Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (602)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (647)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2035)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

The best moments of Arnold Schwarzenegger



Mail van Marnix

13-2-2006

Via de mail ontving ik dit artikel van schaatshistoricus Marnix Koohaas. SJOUKJE & JOAN - EEN UNIEK SCHAATSDUO Eigenlijk is het allemaal de schuld van Sonja Henie. Sonja Henie? Ja, Sonja Henie. Op 24 november 1934 was de Noorse schaatsdiva de topattractie bij de opening van de eerste kunstijsbaan in Nederland: de ijsbaan aan de Linnaeusparkweg in Amsterdam-Oost. Door de komst van de Olympisch kampioene van 1928 en 1932 maakte ons land in 1934 voor het eerst kennis met een nieuwe tak van de schaatssport: het kunstrijden. Langs de boarding stond de toen 9 jarige Annie Verlee. In de jaren vijftig zou zij als trainster van Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel het kunstrijden tot een hype maken. Sjoukje & Joan: ze werden het eerste sportduo dat dankzij het nieuwe medium televisie voor een hype zorgde.

Joan Haanappel tijdens de Europese kampioenschappen in 1959 in Davos.
In het schaatsminnende Nederland bleef het kunstrijden lange tijd het stiefkindje van de ijssporten. Het hardrijden was sinds mensenheugenis al populair en kende twee varianten: het hardrijden op de korte baan en de lange baan. Wie mooi wilde rijden beoefende het klassieke en puur Hollandse "schoonrijden", oftewel zwaaien en zwieren. Voor nóg een schaatsvariant leek in ons land geen plaats. Totdat Annie Verlee dankzij Sonja Henie besmet raakte met het kunstrijvirus. Het ontstaan van het kunstrijden is een merkwaardig verhaal. De Engelse benaming "figure skating" onthult de oorsprong: het begon met het krassen van figuren in het ijs. De schaatsen waarmee de Britten dat deden waren overigens van Hollandse oorsprong. Het waren immers Hollandse die de schaats in de 17e eeuw Engeland introduceerden. Op koninklijk verzoek maalden ze de "Fenlands" bij Cambridge droog. Na afloop bleven enkelen achter om zich als schaatsenmaker in het nieuwe polderland te vestigen: op het uit Holland gecopieerde landschap wilden de locals zich bij vorst ook Hollands verplaatsen. De Britse elite, die zich op geheel eigen wijze op het ijs wilde vermaken, ontwikkelde toen "figure skating": in statige en strenge houding moesten voorgeschreven figuren in het ijs gekrast worden. Britse migranten introduceerden het kunstrijden vervolgens in Amerika. Toen balletdanser Jackson Haynes in 1860 in New York dat saaie gedraai op het ijs aanschouwde, kreeg hij een idee. Hij ontwikkelde een schaats die hij aan zijn schoenen kon schroeven en leerde zichzelf dansen op het ijs. De Amerikanen moesten van die vreemde vogel in zijn rare kostuums niets weten. Veel te "showy"! Haynes voelde zich miskend, verliet vrouw en kinderen, stak de oceaan over en belandde in 1864 in Wenen. Daar beleefde de dansmanie op de muziek van Strauss een hoogtepunt. De kunstrij-demonstratie die Haynes er voor het oog van de keizer gaf werd een doorslaand succes: de Weners dansten voortaan ook op de ijsbaan terwijl het orkest live in de kou speelde. Vanuit zijn nieuwe standplaats trok Haynes door Europa en kwam via Praag, St. Petersburg (demonstraties voor tsaar Nicolaas!), Helsinki en Stockholm ook in Oslo terecht. Daar ontmoette hij de Noorse hardrijder Axel Paulsen. Die was zo onder de indruk van de nieuwe schaatsstijl, dat hij zich er vol overgave op toelegde. Paulsen bekwaamde zich vooral in het springen. De "Axel" die zijn naam kreeg zou de basissprong worden van weer een nieuwe dimensie in het kunstrijden. En zo arriveerde via Sonja Henie, leeerlinge van Axel Paulsen, het kunstrijden als nieuwe vorm van schaatssport op 24 november 1934 in Nederland. Annie Verlee was erbij, keek er naar, en de rest is in de geschiedenis terug te vinden. Als trainster van Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel legde Annie Verlee begin jaren vijftig de basis voor een uniek hoofdstuk in de Nederlandse sportgeschiedenis. Foto komt uit de Beelbank van het Nationaal Archief.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Micha: Pardon?
geplaatst op: 26-7-2006 8:31:22u.
Mieke Vahsen: Sjoukje Dijkstra is ein gou bl
geplaatst op: 25-7-2006 22:46:09u. | e-mail
joyce den hollander: echt een leuke site vvetttttttttttttttf gaaaafffffff :D
geplaatst op: 5-4-2006 10:43:47u. | e-mail
Sjoerd: Leuke site hoor ;) Echt toppie :P Kom ook eens op mijn site langs http://sjoerdpeters.web-log.nl http://u2vertigo.web-log.nl En stem op de poll!! :D
geplaatst op: 13-2-2006 17:06:06u. | website


Sportus.nl
Headliner.nl