Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (602)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (647)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2036)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Voetbalkunstjes:



Bidprentje van een voetballer

Door Jurryt van de Vooren 3-5-2006

Opeens keek ik naar een foto en soort bidprentje van iemand die ik niet ken. Ze zaten in een meel van Jan Eijken, die erbij schreef: ''De foto''s horen bij een Rijswijkse voetballer, spelend bij K.R.V.C., die in 1943 naar Duitsland gedeporteerd werd. Hij was een begaafde voetballer die o.a. geselecteerd werd voor het Haagse elftal. In Duitsland speelde hij in een Nederlands team, dat tegen een Berlijns team speelde. Als aandenken werd er een foto gemaakt. In Nederland werd de op de foto staande Duitse officier weggeretoucheerd. Nu kon de foto onder familie en bekenden verspreid worden.''

Verdomd! Kijk zelf eens goed naar onderstaande foto en let goed op de gecreëerde leegte rechts van de groep: je ziet dat de foto uit 1943 inderdaad is bewerkt. Het lijkt wel een gat naar een andere dimensie - de lucht trilt en trekt zich terug naar voren.

Jan Eijken en Harry Sas voegden daar in en volgende mail de volgende informatie aan toe: ''Charles Holtkamp, Leo Hauser en Ben Eijken waren alle drie lid van de voetbalclub K.R.V.C. - Katholieke Rijswijkse Voetbal Club - tegenwoordig heet de club K.R.S.V. Vredenburch. Zij woonden in dezelfde straat en de vader van Charles was eigenaar van een bekend Rijswijks cafe, ''In de dertien Zwitserse Kantons'' geheten.

Charles was een begenadigde voetballer, al jong speelde hij in het eerste elftal van KRVC samen met zijn oudere straatgenoot Ben, die in 1933 geselecteerd werd om een wedstrijd te spelen voor het Inter Diocesane Elftal (een soort Nederlands Katholiek elftal). Ben was het grote voorbeeld voor Charles, die diverse malen werd geselecteerd voor het Haagse elftal. Tijdens de eerste oorlogsjaren werd er nog gevoetbald. Niet meer in de katholieke bond, die door de Duitsers was verboden, maar in de Haagse Voetbal Bond. Het elftal met de twee vrienden werd in 1942 kampioen.

De kampioensfoto
Begin 1943 keerden de oorlogskansen zich voor de Duitsers en werd eerst Leo en enkele weken later Charles in het kader van de Arbeidsinsatz gedwongen naar Duitsland afgevoerd en in de oorlogsindustrie tewerkgesteld. Toevalligerwijs kwamen zowel Leo als Charles in Berlijn terecht. Leo werd tewerkgesteld bij een verhuisfirma en Charles in een metaalfabriek.

Charles en Leo hebben elkaar in Duitsland regelmatig ontmoet. Ook in Berlijn bleven de voetbalkwaliteiten van Charles niet onopgemerkt en dus speelde hij regelmatig in een selectie van Nederlanders tegen elftallen met een andere nationaliteit en ongetwijfeld ook tegen Duitse ploegen.

Overbodig te melden dat de Duitsers hiermee propaganda maakte. Ik verwijs hierover naar een Special van Voetbal Internationaal uit 1979, waarin staat dat voormalig internationaal Bram Appel hiermee na de oorlog last mee heeft gehad met de K.N.V.B.

Zoals vermeld werkte Charles op een fabriek in ploegendienst. Daar is Charles, waarschijnlijk door oververmoeidheid, in slaap gevallen. Hij kreeg hiervoor een waarschuwing. Het in slaap vallen overkwam hem echter nog een keer en hij werd nu zwaarder gestraft en moest naar de gevangenis Berlin Büch. Daar bleek dat hij naast oververmoeidheid aan vlektyfus leed. Kort na de gevangenneming is hij op 3 januari 1944 in de gevangenis overleden.

Zoals alle ouders was de heer Holtkamp (Charles Sr.) hierover zeer bedroefd. Zijn enige zoon is overleden en ook nog ver van huis begraven. Daarom vertrok hij naar Berlijn en met behulp van zijn buurjongen Leo kwam hij terecht bij de eigenaar van de fabriek, een onbekende heer.

Tijdens dit gesprek bleek dat deze heer de begrafenis voor Charles Jr. geregeld had. Meer kon hij in die tijd niet doen. Er waren ook goede Duitsers!

Begrijpelijk wilde Charles Sr. zijn zoon in Rijswijk begraven hebben maar aanvankelijk weigerden de Duitse autoriteiten dit. Met hulp van de invloedrijke fabriekseigenaar is toch toestemming verleend Charles op te graven en naar Rijswijk te transporteren. In Rijswijk heeft Charles twee dagen in het café op het biljart opgebaard gestaan in een met lood bekleedde kist. Op 26 januari 1944 is hij in Rijswijk herbegraven.''

Namens dit weblog dank voor deze heel bijzondere informatie! Als een museum digitaal kan zijn, hebben we reden om blij te zijn. Want, zoals de Volkskrant schreef: ''Vijftien Nederlandse oorlogsmusea gaan met een gezamenlijke inzamelingsactie, die 4 mei begint, proberen te voorkomen dat spullen uit de Tweede Wereldoorlog bij het oud vuil belanden.''

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Jurryt van de Vooren: Dat heb ik geschreven en geplaatst.
geplaatst op: 12-12-2007 22:48:30u. | website
Jos Rensink: Charles Holtkamp Jr. was de broer van de moeder van mijn man Jos Rensink (Greet Holtkamp (ex Rensink). Bij toeval dit artikel gevonden. Heel ontroerend voor mijn man. Kunt u mij laten weten wie dit artikel geplaatst heeft? M.vr.gr., Ina Rensink-Lebbing
geplaatst op: 12-12-2007 21:36:22u. | e-mail
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl