Oom Dagobert
14-5-2006
Samen met Wout Visser reizen we naar het WK Voetbal van 1970 in Mexico. Zonder Nederland, maar wel met vermoedelijk het beste landenteam ooit: Brazilië.
Door Wout Visser
Het Nederlands Elftal was er dus niet bij, ondanks deze indrukwekkende training in Zeist. Hier Johan Cruijff op de rug van Jan Mulder. Foto Nationaal Archief
In de aanloop naar het aanstaande WK-voetbal in Duitsland til ik vandaag het WK 1970 uit het stof. Daar is alle reden toe, want dit toernooi in Mexico heeft ons een
Oom Dagobert-pakhuis met gedenkwaardige voetbalmomenten nagelaten.
Mijn keus is niet helemaal eerlijk, want ik beperk mij tot de WK''s waarover goed filmmateriaal bestaat. Zo blijft bijvoorbeeld het prachtig voetballende Uruguay uit de eerste helft van de twintigste eeuw buiten beschouwing. Helaas.
Mexico 1970. Op dit toernooi schitterde het elftal van Brazilië. Met zijn fabelachtige aanval Jairzinho - Tostao - Pelé - Rivelinho, die van achteruit door onder meer Gerson werd aangestuurd. Brazilië 1970 was een merkwaardig elftal, want haar verdediging was duidelijk onder niveau. Vooral de onzekere keeper Felix. Niet dat het uitmaakte, want de Braziliaanse aanval maakte de blunders achterin meer dan goed - in aantal doelpunten, en in amusementswaarde.
Omdat in Mexico ademhalingsmoeilijkheden werden verwacht wegens de hoogte en hitte werden in Zweden proeven gehouden in een lage druk kamer met eventuele deelnemers. Foto Nationaal Archief
Het pakhuis van Oom Dagobert heeft méér te bieden dan alleen Brazilië. Zo is West-Duitsland een uitstekende tweede. In hun hoogstaande kwartfinale schakelden de Duitsers wereldkampioen Engeland uit. In hun halve finale tegen Italië kwamen ze vroeg met 1-0 achter, om in de allerlaatste seconden van de 90ste minuut gelijk te maken. De daaropvolgende verlenging was niet meer van deze planeet. Er werd over en weer gescoord, tot de teller op 4-3 voor Italië bleef staan. Het krachtsverlies in deze slopende wedstrijd, in de gloeiende hitte, brak de Italianen op in hun finale tegen Brazilië.
Wereldkampioen Engeland deed in 1970 ook mee. Met goed voetbal, zeker, maar de lichtelijk arrogante Engelsen verwaarloosden hun public relations. Daarom moedigde het Mexicaanse publiek steeds hun tegenstanders aan, zelfs die uit Roemenië en Tsjecho-Slowakije.
Het pakhuis van oom Dagobert heeft nog meer te bieden. Als u het WK 1970 niet op video of DVD heeft: het is uw geld dubbel en dwars waard.
Pele traint in Mexico. Foto Nationaal Archief
Vooruit. Ik haal nog twee edelstenen naar boven, omdat ze zo mooi zijn. Ze komen allebei uit de groepswedstrijd Engeland - Brazilië. In de eerste helft kopte.Pelé een zeker lijkend doelpunt in, uit een voorzet van rechts. De Engelse keeper Gordon Banks werkte de opstuitende bal met een achterwaartse save magistraal tot corner. ''Impossible and beyond believe'' (''onmogelijk en ongelofelijk''), verklaarde een verbijsterde Pelé na afloop. De Engelse sportpers, altijd brallerig in haar commentaar op Engelse teams, noemde Banks'' prestatie de ''save van de eeuw''.
Het tweede hoogtepunt uit Engeland - Brazilië was haar enige doelpunt, na de rust. Het smaakt nog steeds naar zoete room. De Braziliaanse aanvaller Tostao speelde links in het Engelse strafschopgebied weergaloos twee verdedigers uit. Hij stuurde de bal naar Pelé, aan de andere kant van het strafschopgebied. Pelé nam aan, en zag Jairzinho met de ogen in zijn achterhoofd. Pelé schoof af naar rechts. De sprintende Jairzinho nam aan, en pegelde de bal met een streep over de uitkomende Banks het Engelse doel in. Een fabelachtig doelpunt uit een fabelachtige aanval. En dat tegen een sterke verdediging, met een keeper die zojuist ''de save van de eeuw'' had verricht.
Oranje was er in 1970 niet bij. Wel had Feyenoord op 6 mei van dat jaar Nederlands eerste Europacup voor Landskampioenen gewonnen. In een goede finale tegen Celtic Glasgow. ''Laat ze maar opkomen'', antwoordde aanvoerder Rinus Israel op de vraag of Feyenoord tegen wereldkampioen Brazilië moest voetballen. De wedstrijd is er nooit gekomen, en ik durf niet te zeggen hoe die zou zijn afgelopen ....
They are the champions, my friend
Gerelateerde berichten
VoetBallen
Nattigheid
IJzervreters
Rij zelf Parijs-Roubaix
Op grote voet
Bedevaart
Scheidsrechters en corruptie
Een finale met cornervlaggen
Wel/niet over de lijn
Nederlandse voetbalscheidsrechters, deel 4
Nederlandse voetbalscheidsrechters, deel 3
Nederlandse voetbalscheidsrechters - deel 2
Nederlandse voetbalscheidsrechters - deel 1
Drama op dvd
De witte Pelé
Reacties
geplaatst op: 24-1-2008 21:07:03u. | e-mail
geplaatst op: 15-1-2008 19:57:55u. | e-mail
Jij doet zeker mee met coach van het jaar van Dagblad van het noorden?? Was zelf ook op zoek naar het antwoord. Ik zal Overath dus invullen. Bedankt!
geplaatst op: 14-1-2008 12:57:06u.
http://en.wikipedia.org/wiki/1970_FIFA_World_Cup
geplaatst op: 7-1-2008 14:26:44u. | website
geplaatst op: 7-1-2008 11:50:15u. | website
geplaatst op: 7-1-2008 11:03:14u. | e-mail | website
geplaatst op: 7-1-2008 10:54:58u.
geplaatst op: 7-1-2008 10:45:01u. | e-mail
geplaatst op: 3-1-2008 17:01:54u. | website
geplaatst op: 3-1-2008 16:26:21u. | e-mail