Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (602)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (647)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2036)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Voetbalkunstjes:



Wereldkampioen: het laatste Joegoslavische elftal

24-5-2006


Bekende spelers als Boban, Prosinecki, Savicevic, Mijatovic, Mihajlovic en Suker maakten deel uit van het Joegoslavisch jeugdelftal op het WK junioren in Chili 1987. Dat team werd uiteindelijk wereldkampioen. De hooggespannen verwachtingen van het nationale elftal konden echter nooit worden waargemaakt, mede door de boycot van de Verenigde Naties. Joegoslavië mocht in 1992, 1994 en 1996 niet meedoen aan een eindronde.

Predrag Mijatovic

Het jeugdteam kreeg de bijnaam  De Chilenen. Het elftal was een  belofte voor de toekomst, het was de ''gouden generatie'' van het Joegoslavische voetbal. Totdat in 1991 de burgeroorlog uitbrak en  Joegoslavië uiteen begon te vallen. In augustus 1999 stonden  De Chilenen op het veld in Belgrado alwaar zij een kwalificatiewedstrijd speelden voor het EK 2000 in Nederland en België. Savicevic, Mijatovic en Mihajlovic kwamen uit voor Joegoslavië, Boban en Suker voor Kroatië. Door de oorlog werden de voetballers gedwongen te kiezen voor een nieuw vaderland, een nieuw volkslied en een nieuw nationaal elftal. Voor sommigen was de keuze voor een nieuw vaderland gemakkelijk, anderen werden verscheurd door twijfels. Regisseur Vuk Janic heeft in 2000 een prachtige documantaire gemaakt over dit team, Het Laatste Joegoslavische Elftal genaamd. Hieronder volgen enkele citaten uit de documantaire, waarin de verdeeldheid van de spelers over hun nationaliteit blijkt. "Hoewel wij als spelers bij elkaar wilden blijven, heeft de politiek anders beslist. Dat kwelt mij", zegt Mijatovic over het uiteenvallen van een talentvol elftal. Mihajlovic is de zoon van een Kroatische moeder en een Servische vader. Hij vertelt over zijn gemengde gevoelens bij het aanhoren van de verschillende volksliederen. "Ik voelde me belachelijk", zegt Mihajlovic. "Toen ik in het leger ging, moest ik invullen welke nationaliteit ik had. Ik wist het niet. We zeiden thuis altijd dat we Joegoslavisch waren." Kroaat Boban blijkt in de documentaire over sterke nationalistische gevoelens te beschikken. "De geschiedenis is onveranderbaar", doceert Boban. "Ik speel met mijn hele hart voor Kroatië. Ik ben nu niet meer kapot te krijgen in het veld. Nooit waren mijn gevoelens zo sterk." De tweede voetbalconfrontatie was twee maanden later, in oktober 1999. De beslissende returnwedstrijd vond plaats in Kroatië in de hoofdstad Zagreb. Slechts één van de twee teams kon zich kwalificeren voor het EK 2000. Het team van Savicevic, Mijatovic en Mihajlovic wist te winnen en ging naar het EK. Daar hadden de Joegoslaven de pech Nederland tegen te komen en ze kregen een enorm pak slaag: 6-1. Voor Nederland werd in de volgende wedstrijd tegen Italie het penaltysyndroom geboren.


Servië-Montenegro, één land met twee deelrepublieken uit voormalig Joegoslavië. Het land doet voor de eerste keer onder deze naam mee aan het WK. Ook voor de laatste keer, want in een referendum sprak de bevolking zich uit voor onafhankelijkheid van Montenegro. Lees hier achtergronden bij Anno.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Jan: Dat EK van 1992 was in Zweden.
geplaatst op: 12-7-2007 18:33:13u. | website
Rectificatie: Ok... een jaar later lees ik mijn eigen post en vraag ik mij af waarom ik het EK in 1992 in Zweden plaats, terwijl ik verdomd goed weet dat het in Denemarken was en gewonnen werd door de Denen die als vervangers van Joegoslavie opgeroepen werden.
Anyway, bij deze corrigeer ik mijzelf.
geplaatst op: 12-7-2007 16:37:22u. | e-mail
Joep Smeets: Hey, mooie post, ik heb de film zelf net gezien en er ook een review over geschreven, die wilde ik graag met jullie delen. hij staat hier http://neuroticorange.blogspot.com/2007/04/cats-meow-last-yugoslavian-team-janic.html ik zou het leuk vinden als jullie misschien even lieten horen wat jullie er van vonden veel groetjes en complimenten aan jullie blog, Joep Smeets
geplaatst op: 28-4-2007 0:27:16u. | e-mail | website
jRRT: En weer een antwoord erbij voor de Oranje Quiz
geplaatst op: 29-5-2006 17:12:11u. | website
Micha: Da's waar. Maar tegen Italie maakte Oranje het voor het eerst wel heel bont. VIJF strafschoppen werden gemist aan Nederlandse zijde.
geplaatst op: 29-5-2006 17:01:05u.
Jos: "Daar hadden de Joegoslaven de pech Nederland tegen te komen en ze kregen een enorm pak slaag: 6-1. Voor Nederland werd in de volgende wedstrijd tegen Italie het penaltysyndroom geboren." Was het maar waar! Volgens mij werd het syndroom al wat eerder geboren. Misschien niet direct na de gemiste penalty van Van Basten, in de halve finale van het EK 1992 in en tegen Denemarken. Maar dan toch wel na het EK 1996 (kwartfinale tegen Frankrijk, Seedorf) of het WK 1998 (halve finale tegen Brazili
geplaatst op: 29-5-2006 16:20:36u. | e-mail | website
Jurryt: @Jeroen. Ja, maar ik weet niet meer door wie. Iemand die dat misschien weet?
geplaatst op: 27-5-2006 18:32:38u. | e-mail | website
Jeroen Mirck: Eigenlijk is landenvoetbal idiotie. Door de versnippering van Joegaslavie is de voetbalwereld in feite beroofd van een kampioenskandidaat. Tegelijk is die versnippering ook de magie van voetbal: dat een klein land als Nederland tot de wereldtop kan behoren... Dat we nooit wereldkampioen werden, heeft daarentegen ongetwijfeld veel met het aantal beschikbare voetballers te maken: Argentijnen, Brazilianen, Italianen en Duitsers hebben gewoon meer aanwas - los van de voor succes broodnodige voetbalcultuur (die Nederland dan weer wel heeft). Is er ooit onderzoek gedaan waarbij het aantal actieve voetballers per land is meegewogen in hun successen op WK's?
geplaatst op: 27-5-2006 18:01:32u. | website
Valentino Sendula: Voor mij persoonlijk is het jammer dat Joegoslavie uit elkaar gevallen is. Een schepje bovenop is het feit dat dit in 1991 gebeurde. Ik had graag dit elftal bezig gezien op het EK 1992 in Zweden. Ik vind dat ze in Italie 1990 hebben laten zien wat ze kunnen, toen ze in de kwartfinales van de Argentijnen verloren na strafschoppen (2/3 wedstrijd met 10 man gespeeld, na een domme 2de gele kaart op Maradona). Anyway, fantastische spelers, stuk voor stuk, maar vergeten in het rijtje der groten zijn ook Jugovic, Pancev, Ivkovic en vooral Stojkovic, die misschien wel de beste van allemaal was, maar echter de pech had om arrogant te doen tegenover de machtigste man van et voetbal destijd, Franz Beckenbauer bij Olympique Marseille, waardoor hij niet meer aan de bak kwam in Europa en noodgedwongen zijn carriere in Japan voortzette. Daar is hij overigens een levende legende. Maar ja, stelt weinig voor in Europa. Anyway, zonde, fantastisch elftal, fantastische spelers, ongeacht welke nationaliteit ze hebben.
geplaatst op: 27-5-2006 17:25:02u. | e-mail
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl