Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (602)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (647)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2036)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »



Terreurdreiging op 11 september 1972 tijdens Olympische Spelen

3-9-2006

Osm2


Over ruim een week is het alweer 5 jaar geleden dat de aanslagen op de Twin Towers plaatsvonden. De gebeurtenissen rond 11 september 2001 veranderde de wereld, en 9/11 is een op zichzelf staand begrip geworden. Wat bijna niemand weet is dat 29 jaar eerder, tijdens de sluitingsceremonie van de Olympische Zomerspelen in München, er zich bijna een mini-9/11 afspeelde. Op 11 september 1972 kwam de toenmalige minister van Defensie, Georg Leber, het gerucht ter oren dat er een vliegtuig zou zijn gestolen door terroristen, en dat vliegtuig zou op weg zijn naar München om aldaar boven het Olympisch Stadion bommen af te werpen. In zijn in 1979 verschenen boek Vom Frieden doet Leber verslag van de gebeurtenissen rond die chaotische septemberdag in 1972.


Osm3


Na het gijzelingsdrama van 5 september 1972, waarbij in totaal 17 mensen omkwamen, was het organiserend comité rond de Spelen enorm op zijn hoede. Iedere dreiging van mogelijke terreur werd uiterst serieus genomen. Door alle verwikkelingen rond het eerder genoemde drama een paar dagen daarvoor, was de sluitingsceremonie van de Spelen een dag uitgesteld. Zo zaten er op 11 september 1972 bijna 70.000 toeschouwers op de tribunes in het Olympisch Stadion (zie foto) in München.


Die avond zat Leber achter zijn bureau op zijn kantoor in Bonn. Een paar uur eerder was tijdens een vergadering met veiligheidsadviseurs al gebleken dat er serieus rekening werd gehouden met een eventuele verstoring van de afsluitende ceremonie van de Spelen. Rond een uur of acht kwam een assistent van de minister zijn kantoor binnen met de mededeling dat er vanuit München een bericht van de politie was binnenkomen dat in Stuttgart door terroristen een vliegtuig was gekaapt. Er bestond een vermoeden dat het gestolen vliegtuig richting München vloog om boven het Olympische Stadion bommen af te werpen. Vanuit München kwam het verzoek om de luchtmacht te alarmeren, en om jachtvliegtuigen in gereedheid te brengen.


Leber liet het gerucht natrekken, en het bleek dat er inderdaad een ongeïdentificeerd vliegtuig in de lucht hing. Het vliegtuig vloog op 2000 meter hoogte, in de buurt van Ulm en zette koers richting München. Deze op zich vage melding stemde in ieder geval overeen met de melding over de vliegtuigkaping die Leber ontving vanuit München.


Vanuit een luchtmachtbasis in de buurt van München vertrokken ondertussen op bevel van Leber twee jachtvliegtuigen richting Olympisch Stadion. Ze moesten alert blijven en in de buurt van het stadion op 2000 meter hoogte rondjes blijven cirkelen. Ook werd het gehele luchtruim rond het stadion afgeschermd: er mocht geen vliegtuig in.


Ondertussen kwam het ongeïdentificeerd vliegtuig steeds dichter in de buurt van het Olympisch stadion. Ook de stadionspeaker, Joachim Fuchsberger, was inmiddels op de hoogte gesteld van de crisissituatie. Hij besloot de mensen in het stadion niet op de hoogte te brengen van de situatie. Wat zou er gebeuren als 70.000 mensen in blinde paniek het stadion wilden ontvluchten?


Het vliegtuig was inmiddels zo dicht genaderd dat Leber nu binnen twee à drie minuten een beslissing moest gaan nemen over het inzetten van de rondcirkelende jachtvliegtuigen. Over het ongeïdentificeerd vliegtuig was niets bekend, behalve dat het richting stadion vloog. Moesten de jagers het onderschepen en neerschieten?


Juist op het moment dat er nu toch echt een beslissing moest worden genomen, kwam er een nieuw bericht binnen bij de minister. Het ongeïdentificeerd vliegtuig bleek een Fins passagierstoestel te zijn. De radar van het toestel was een tijdlang buiten werking geweest en daardoor was de bemanning de weg kwijt geraakt. Alles was nu weer onder controle en de gezagvoerder van het Finse toestel verzocht om permissie om te landen op het vliegveld München-Reim.


Enorme opluchting bij de minister van Defensie. Als Leber wat minder geduld had gehad, en een paar minuten eerder het bevel had gegeven om het vliegtuig uit de lucht te laten schieten, zou hij een ramp op zijn geweten hebben gehad.


etHet


Gerelateerde berichten


Situatie 21


 


Israël nalatig in aanloop olympische gijzeling


Nieuw boek over olympisch gijzelingsdrama 1972


ET in Israël

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Albert Dijkstra: goeiuh
geplaatst op: 12-12-2006 12:12:57u. | e-mail
Bram: Heeeeeey! Leuk weblog heb je hoor :) Zou je op je favoriete nummer willen stemmen in de "Boeiuh Top 10" ? http://boeiuh.web-log.nl/boeiuh/2006/08/boeiuh_top_10.html Alvast reuze bedankt en een goede nacht :) Groetjes, Bram
geplaatst op: 4-9-2006 1:44:48u. | e-mail | website
Jurryt: Ik zal stil zijn als je bij me in de buurt bent
geplaatst op: 3-9-2006 23:27:10u. | e-mail | website
Wout Visser: Ja, ik zat in september 1972 in militaire dienst (dat was toen nog wettelijk verplicht), en ook wij kregen groot alarm. Dat wilde zeggen dat je volledig bepakt en bewapend klaar moest staan om in een oorlogssituatie ingezet te worden. Uitgelegd werd dat de Arabische terreurgroep 'Zwarte September' aanvallen plande op NAVO-objecten in Europa. En in de buurt van mijn Nederlandse legerplaats was zo'n NAVO-object. Dat werd bemand (ja, uitsluitend mannen) door Amerikanen, terwijl het Nederlandse leger verantwoordelijk was voor het omliggende terrein. Het groot alarm betekende het aanleggen van loopgraven, zandzakken + mitrailleurposten, en uiteraard meer dienst voor de betrokken soldaten. We hebben het geweten. Ik heb daar veel wacht moeten lopen, met een geladen geweer, onder zeer scherpe controle: iedere afwijking van de voorschriften werd fors bestraft (= een weekend niet naar huis of nog erger). Er is in mijn tijd nooit iets gebeurd, al werd er wel regelmatig geschoten: als een konijn 's nachts een verdacht geluid maakte, nam je toch maar het zekere voor het onzekere.
geplaatst op: 3-9-2006 18:06:54u. | e-mail


Sportus.nl
Headliner.nl