Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (602)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (647)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2036)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »



Ajax - Bayern Munchen in 1973: de zoetste zege

24-9-2006


Wout Visser zat bij zijn vader in een flat in Amsterdam-Osdorp toen dertien betonnen verdiepingen begonnen te trillen. Zojuist had Ajax de Duitse kampioen Bayern München verslagen. En hoe!




 

Hier viert het Bayern München van Beckenbauer (links met fles) nog feest na het behalen van het nationale kampioenschap van 1973. Na de nederlaag tegen Ajax was er minder feest. Uli Hoeness staat trouwens rechts


Door Wout Visser


"Een finale die te vroeg komt", vond de vooraanstaande Duitse voetbalbobo Hermann Neuberger. Bayern München had in de kwartfinale van het Europacup-1 toernooi 72-73 tegen Ajax geloot.


Dat was nog een nette weergave van wat er werkelijk in Duitsland leefde. En al helemaal in Beieren. Natuurlijk, ''Ajax Amsterdam'' was niet de eerste de beste. Maar hun twee Europacups-1 wogen niet echt op tegen de grossartige prestatie van de West-Duitse Mannschaft, die in 1972 Europees kampioen was geworden! Op een toernooi waar Nederland niet eens aan mee had gedaan! Nee, het werd tijd dat die Holländer op hun plaats werden gezet. En wie kon dat beter dan Meister Bayern München, de hofleverancier van de ''Mannschaft''? 




 

De spelers van Bayern München komen aan op Schiphol. V.l.n.r. Beckenbauer, Muller, trainer Lattek. Foto''s vanaf hier van het Nationaal Archief

Deze neerbuigende houding werd in Amsterdam kien gevoeld - en niet gewaardeerd. Het gaf het dubbeltreffen een scherp randje, want het ging hier om de hoogste plaats in de voetbalorde van Europa. Daar kwam bij, dat de namen ''Ajax'' en ''Cruijff'' in 1973 garant stonden voor een Europabrede televisieuitzending. Voor de heenwedstrijd op 7 maart was het Olympisch Stadion van Amsterdam al weken tevoren uitverkocht.


Kaartjes-opslokkende sponsors bestonden in 1973 nog niet, zodat het overgrote deel van de circa 50.000 plaatsbewijzen in de vrije verkoop ging. Bij de sigarenwinkel op de hoek, waar de hele voorraad al op voorhand was gereserveerd voor vaste klanten, voor zakenrelaties, familie, vrienden en vrienden-van-vrienden. De overige kaarten gingen naar Ajax en de tegenpartij.


In de eerste helft van Ajax - Bayern München speelden de Amsterdammers niet voluit. Aanvoerder Cruijff bleef hoofdzakelijk op het middenveld om het spel te controleren. Wel had de thuisclub veldoverwicht, wat laat in de eerste helft twee serieuze kansen opleverde. Nadat keeper Sepp Maier foutief over een harde schuiver was gedoken, haalde een ploeggenoot de bal ternauwernood van de Duitse doellijn. Kort daarna schoot Ruud Krol via Maier''s handen tegen de paal. De rust ging met 0-0 in.


In de tweede helft speelde Cruijff in de spits, en schroefde Ajax het tempo merkbaar op. Dat leverde al in de 53ste minuut een doelpunt op: Sepp Maier was niet klemvast op een afstandsschot, waarna Arie Haan binnenschoot. Ajax speelde nu op vol vermogen, en voerde de druk op Bayern''s verdeding gestaag op. De nekslag volgde in de 68ste en 73ste minuut, toen de score tot 3-0 opliep. 




 

Arie Haan juicht

Eerst kopte Franz Beckenbauer de bal precies naar Gerrie Mühren, die een erg ondergewaardeerd doelpunt uit de geschiedenis van het Nederlandse voetbal scoorde. Hij zag Beckenbauers kopbal aankomen, en nam de bal met zijn wreef in één keer vol op de ''slof''  -  recht in de kruising. Ondergewaardeerd, omdat de televisie deze snelle actie maar half in beeld bracht. Ook ondergewaardeerd, omdat de bescheiden Gerrie Mühren er nooit goede sier mee heeft gemaakt. Helemaal onterecht, want dit magistrale doelpunt getuigde van een adembenemende traptechniek.


Ajax'' derde doelpunt kwam uit een effectvolle corner van Cruijff, waar Arie Haan met zijn hoofd eerder bij was dan Sepp Maier met zijn vuist. Weer een keepersfout.


Na de 3-0 werd het spel harder en rommeliger. Zelfs Kaiser Franz Beckenbauer schopte de op links doorgebroken Ruud Krol ordinair onderuit, een voor hem uitzonderlijke actie. Het passende slotakkoord werd alweer door Gerrie Mühren gezet, die de bal links vanaf het middenveld loepzuiver op het hoofd van Cruijff legde. Waarna Cruijff even loepzuiver in de onderhoek kopte, en Maier (te) laat reageerde.


Ik zag deze wedstrijd bij mijn vader, in zijn flat in Amsterdam-Osdorp. Bij Ajax'' vierde treffer was het gejuich en gestamp door het hele gebouw te horen - 13 verdiepingen van solide beton!


Amsterdam jubelde, en Bayern kreeg er in de Duitse pers ongenadig van langs. Met weinig fijnzinnige termen als ''afgeslacht''. De nederlaag was onverteerbaar en de eer van de natie was aangetast - zoiets telt zwaar in Duitsland. De terugwedstrijd in München was dan ook vrij grimmig. Cruijff speelde niet mee, maar dat is een ander verhaal.




 

Ajax terug in Amsterdam na het uitschakelen van Bayern, ondanks een 2-1 nederlaag. Gerrie Mühren en Johan Neeskens


Deze 4-0 in Amsterdam is in Beieren jarenlang onbespreekbaar geweest, een volstrekt taboe. Pas in 2005 las ik in een interview hoe Franz Beckenbauer, toen voorzitter van Bayern München, wat aarzelend toegaf dat Ajax in 1973 van wereldklasse was. En dat dit de enige Bayern-wedstrijd was, waarin keeper Sepp Maier drie grote fouten had gemaakt. Over Beckenbauers eigen fout bij Mühren''s doelpunt werd niet gerept.


De ongelukkige keeper zou in zijn eerstvolgende wedstrijd tegen Cruijff revanche nemen. Het was de WK-finale van 1974... 




 

Uitsmijter! In 1978 verloor Ajax met 0-8 van Bayern in de afscheidswedstrijd van Johan Cruijff. Polygoon maakte een terugblik op de loopbaan van Cruijff.
Kijken!

Onderste foto Guus de Jong

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Henk: Ik was in 1978 15 jaar en snapte toen al niet hoe Ajax het in zijn hoofd kon halen om voor de afscheidswedstrijd van Cruijf Bayern Munchen uit te nodigen. Mijn gevoelens werden bewaarheid: Bayern speelde om zijn blazoen te zuiveren, en deden dat. Zij waren 1973 niet vergeten, de managers van Ajax blijkbaar wel!
geplaatst op: 27-9-2006 20:09:43u. | e-mail
R.: Bedankt voor deze beschouwing van de wedstrijd, subliem!
geplaatst op: 26-9-2006 15:12:57u.
Wout Visser: Voetbal International vatte deze wedstrijd op een historische manier samen: 'Ajax
geplaatst op: 25-9-2006 17:14:34u. | e-mail
Frank Mobron: Ik zat in die tijd in militaire dienst (lichting 73/2 - 43e afdvaabat Havelte Johannes Postkazerne) en heb de wedstrijd in onze batterijbar gezien. Het was een fantastische avond maar de volgende dag op de stormbaan was het minder maar Ajax maakte ook toen al deel van je leven uit.
geplaatst op: 25-9-2006 9:54:20u. | e-mail
Jurryt: Dank! Ik pas het aan.
geplaatst op: 24-9-2006 21:03:29u. | e-mail | website
Wout Visser: Puntje op de i bij de tweede foto: de trainer heette Udo Lattek.
geplaatst op: 24-9-2006 20:42:30u. | e-mail


Sportus.nl
Headliner.nl