Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2038)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Louis van Gaal - Karate Kick, vandaag 17 jaar geleden:



Sportpsychologie begon bij PSV

28-1-2007


Ajax-voorzitter John Jaakke heeft deze maand een pleidooi gehouden voor een mentale verandering van zijn club. Het komt er eigenlijk op neer dat er meer aandacht moet zijn voor het psychologische. Jaakke zou eens contact moeten leggen met PSV, omdat die al ruim tachtig jaar ervaring heeft met psychisch onderzoek van zijn spelers. Dat staat in het nieuwe tijdschrift Brabants Gras, waarover op dit log de komende tijd ongetwijfeld nog meer volgt. Trouwens: elders in Brabant, bij Willem II, spraken ze in de oorlogsjaren al over de mysterieuze krachten van de sport.


 

Het nieuwe tijdschrift Brabants Gras

 


Door Jurryt van de Vooren


Brabants Gras is, zoals de naam al enigszins doet vermoeden, een tijdschrift met dezelfde opzet en idee als Hard Gras. Het is echter in zijn geheel op het Brabantse voetbal gericht. Omdat, zo staat op de achterflap: ''Het voetbal in Brabant heeft zich zo sterk ontwikkeld dat er genoeg stof is voor mooie verhalen.'' En het eerste nummer bewijst dat de hoofdauteurs Henk Mees en Henri van der Steen gelijk hebben.


Genoeg introgelul en over naar de sportpsychologie. Mees schrijft in Het ondernemingselftal van Philips dat het Nederlands Elftal er in de jaren twintig van de vorige eeuw achterkwam dat er iets moest worden verbeterd aan het spelpeil en dat daarvoor onder andere gezocht werd naar psychologische ondersteuning.


''Het weekblad De Revue der Sporten meldde in 1926, dat de Nederlandsche Elftal Commissie [in die tijd verantwoordelijk voor de selectie van internationals, jRRT] op het idee was gekomen om de psychotechnische commissie van Philips in te schakelen. Deze commissie kreeg tot taak om zich te belasten met het psychisch onderzoek van spelers, die voor het Nederlands Elftal in aanmerking kwamen. Het was zo ongeveer de eerste stap van het in die jaren snel groeiende Philips-concern in de Nederlandse voetbalwereld.''


In 1922, zo lezen we bij Maas, begon de NV Philips'' Gloeilampenfabrieken een bedrijfsintern Psychologisch Laboratorium, dat zich bezighield met de werving en plaatsing van nieuw personeel. Ook de spelers van het hoofdelftal van Philips Sport Vereniging werden hier getoetst. De PSV-spelers, die in 1929 voor de eerste keer de nationale titel wonnen, waren stuk voor stuk mentaal geschoold.


 

Medewerkers van Philips in 1891. Toen werden ze waarschijnlijk nog niet psychologisch getest. Maar dat doet er niet toe, want PSV bestond in 1891 nog niet.

Willem II


U kunt ook nog wat leren van Willem II, mijnheer Jaakke! Daarover schreef ik al in april vorig jaar. In 1941 zagen de Tilburgers het psychologische licht in - nota bene - een overvolle trein van Breda naar huis. De club had zojuist verloren van aartsrivaal NAC, net als de zes wedstrijden ervoor, en de stemming was bedrukt. Trainer Arnaud P.M. van der Ven jr. was al een dikke maand bezig om zijn spelers te verbeteren - onder mee door het roken in de kleedkamer niet meer toe te staan - en toch lukte het maar niet. Verliezen van NAC is voor een coach van Willem II heel vervelend...


Gelukkig stapte de scheidsrechter na deze pot naar Van der Ven om te zeggen dat een gelijkspel verdiend was geweest. Met die gedachte stapte de trainer met zijn spelers in de trein naar huis, waarna het wonder begon. Van der Ven legt het zelf even uit:


''Op de terugreis zaten we uit het treinraampje te kijken en ... maar turen... turen naar de zon, die zo prachtig boven Breda hing en heel de omgeving schitterend verlichtte...''t was als een visioen...en we schreeuwden het plotseling uit in een overvolle coupé: "Van Breda uit begint de victorie!"''


Nou, dat is mooi, denken wij als nuchtere Hollander boven De Knoflookgrens de Grote Rivieren dan. Maar tussen 26 oktober 1941 en 11 juni 1944 speelde Willem II zestig competitie- en twaalf bekerwedstrijden, waarvan er acht werden verloren. In totaal scoorden de Tilburgers honderd maal in die periode en incasseerden dertien tegentreffers.


Dus, mijnheer Jaakke: in Brabant weten ze al tachtig jaar wat u nu nodig heeft voor Ajax. Koop onderstaand boekje - u mag het ook van mij lenen. Of koop Brabants Gras, want daarmee zal u sowieso een leuke dag hebben. En een goede mentaliteit begint bij het hebben van een leuke dag.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Frank: Ze hebben dit boekje vast in de rust van Groningen-Ajax gelezen...
geplaatst op: 29-1-2007 8:45:28u. | e-mail
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl