Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2038)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Louis van Gaal - Karate Kick, vandaag 17 jaar geleden:



Filmbeelden van Elfstedentocht 1917 gevonden

20-2-2007


Mensen die een hekel hebben aan de Elfstedentocht, moeten komende week dit weblog ontlopen. Nog beter is het om tijdelijk in een geluidsdichte container onder te duiken, want de NPS en de VPRO gaan komende week helemaal los op de geschiedenis van De Tocht. Komende zondag is De Avond van de Elfstedentocht op Nederland 2. Tijdens de voorbereiding zijn filmbeelden van de Tocht van 1917 boven het ijs gekomen. Nog nooit zijn er oudere bewegende beelden gevonden van de Elfstedentocht. Onderstaand artikel staat deze week in de VARA-gids.

Coen de Koning verlaat Hindeloopen in de tocht van 1917. Zondag is de hele film te zien bij de Avond van de Elfstedentocht

Door Jurryt van de Vooren / Rayonhoofd te Hilversum


Een vergeten held uit de Nederlandse sportgeschiedenis is Coen de Koning. Hij is de enige schaatser die niet alleen twee keer de Elfstedentocht (1912 en 1917) won, maar ook een werelduurrecord reed en wereldkampioen werd. Dat zijn naam vaak zou terugkomen bij het project was te verwachten, maar dat er bewegende beelden uit 1917 zouden bestaan van deze schaatser was een grote sensatie. En daar bleef het niet bij. De kleinzoon van De Koning kwam met nóg een verrassing: de complete memoires van zijn schaatsende grootvader, waarvan slechts delen bekend waren.


De in 1956 overleden de Koning begint bij het begin: ''Ik ben geboren op 30 maart 1879 te Edam. Mijn vader was Jacobus de Koning, geboren te Prinsenbeek bij Breda. Mijn moeder was Catharina Maria Elisabeth Turkenburg, geboren te Delft, Zuid-Holland. Toen ik 22 jaar was, had ik zes broers en vier zusters. Dus een gezegend huishouden. Mijn vader was aannemer, metselaar en stukadoor.''


In 1912 was De Koning net in Deventer voor provinciale schaatswedstrijden toen hij hoorde van een grote schaatstocht door Friesland. ''Ik stelde mij telefonisch in verbinding met het bestuur van de Friese Elfsteden en vroeg of deze zou doorgaan, waarop ik een bevestigend antwoord mocht ontvangen. Dus ben ik op de trein gestapt naar Leeuwarden. Ik had van de Friese Elfstedentochtwedstrijd nooit eerder gehoord.'' Tweehonderd kilometer later had hij deze gewonnen.


Vroeger was alles anders: in 1917 had De Koning bijvoorbeeld de merkwaardige ervaring dat er geen stempelposten waren, zodat hij in een café een krabbel haalde. ''Later hoorde ik dat er geen controleurs waren, omdat ik volgens schema overal anderhalf uur te vroeg was aangekomen.'' Hij won opnieuw en werd de eerste die de Tocht twee keer op zijn naam schreef.


De schaatser stond nog even stil bij wat hem in Hindeloopen overkwam: ''Bij de burgemeester stond een fotograaf met een filmapparaat en de burgemeester vroeg mij even voor hem te willen rijden. Ik heb hieraan voldaan, en toen ging ik op weg naar Stavoren.'' En juist die filmbeelden zijn, verstopt in een oude nitraatfilm van Willy Mullens, teruggevonden en worden vanavond vertoond!


Naast bewegende beelden is er een radio-interview uit 1954 met het VARA-programma ''Zestig minuten voor boven de zestig''. Het was vlak voordat De Koning zou overlijden en daarmee zijn laatste publieke optreden. De Koning sprak met Evert Garritsen over zijn twee Elfstedenzeges, en deed aan het slot een uiterst emotionele oproep. De Elfstedenheld barstte in tranen uit nadat Garristen vroeg of De Koning nog een boodschap had voor de jeugd. Zonder aanwijsbare redenen snotterde De Koning met overslaande stem dat de jongeren serieus voor de sport moesten leven, zoals hij ook altijd had gedaan.


Coen Rams gaf in het nawoord van de memoires van zijn grootvader een aanwijzing voor die emoties: ''Coen de Koning verwachtte van jongeren dat zij dezelfde discipline opbrachten als hij altijd had gedaan. Dat bleek in de meeste gevallen te veel gevraagd.''


Ruim negentig jaar na de twee zeges van De Koning is zijn naam bij de meeste mensen vergeten. Door De Elfstedentocht Gaat Door! krijgen we echter de kans hem in het echt te zien schaatsen, naar zijn verhalen te luisteren, en zijn memoires te lezen. Zondagavond op Nederland 2 of op elk gewenst moment op de bijhorende site over de geschiedenis van de Elfstedentocht.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Jurryt: We hebben kleurenbeelden van 1954! Verder een interview met enkele Elfstedenschaatsers van 1909, een film van de tocht van 1929, de finish van 1940. Tot slot heel opmerkelijk materiaal uit 1963, dat insloeg als een bom onder de aanwezigen...
geplaatst op: 20-2-2007 15:55:15u. | website
Jojanneke van den Bosch: Wauw. Zondag staat bij mij de tv aan. Ik kan niet wachten! Worden er ook beelden uit (bijvoorbeeld) 1954 getoond? Ik heb wel foto's van de winnende Jeen van den B. gezien, maar bewegend beeld zou natuurlijk nog toffer zijn. Ik zal er verslag van doen op www.jojannekevandenbosch.tk, mijn weblog over het schaatsen! Schaatsgroet, Jojanneke van den Bosch
geplaatst op: 20-2-2007 14:15:22u. | e-mail | website
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl