Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (457)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2038)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (116)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Waarom heersen de Afrikanen op de lange afstanden?Met Jan Bens naar het jarige Stadion Feyenoord (inclusief historisch dossier)
Door Jurryt van de Vooren 26-3-2007
Het is dinsdag exact zeventig jaar geleden dat Stadion Feyenoord werd geopend met een wedstrijd tegen het Belgische Beerschot. De Rotterdammers wonnen die dag met 5-2 en ook Jan Bens, nu 85 jaar oud, was erbij. Als vijftienjarige jongen stond hij in de erehaag, waarlangs de spelers voor de eerste keer het veld betraden. Samen met Bens keerde ik terug naar dit veld. Als extra bij dit log is een dossier toegevoegd, zodat je nog een hele dag kunt doorklikken.

Op 27 maart 1937 waren ondanks het gure weer een kleine 40.000 mensen op de openingswedstrijd afgekomen. Ook in die tijd waren er agenten nodig om de orde te handhaven. Daarom werden 223 politiemannen vrijgemaakt, waarvan zeven van de Anti-Lawaai Eenheid. Het clubbestuur had een bijdrage geleverd aan een ordentelijk verloop door een oproep aan de bezoekers om niet met de fiets of de auto te komen, want al dat geparkeerde spul zou maar een rommelige indruk maken. En inderdaad: de meeste bezoekers kwamen lopend.

Voor Jan Bens was de opening van De Kuip een belangrijke dag, omdat hij met andere jeugdspelers een erehaag vormde waarlangs de spelers van Feyenoord en Beerschot het veld betraden. Bens is niet alleen trots op zijn club: "Feyenoord heeft zoveel aan mij gegeven. Mijn hele leven ben ik daarvoor dankbaar geweest." En zijn clubleven is indrukwekkend: volgend jaar hoopt Bens namelijk zijn 75e jaar (!) als Feyenoord-lid te vieren. Voor zover bekend is er niemand bij deze club, die langer lid is dan Bens.

De trots van Zuid
De Kuip, zoals het stadion al snel werd genoemd, was met de opening verreweg het grootste voetbalstadion van Nederland. Vandaar dat de leden van Feyenoord verschrikkelijk trots waren. In 1908 was deze club begonnen op het Afrikaanderveld in Zuid met de kleedkamers achterin een kroeg. Nog geen dertig jaar later was deze volksclub erin geslaagd een voetbaltempel zonder weerga te bouwen. In het clubblad van Feyenoord stond daarom in 1937 een lyrisch gedicht:
Hadden wij ooit kunnen denken / Wij van ''t Afrikaanderveld / Dat straks om ons groene laken / 60.000 wordt geteld?
Dat juist in Rotterdam-Zuid dit stadion was gebouwd, zorgde voor ophef in de rest van de stad. Voorzitter Cor Kieboom werd bijzonder kwaad, toen al tijdens de bouw werd gezegd dat het stadion veel te mooi was om aan de Zuidkant te bouwen. "Ik zei: de linkeroever krijgt dat stadion. Dat ding komt hier. Hoe kón dat nou ook, een stuk Feyenoord op de rechteroever! Jonge, jonge, wat keken ze allemaal hun ogen uit op dat stadion van ons. En wat was dat geweldig voor al die mensen hier! Zo''n stadion, pal naast de deur."

Bens van het veld gestuurd
Bens speelde al snel na de opening in het eerste elftal van de Rotterdamse club. Hij is anno 2007 de enige nog levende Feyenoord-speler uit de oorlogsjaren. Op 6 december 1942 stond hij in het middelpunt van een merkwaardige rel tijdens Feyenoord - Ajax. Als eerste Rotterdammer ooit werd hij van het veld gestuurd tijdens een Klassieker. Vooral de manier waarop hij werd heengezonden trekt nu nog de aandacht.
Deze wedstrijd was kei- en keihard. In de tweede helft, toen Feyenoord met 1-0 voorstond, vochten de spelers een heuse veldslag uit. Vlak voor tijd was het inmiddels 2-0. Bens kreeg een strafschop toegewezen, maar Ajax-doelman Gerrit Keizer weigerde de bal af te geven. Het tweetal kreeg slaande ruzie.
Feyenoord-aanvoerder Bas Paauwe liep daarop naar Bens en stuurde hem weg wegens onsportief gedrag. Het was dus niet de scheidsrechter die deze beslissing nam! De penalty werd trouwens niet verzilverd en Feyenoord speelde met tien man de wedstrijd uit. En won met 2-0.
Nu moet Bens vooral lachen om het incident: "Paauwe had gelijk door me weg te sturen. Ik was nog jong."
Nederlands Elftal
Stadion Feyenoord is sinds 1937 naast het thuishonk van Feyenoord ook een belangrijke locatie geworden van het Nederlands Elftal. In die zeventig jaar zijn hier 107 interlands gespeeld, inclusief de laatste tegen Roemenië. In geen stadion heeft Oranje meer wedstrijden gespeeld.
Ondanks het jubileum wordt er in De Kuip hieraan niets gedaan. Alle historische aandacht gaat momenteel naar het eeuwfeest van Feyenoord, dat volgend jaar juli is. Of het stadion nog een volgend jubileum zal meemaken, is onzeker. Zowel binnen Feyenoord als onder nationale sportbestuurders wordt hardop nagedacht over sloop van De Kuip.
Maar dat laatste zullen we nog wel eens zien!

Historisch dossier
Cadeaumoment! Voor de liefhebbers van de geschiedenis van de Kuip en Feyenoord volgen hieronder een aantal kliks in dit Weblog. Dan kun je nog even vooruit.
Bibberende agenten bij opening Kuip in 1937 - deel 1
Bibberende agenten bij opening Kuip in 1937 - deel 2
We gaan met zijn allen naar De Kuip - deel 1
We gaan met zijn allen naar De Kuip - deel 2
We gaan met zijn allen naar De Kuip - deel 3
Gemeente Rotterdam frustreerde aanleg Kuip
Liefdadigheid in de Kuip
Somber Feyenoord in vooruitblik 1940
Het Feyenoord van Cor Kieboom
Ajax en Feyenoord tussen de lijken
Gaat heen!
Drie hoogleraren over Stadion Feyenoord





geplaatst op: 1-7-2009 20:42:42u. | e-mail
geplaatst op: 31-1-2008 16:09:30u. | website
geplaatst op: 31-1-2008 16:02:34u. | e-mail