Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (457)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (116)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Waarom heersen de Afrikanen op de lange afstanden?Nederlands goud (11)
Door Jeroen Heijmans 4-7-2007Evenals Isaac Israëls won ook Jan Wils een gouden plak bij de kunstwedstrijden tijdens de Olympische Spelen van 1928. Zoals hier al eerder verteld won hij zijn plak met het ontwerp voor het Olympisch Stadion. En misschien hielp vriendjespolitiek ook wel een beetje.
De jury die de 124 inzendingen in de onderdelen architectuur en stadsplanning moest beoordelen had namelijk overste Pieter Scharroo in de gelederen. Scharroo was in 1924 Baron van Tuijll van Serooskerken opgevolgd als Nederlands lid van het IOC en bestuurslid van het NOC. Daarnaast was hij ook bevriend met Jan Wils; in 1924 hadden ze samen het boek "Gebouwen en terreinen voor gymnastiek, spel en sport" uitgebracht. Scharroo had er ook mede zorg voor gedragen dat Wils de opdracht voor het ontwerp kreeg.
Behalve deze op zijn minst vriendschappelijke jury was Jan Wils zelf ook betrokken geweest bij de organisatie van de kunstwedstrijden: hij was adviseur voor de architectuurwedstrijden. Hij was hiervoor gevraagd door het kunstcomité van de Amsterdamse Spelen, nadat de Nederlandse architectenvereniging zich hiervoor had teruggetrokken.
.jpg)
Wils kreeg de gouden medaille voor het Olympisch Stadion uitgereikt door koningin Wilhelmina zelf.
Na Wils en Israëls heeft Nederland nooit meer een gouden medaille gewonnen in de olympische kunstwedstrijden. Na 1948 werden de wedstrijden afgevoerd van het olympisch programma. Veel kunstenaars verdienden nu eenmaal geld met, jawel, het maken van kunst, en dat stuitte enkele hardcore amateurisme-fanaten in het IOC tegen de borst.
Nog 401 dagen tot Beijing 2008.





geplaatst op: 4-7-2007 15:55:00u. | website
geplaatst op: 4-7-2007 10:43:12u. | website