Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (457)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (116)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Waarom heersen de Afrikanen op de lange afstanden?Amerikanen in de Tour
Door Ronnie van den Bogaart 6-7-2007Tegenwoordig kijkt niemand meer vreemd op wanneer er Amerikanen rondrijden in de Tour de France. In de jaren ’80 was een Amerikaan in de Ronde van Frankrijk echter een noviteit.
De primeur was voor Jonathan Boyer, die in 1981 voor Renault-Gitane startte als helper van Bernard Hinault. Boyer was een uitstekende renner die in de Tour van 1983 twaalfde werd, maar in de conservatieve wielerwereld ook opviel door zijn Koreaanse verzorgster Kim Wha Ja, die hem behandelde met accupunctuur.
.jpg)
Greg was al op jonge leeftijd gek op fietsen.
In 1982 werd deze Boyer in Goodwood bijna wereldkampioen op de weg, maar het was nota bene zijn landgenoot Greg Lemond die hem in de slotfase terughaalde. Waarschijnlijk omdat Lemond zelf als eerste Amerikaan wereldkampioen wilde worden. Dit lukte hem ook daadwerkelijk een jaar later in het Zwitserse Althenrein.
In zijn regenboogtrui stond Lemond in 1984 voor het eerst aan de start in de Tour. Hij werd onopvallende derde. Winnaar was Laurent Fignon, die Lemond later nog zou tegenkomen. In 1985 werd Lemond tweede en in 1986 was hij de eerste Amerikaan die de Tour won. Hij zou dit nog twee keer overdoen
Ook in 1986 stond er met 7-Eleven voor het eerst een Amerikaanse ploeg aan de start. Tourbaas Lévitan, niet vies van een commerciële stunt, had de ploeg uitgenodigd, onder meer ten koste van de vierde (!) Nederlandse profploeg Skala-Skil. Deze ploeg, met toch renners als Hennie Kuiper, Fons de Wolf en een jonge Jean-Paul van Poppel, was hier niet erg over te spreken.
Maar Lévitan kreeg gelijk met zijn omstreden keuze. Thierry Marie won nog de
proloog, maar de volgende dag al greep de volslagen onbekende Canadees Alex Stieda voor 7-Eleven het geel. Toen zijn ploeggenoot Davis Phinney weer een dag later ook nog een rit won, was het gemopper over de toelating van dit kleine ploegje snel verdwenen.
Eric Heiden op de fiets.
Een opvallende verschijning in het Amerikaanse gezelschap was de renner Eric Heiden, de voormalige schaatskampioen. Heiden reed zijn enige Tour uiteindelijk niet uit, maar een vijfentwintigste plaats in de proloog laat zien dat hij wel degelijk een stukje kon fietsen.

Kevin Costner in American Flyers.
Hoe er in de Verenigde Staten toen tegen wielrennen werd aangekeken, en hoe weinig er van werd begrepen, is te zien in de speelfilm American Flyers uit die tijd, met Kevin Costner. De film is even goedbedoeld als lachwekkend. De hoofdrolspelers moeten het in de spannende wielerwedstrijd The Hell Of The West opnemen tegen agressieve Russen met grote baarden.
Na Greg Lemond kwam Lance Armstrong, die bij zijn Tourdebuut in 1993 meteen een rit won, ernstig ziek werd, genas en terugkwam. The rest is history.




