Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Waarom heersen de Afrikanen op de lange afstanden?



Gerelateerde producten uit de shop
Juve 1970s shortsl.

FC Twente in de jaren zeventig: veel glorie en weinig prijzen

Door Wout Visser 19-7-2007

FC Twente had in de jaren zeventig kampioen moeten worden, een Europese beker moeten pakken en de KNVB-beker winnen. Helaas lukte alleen het laatste.

 

FC Twente in 1965. ANP Fotoarchief

In 1970 was Feyenoord verantwoordelijk voor Nederlands eerste Europacup, waarna tot en met 1974 nog vier andere cups naar West-Nederland kwamen. Johan Cruijff was in die jaren op zijn top, en de mensheid vergaapte zich aan Ajax’ vernieuwende totaalvoetbal. Oranje maakte in 1974 wereldwijd furore op het WK in West Duitsland. Maar …dit alles neemt niet weg, dat er destijds aan de andere kant van Nederland óók goed werd gevoetbald. In de serie over spetterend voetbal van buiten de Randstad strijken we vandaag neer in Enschede: FC Twente, de trots van oost Nederland.

FC Twente was in 1965 een ongewenste baby uit het gedwongen huwelijk tussen Sportclub Enschede en Enschedese Boys - een club van de maatschappelijke middenklasse en een van het volk. Hun fusie riep in de textielstad van weleer forse emoties op, maar werd gewoon doorgedrukt: Enschede was te klein voor twee clubs in het betaalde voetbal. In de jaren erna werd het Enschedese model in veel andere Nederlandse steden gekopieerd.

Johan Cruijff schudt in 1969 de hand van Eddy Achterberg. Ze doen niet mee aan de wedstrijd van Ajax tegen FC Twente, die door de Tukkers met 1-0 wordt gewonnen. ANP Fotoarchief

De siamese tweeling

Na een moeizame schuld- en spelerssanering kreeg het prille FC Twente in de tweede helft van de jaren zestig de wind in de zeilen. Dat was vooral te danken aan zijn ‘siamese tweeling’, voorzitter Henk Olijve en trainer Kees Rijvers. Werd de oostelijke club in 1968 nog achtste in de eredivisie, een jaar later eindigde FC Twente met stip op de derde plaats.

In dat bewogen seizoen 1968-’69 deden de Tukkers met goed voetbal van zich spreken. Onder meer door Ajax thuis met 5-1 af te drogen. Het was het elftal van voorstopper Willem de Vries, verdediger Benno Huve, rechterspits Theo Pahlplatz en centrumspits Dick van Dijk. En ook van libero Epi Drost, Twente’s voetballer van de twintigste eeuw. En zeker ook van publieksspeler Eddy Achterberg, bijgenaamde ‘de Keu’. In de grandioze return tegen Ajax, op koninginnedag 1969 in Amsterdam, bracht Achterberg de grootste gemiste kans uit de geschiedenis van de eredivisie op zijn naam.

Ook in het Europese voetbal verliep FC Twente’s opbouw geleidelijk. Bij hun debuut, in het seizoen 1969-’70, vlogen de Tukkers er in de eerste ronde van de UEFA-Cup al uit. Dat gebeurde in twee vergeten wedstrijden tegen het Franse FC Rouen: 2-0 verlies in Frankrijk, 1-0 winst thuis.

Maar de opgaande lijn werd in Enschede onverstoorbaar doorgetrokken. Ook toen architect Kees Rijvers in 1972 naar PSV vertrok, en co-trainer Spitz Kohn het elftal overnam. Het stabiele FC Twente ging gewoon dóór, en verspeelde op de allerlaatste speeldag van de competitie 1973-’74 het landskampioenschap aan Feyenoord - tegen Feyenoord. De thuisclub won in Rotterdam met 3-2.

 

De UEFA Cup van 1975 die aan Twente voorbijging. ANP Fotoarchief

Tierlala-Twente

In de eerste helft van de jaren zeventig kwam FC Twente regelmatig uit in de UEFA Cup - kwartfinale in 1970-’71, halve finale in 1972-’73. Met fris, open en intelligent voetbal, gekenmerkt door balbezit, bouwde het elftal in Europa een goede naam op. Onder meer tegen grootmachten als Juventus en Borussia Mönchengladbach. FC Twente stond altijd garant voor een leuk avondje televisievoetbal, prima opgeluisterd door het commentaar van Henk Terlingen. Tierlala-Twente was zijn publiek-yel. De club uit het (oude) Diekmanstadion verwierf zich een cultstatus.

De grootste Europese klapper kwam in 1974-’75, toen Juventus in de halve finale van de UEFA-Cup werd uitgeschakeld. Twente’s knappe 0-1 overwinning in Turijn (na 3-1 winst thuis) dwong in heel Europa bewondering af. Het klassedoelpunt was van spits Johan Zuidema.

In de dubbelfinale wachtte Borussia Mönchengladbach. Arnold Mühren, die destijds ook in Enschede voetbalde, vertelt: “Uit tegen Borussia Mönchengladbach speelden we in een geweldige wedstrijd 0-0, en iedereen rekende erop dat we de zaak thuis zouden afmaken. Wij ook, dus kozen we massaal voor de aanval en stonden binnen twintig minuten met 3-0 … achter. Verliezen van dit wereldelftal was geen schande. Alleen hadden we het gevoel dat we na de 0-0 in Duitsland een unieke kans hadden laten liggen”. Het werd 1-5 voor de Duitsers, en kort daarna verloor het zwaar favoriete Twente de KNVB-bekerfinale van FC Den Haag.

Dezelfde Achterberg als hierboven juicht als het enige doelpunt valt in de wedstrijd tegen Ajax. Nationaal Archief

Met deze dubbelafgang zette het verval in. In 1977 was er nog een opflikkering, toen FC Twente eindelijk zijn eerste grote prijs pakte: de KNVB-beker. In het daaropvolgende Europacup 2-toernooi reikte de club tot aan de halve finale. Het waren de laatste wapenfeiten uit zijn grootste periode.

FC Twente uit de jaren zeventig is het positieve verhaal van een goed geleide club, die met prima voetbal de Europese top haalde. Maar ook van een club die zich op beslissende momenten te gemakkelijk liet afbluffen. Met spelers als Piet Schrijvers, verdediger Kees van Ierssel (die in 1974 als invaller met Oranje op het WK was), Frans Thijssen, spits Jan Jeuring en de gebroeders Van de Kerkhoff had er meer in gezeten. Linkback Kalle Oranen, ook al zo’n Twente-beroemdheid, vatte het krachtig samen: “Met dit elftal had FC Twente minstens kampioen van Nederland moeten worden.”

 

Alle doelpunten van FC Twente van het afgelopen seizoen

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Chowan: Toen zat mijn voormalig gymleraar Ab Gritter bij de selectie.
geplaatst op: 16-4-2008 17:08:06u.
rogier: super mooi stukje thanx.We komen terug let op mijn woorden
geplaatst op: 26-7-2007 21:29:53u. | e-mail
waldi: Nee hoor ze komen nooit meer aan de top, daarvoor kunnen ze domweg gewoon niet genoeg geld vinden
Ok incidenteel zal het lukken maar verder niet
geplaatst op: 23-7-2007 9:47:43u.
patrick H: Fc twente zal weer aan de top komen, afgelopen seizoen was geen uitzondering maar zal de regel worden.
geplaatst op: 20-7-2007 7:37:40u. | e-mail
Haan: Waar is G. Hill gebleven?
geplaatst op: 19-7-2007 11:22:34u. | e-mail
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl