Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Waarom heersen de Afrikanen op de lange afstanden?



De kelder van het betaalde voetbal

Door Wout Visser 27-7-2007

Kop of munt is de naam van een nieuwe gratis sportkrant voor de regio Amersfoort. Daarin staat een gesprek met Co de Smalen, in het seizoen 1980-’81 uitgeroepen tot beste speler van SC Amersfoort.

ANP Fotoarchief

Vorige week vond ik Kop of Munt in mijn brievenbus. Ziet er leuk uit, en er staat een interview met Co de Smalen in. Met wie? Co de Smalen, de linksback van eerste divisieclub SC Amersfoort. Co, tegenwoordig hoofdconducteur bij de NS, verliet zijn club in 1982 -- een half jaar voordat SC Amersfoort failliet ging.

‘Voor wie is het boeiend dat ik tegen spelers als Ruud Gullit, Henk ten Cate, Louis van Gaal, Jan Wouters en Bert van Marwijk heb gevoetbald?’, vraagt de 48-jarige Amersfoorter zich bescheiden af. Voor niemand dus. Behalve voor Co’s moeder, die vijf en twintig jaar geleden de voetbalcarrière van haar zoon met krantenknipsels en programmaboekjes heeft vastgelegd.

Zo werd Co na het seizoen 1980-’81 tot beste speler van SC Amersfoort uitgeroepen. ‘Ik was niet een van de besten, maar had een conditie als een paard’, karakteriseert hij zichzelf. Voor de rest werd Co’s betaald voetbalcarrière overschaduwd door geldzorgen. Stadion Birkhoven kreeg geen stroom meer, omdat de elektriciteitsrekening niet was betaald. ‘Toen moesten we in het donker omkleden, trainen en douchen. Maar met de kaarsjes aan werd het daarna toch een heel bijzondere sfeer’, lacht Co. Hij blijft lachen, ook als er een schuldbekentenis tevoorschijn komt: SC Amersfoort moet hem nog altijd 6.667,73 gulden betalen. Dat is tegenwoordig 3.025,68 euro, geld dat Co door het faillissement is misgelopen.

Co de Smalen weet waarom de prestaties van SC Amersfoort in die tijd achteruit gingen. ‘In het begin van de competitie behoorden we steevast tot de betere teams, stonden we boven de middenmoot. Daarna zakten we altijd weg, omdat het slecht gesteld was met de betalingen. De betere spelers, zeker de jongens die een hypotheek hadden op hun huis, gingen in de loop van het seizoen de ziektewet in. Dan beurden ze hun centen. Daar waren ze niet zeker van als ze bleven spelen’.

Toen Co in de voorbereiding van het seizoen 1982-’83 merkte dat het bestuur tegen de afspraak in niet alle spelers hetzelfde betaalde, haakte hij af. Hij probeerde het nog even bij FC Wageningen (ook allang ter ziele), maar ging uiteindelijk naar de Veenendaalse amateurclub DOVO. Daar hervond hij zijn spelvreugde en speelde voor meer publiek. Of, en zo ja hoeveel de Veenendaalse club betaalde vertelt het verhaal niet. Al met al heeft Co tot na zijn veertigste actief gevoetbald. Tegenwoordig is hij scheidsrechter in de eerste en tweede klasse van de zondagamateurs.

Co de Smalen’s verhaal bevat geen spatje van de glamour waar het Nederlandse betaalde voetbal zich zo graag in rondwentelt. Maar vergist u zich niet: er zijn honderden ploeteraars (geweest) zoals hij. Zij pendelen heen en weer tussen (de onderste helft van) de eerste divisie en de top van het amateurvoetbal.

Tenslotte laten we Co weer vertellen, want hij heeft als speler van SC Amersfoort aardig wat Nederlandse voetbalstadions gezien. Co vindt het oude Olympisch Stadion in Amsterdam de meest indrukwekkende speellocatie, buiten het Amersfoortse Birkhoven. ‘Een onvergetelijke ervaring. Jammer dat we sportief gezien altijd achter de feiten aanliepen’.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Er zijn nog geen reacties geplaatst bij dit artikel.
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl