Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Waarom heersen de Afrikanen op de lange afstanden?



Vergeten sporthelden: mevrouw Triebels-Koens

Door Jurryt van de Vooren 27-8-2007

Waarom was deze serie ook alweer? O ja: vanwege de tentoonstelling HELD in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Vorige keer maakten we kennis met baron Van Tuijll van Serooskerken – alias de Sportvader. En bij een vader hoort een moeder – in dit geval de Zwemmoeder. We hebben het over mevrouw Triebels-Koens (1865 – 1955). Zij groeide op in de tijd dat verdrinken mode was.

Mevrouw Triebels-Koens zelf. Hier zit ze achter de bestuurstafel van de Zwembond

We vinden het nu doodnormaal dat we kunnen zwemmen. Maar dat dit het geval is, is nog maar relatief kort. Sterker: de gemiddelde Nederlander had niet al te lang geleden een pesthekel aan water.

‘Een Nederlander heeft altijd een haast instinctmatigen afkeer gekoesterd van water als middel tot reiniging des lichaams’, schreef het Nationaal Sport Gedenkboek in 1927 hierover. Rond 1880 kwamen onze voorouders niet in de buurt van water, mede vanwege de angst om te verdrinken. ‘Het percentage zwemmers was klein in dien tijd, wat tengevolge had, dat het percentage verdrinkers abnormaal hoog was. Het verdrinken was mode.’

Dit is een heel bijzondere foto uit 1906 met daarop vrouwelijke zwemmers. Vanwege de toen heersende normen mochten mannen nooit aanwezig zijn bij dameszwemmen, laat staan foto's maken. Volgens het tijdsbeeld van een eeuw geleden kijken we nu dus eigenlijk naar harde porno.

Dat in 1767 de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen werd opgericht, was dus niet voor niets. Op 29 september 1917 schreef de Nieuwe Rotterdamsche Courant dat deze club 150 jaar bestond, waarvoor een speciale wedstrijd werd uitgeschreven. ‘De Prins der Nederlanden heeft een groote zilveren medaille uitgeloofd voor de vereniging wier leden het meest uitblinken bij het opwekken der levensgenoten.’

Want, zo werd nog maar eens duidelijk gemaakt: ‘In ons waterrijke vaderland kan er niet genoeg op gewezen worden, dat de kennis van de handgrepen voor het redden van drenkelingen eigenlijk voor iederen zwemmer onontbeerlijk is.’ In de jury van deze wedstrijd zat mevrouw Triebels-Koens - toen al bekend als De Zwemmoeder.

De Hollandse Dames Zwemclub viert feest. Onze Zwemmoeder daarmee ook. Uit de NRC van 2 februari 1926

Ieder Nederlander zwemmer

Mevrouw Triebels-Koens leerde Nederland zwemmen. En dat dit geen overbodige luxe was, zagen we hierboven al. Zelfs professionele roeiers en zeilers konden hier een eeuw geleden vaak niet zwemmen! Gelukkig maakte de Zwemmoeder hieraan een einde, alhoewel met moeite: behalve niet kunnen zwemmen, hielden we hier namelijk ook niet van vooruitgang. In 1938 bestond de Zwembond vijftig jaar en tijdens de toespraken werd met grote regelmaat teruggeblikt op het conservatisme waarmee de bond in de beginjaren te maken had gehad.

Nog even een legendarisch voorbeeld van dat conservatisme voor we teruggaan naar mevrouw Triebels-Koens. Begin vorige eeuw vroeg een Nederlandse zwemclub een vergunning voor een wedstrijd over 600 meter in openbaar water. Toestemming werd verkregen, maar wel onder voorwaarde dat de sporters rekening hielden met de politieverordening, die zwemmen in openbaar water verbood. De wedstrijd werd afgelast.

Tegen deze tijdsgeest in verzon Triebels-Koens de slogans ‘Zwemmen is zalig, niet zwemmen is zielig’ en ‘Ieder Nederlander zwemmer’. Ze begeleidde zwemmers uit met name de laagste sociale klassen, omdat het voor deze mensen het moeilijkst was zich de zwemkunst eigen te maken. Dat deed ze onder meer als trainster, maar ook als penningmeester van de Zwembond. Elk jaar vertelde ze dan de aanwezigen dat er opnieuw een solide basis was voor een nieuw seizoen. [Applaus]

Jaarvergadering van 1919. [Applaus]

Als voorstaand lid van de Hollandse Dames Zwembond stond ze vooraan toen in 1926 deze vereniging veertig jaar bestond. Volgens de NRC van 2 februari 1926 was de HDZ de eerste en oudste dameszwemvereniging van Nederland, die als hoofddoel had het zwemmen in de volksklasse aan te moedigen. Met dit jubileum vierde Triebels-Koens - ‘In zwemkringen alom bekend en populair’ - ook een feestje, omdat ze toen vijftien jaar presidente van de HDZ was. Tijdens de jubileumwedstrijden was er ‘een vroolijken aanblik door de kleurige vlaggentooi’ en werden misschien wel daarom twee records gebroken.

De Zwemmoeder in 1912, zittend op de grond tussen haar pupillen

Een mooi jaar

In 1935 werd de Zwemmoeder uitvoerig bedankt voor al haar werk. Op 14 september vierde ze haar zeventigste verjaardag en de AVRO-radio was erbij. De gemeente Amsterdam wenste haar van harte geluk, waarna de eremedailles erbij werden gepakt. Zowel de Koninklijke Nederlandse Zwembond als de Belgische Zwem-en Reddingsbond gaven de jarige eremetaal.

Mevrouw Triebels-Koens dankte daarna via de AVRO-microfoon de aanwezigen en sprak opnieuw haar ideaal uit: "Ieder Nederlander zwemmer."  En toen moest het mooiste nog komen: in een telegram van de koningin las de Zwemmoeder dat ze de onderscheiding in de Ridder van Oranje Nassau had gekregen.

 Mevrouw Triebels-Koens viert tussen jong zwemgrut haar verjaardag 


Dat je kan zwemmen, heb je dus te danken aan mevrouw Triebels-Koens. Niet meer vergeten, graag. In 1955 is ze overleden.

Ze heeft een eigen pad in Den Haag. Kijk maar:

 


Grotere kaart weergeven

De volgende vergeten sportheld is de man, die in 1892 geschiedenis schreef als coach van Janus Ooms. En dus niet Piet Ooms, de inmiddels wat minder vergeten marathonzwemmer. Bijnaam van deze nog vergeten sportheld: de Pruus

 

 Ere wie ere toekomt. Uit de krant van 21 maart 1931 

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Alexander Triebels: voor het huwelijk tussen J.E. Koens en ingenieur Maurits Triebels zie mijn artikel in Gens Nostra, nov. 1990 en kwartierstaat Maurits Triebels in Zoeklicht zonder Grenzen onder red. van N. Hamers
geplaatst op: 29-8-2008 12:19:30u. | e-mail
eric: Opvallend dat ik de huwelijksakte van mevrouw J.E. Koens met de heer Triebels niet kan vinden. De naam Triebels komt voor in Limburg, Noord-Brabant en Duitsland. Is het je bekend waar me mevrouw Koens vandaan komt?

Even buiten de orde:
De naam Triebels deed me denken aan een bekende Bokkerijder die in 1747 werd opgehangen in Ubach .
Meer ino:
http://www.ondernemen.in/INFO_Bokkenrijders
geplaatst op: 28-8-2007 22:04:55u. | website
wout visser: Op strandfoto's van zo'n honderd jaar geleden zie je ook koetsjes, die door een paard de zee in werden getrokken.

Dit was alleen voor het dure publiek. Achtergrond was, dat men zich niet in badkleding op het strand kon (en mocht) vertonen.

De zwemmers werden in zo'n koets de zee in gereden, en gingen vanuit de koets te water. Na afloop werden ze door de koets vanuit de zee weer keurig teruggebracht naar hun omkleedruimte.

Vanzelfsprekend had je koetsen voor mannen en koetsen voor vrouwen - strikt gescheiden.
geplaatst op: 28-8-2007 10:57:26u. | e-mail
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl