Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (457)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (116)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Waarom heersen de Afrikanen op de lange afstanden?De bomaanslag tijdens de Olympische spelen van Atlanta (2)
Door Jan van Mersbergen 14-9-2007De bomaanslag tijdens de Olympische Spelen van Atlanta in 1996 kostte twee mensen het leven, ruim honderd mensen raakte gewond. In eerste instantie werd de beveiligingsman die de bom ontdekte verdacht. Het bleek anders in elkaar te zitten.

He did it!
Richard Jewell was in de bewuste nacht van vrijdag 29 juli 1996 de man die de tas met de bom in Centennial Park ontdekte. Dat was vrij snel na de telefonische melding dat er een bom was. Jewell hielp mensen het Centennial Park te verlaten en werd dagen na de aanslag geroemd als held. Dat was wat de media van hem maakte. Jewell werd ook geconfronteerd met de andere kant van het mediageweld.
Hoewel hij nooit gearresteerd is maakten zijn vlotte ontdekking van de bom, zijn behulpzaamheid en het tot op zekere hoogte falen van de hulp hem verdacht. Iedereen weet: een pyromaan kijkt naar de fik die hij zelf aangestoken heeft. Het huis van zijn moeder, waar hij bij in woonde, werd doorzocht, zijn achtergrond werd nagetrokken, en zodra dit bekend werd volgden camera's hem overal. Zelfs in de supermarkt.
Mentaal gebroken
Ten onrechte. Er was geen hard bewijs tegen Jewell en in oktober 1996 werd Jewells naam gezuiverd. De persoonlijke schade die in drie maanden aangericht was, was niet te overzien. Hij was mentaal volledig gebroken. Rechtzaken van Jewell tegen CNN, ABC en NBC volgden. Er loopt nog steeds een zaak, tegen de Atlanta Journal Constitution, die als eerste het nieuws van zijn verdachtmaking naar buiten bracht.
Jewell overleed twee weken geleden, op 29 augustus 2007. Hij was 44. Hij stierf een natuurlijke dood.
Wie pleegde de aanslag dan wel?
Nadat Jewell geen verdachte meer was gaf de FBI toe geen andere verdachten te hebben. Het onderzoek vorderde niet tot in het voorjaar van 1997 twee andere aanslagen gepleegd werd, op een abortuskliniek en een lesbische nachtclub in de buurt van Atlanta. Niet veel later was een abortus kliniek in Birmingham, Alabama aan de beurt. Alles wees erop dat het ging om Bible-belt terrorisme.
De sporen leidden naar één verdachte: Eric Robert Rudolph, een anti abortus en anti-homo activist. Hij werd gezocht maar was niet één, twee, drie te pakken. In mei 1998 werd hij op de lijst van 10 meest gezochte voortvluchtigen in Amerika geplaatst. Er werd een beloning van 1 miljoen dollar uitgeschreven voor informatie die kon leiden tot zijn aanhouding. Rudolph verstopte zich naar alle waarschijnlijkheid in de Appalachen, een bergstreek in het Zuidoosten van Amerika.
Zeven jaar lang bleef hij voortvluchtig. Dat kon niet zonder de sympathie van grote groepen van de bevolking. Er werden country liedjes geschreven en gezonden over Rudolph. Een van de bestverkopende T-shirts droeg de tekst: Run Rudolph Run. Naar het beroemde kerstliedje van Chuck Berry:
Ook zijn familie bemoeide zich openlijk met de zaak. Herhaaldelijk spraken ze zich uit over de onschuld van Eric Robert. Daniel, de oudere broer van de verdachte, had een persoonlijke boodschap voor de FBI. Hij filmde zichzelf terwijl hij met een cirkelzaag zijn hand eraf zaagde. Zijn hand werd later trouwens met succes weer aan zijn arm vastgenaaid.
Naar eigen zeggen overleefde Rudolph door in de bossen te leven, salamanders te eten, graan te stelen en te jatten uit groentetuinen. Op 31 mei 2003 werd Rudolph gearresteerd in Murphy, North Carolina. Hij werd herkend door een jonge politieman toen hij eten zocht in een vuilnisbak achter een Save-a-lot supermarkt. Rudolph droeg een nieuwe spijkerbroek, was frisgeschoren en had een getrimde snor.
Voor de rechter
In april 2005 volgde de rechtszaak. In de verklaring die Rudolph aflegde gaf hij aan dat het motief voor de aanslag in Centennial Park lag op het politieke vlak. Hij was overtuigd dat de duizenden mensen die in Atlanta de Spelen bijwoonden daar waren om 'de idealen van globaal socialisme' te vieren. Dat deze Spelen de Coca-Cola Spelen werden genoemd deed data niets aan af. Themasong van de Olympische Spelen was Imagine van John Lennon. Ook dat sterkte Rudolph in zijn idee dat de Spelen van Atlanta er waren om de socialistische wereldoverheersing uit te roepen.
De rechtbank liet zich niet van de wijs brengen. Rudolph erkende schuld om de doodstraf te ontlopen. Hij kreeg levenslang. Rudolph zit in een gevangenis in de United States Penitentiary Administrative Maximum Facility (ADX) in Florence, Colorado. Daar is hij in gezelschap van de Oklahoma-bomber Terry Nickols, de Unabomber Ted Kaczynski en van Zacarias Moussaoui, veroordeeld betrokkenheid bij de aanslagen op het WTC in New York op 11 september 2001.
Nog 329 dagen tot Beijing 2008.




