Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (457)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (116)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Waarom heersen de Afrikanen op de lange afstanden?Een olympische junta
Door Jeroen Heijmans 30-9-2007Mede dankzij de Burmese monniken is het woord junta de laatste dagen regelmatig te vinden in de kranten. Via dit Spaanse woord ('comité') vinden we ook een connectie met de Olympische Spelen. En dan heb ik het niet over de bestuurders van het IOC.
De Chileen César Leonidas Mendoza Durán diende als "carabinero", en blonk daar uit in paardrijden. Als 34-jarige mocht hij naar de Spelen in Helsinki. Bij het springconcours behaalde hij individueel een zevende plaats. Samen met teamgenoten Oscar Cristi (zilver) en Ricardo Echeverria won hij in de landenwedstrijd een zilveren medaille achter Groot-Brittannië.

De Chileense junta, met rechts Mendoza. Tweede van links is Pinochet.
In 1973 werd Mendoza, inmiddels opgeklommen tot generaal-inspecteur bij de politie, deel van de samenzwering om president Allende ten val te brengen. Hierna vertegenwoordigde Mendoza de politie in de junta, die verder leden had uit het leger, marine en luchtmacht. Hij bleef deel uitmaken van de junta tot 1985, toen hij werd gedwongen af te treden. Na de moord op drie leden van de communistische partij werden diverse politie-officieren gearresteerd als verdachten (en later veroordeeld). De "Caso Degollados" werd een politiek schandaal, en leidde tot Mendoza's aftreden.

Generaal Pascual Pistarini.
Ook buurland Argentinië vaardigde een ruiter af naar de Spelen die later zijn president zou afzetten. Pascual Ángel Pistarini Ludena nam vier jaar voor Mendoza deel aan de Spelen van Londen. Ook hij nam deel aan de springwedstrijden, maar wist het parcours niet te voltooien, waardoor ook zijn ploeg geen klassering kreeg. In 1966 was Pistarini opgeklommen tot generaal in het leger. De ontevredenheid over president Illia (zelf in 1963 met steun van het leger gekozen) groeide onder de peronistische leden van het leger en de media. In een toespraak riep Pistarini Illia op om af te treden. Met brede steun van de legertop en ook de VS "verzocht" collega-generaal Alsogaray de president persoonlijk tot aftreden. Korte tijd werd het land geleid door een junta bestaande uit Pistarini en nog twee leden, waarna generaal Juan Carlos Onganía de nieuwe president werd.
Zowel César Mendoza (1996) als Pascual Pistarini (1999) zijn inmiddels overleden.
Nog 313 dagen tot Beijing 2008.




