Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (457)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (116)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Waarom heersen de Afrikanen op de lange afstanden?De geschiedenis van de Tien!-Tien!-Tien!
7-10-2007Door Marnix Koolhaas en Jurryt van de Vooren
Niets leuker als supporter om Tien! Tien! Tien! te roepen als je ploeg - Heerenveen bijvoorbeeld - bijna in de dubbele cijfers zit. Sportgeschiedenis.nl wilde eens weten waar dit verschijnsel vandaan kwam en ging daarom luisteren naar oude fragmenten. Sinds wanneer zingen we Tien!Tien!Tien! ?

Alles in de wereld moet ooit eens begonnen zijn dus ook het Tien, tien, tien-geroep van voetbalsupporters. Wanneer heeft dit voor het eerst langs een Nederlands sportveld geklonken?
Zou het die vooroorlogse interland Nederland-België van 11 maart 1934 geweest zijn? Toen maakte Nederland ten slotte voor het eerst in eigen land negen doelpunten - dus de geboorte van het Tien-tien-tien zou op die dag plaatsgevonden kunnen hebben. Helaas is er op het Polygoon-filmpje van de wedstrijd na het negende doelpunt van Leen Vente (82e minuut) geen publieksgeluid te horen.
Het is zeker deze wedstrijd geweest. Het bewijs komt uit een vreemde, maar onverdachte hoek. Op 9 december 1937 werd op de kunstijsbaan aan de Linnaeusweg de ijshockeywedstrijd Amsterdam-Oxford gespeeld. In het radioarchief van Beeld en Geluid is een opname bewaard gebleven van het radioverslag van radioverslaggever Han Hollander. En wat horen we op deze opname?
Na het achtste doelpunt van de Amsterdammers begint het 2000-koppige publiek luid tien-tien-tien te roepen! Hollander zegt hierover dat dit tien-tien-tien-geroep voor het eerst klonk op 11 maart 1934 bij de beroemde 9-3-interland tegen de Belgen. We hebben het bewijs!

Paultje van der Meeren vist
Een nationaal debat
Door die 9-3 voorsprong waren de Nederlandse supporters dronken van plezier geworden en begonnen daarom met dat provocerende gezang van 'Tien! Tien! Tien!' Het leverde daarna een nationaal debat op in de kranten.
Sportjournalisten spraken schande over dit gedrag. Nog nooit eerder namelijk had iemand 'Tien! Tien!' geroepen met louter het idee de nederlaag van de tegenstander nog beschamender te maken.
'Velen hebben dat uitermate onsportief gevonden en in de pers, zowel als door de radio, is daartegen een grote actie gevoerd,' schreef voetbalverslaggever ir. A. van Emmenes. Natuurlijk moet een team winnen, schreven de commentatoren, maar wel met fair play en respect voor de tegenstander en daar hoort zo'n spreekkoor niet bij.
Onzin, vonden de Nederlandse voetballers zelf, alhoewel die ook baalde van de yell. Daarvoor hadden ze echter een heel andere reden, schreef Joris van den Bergh in zijn klassieke sportboek Mysterieuze krachten in de sport:
'O n z e spelers hadden deze aanvuring niet nodig. Voor onze spelers bedoeld, vuurde deze kreet echter de Belgen aan. Bij latere gelegenheid werd het geval nog eens opgehaald.
"Als die schreeuwlelijk zijn mond had gehouden, zouden het dubbele cijfers zijn geworden. Hij had de Belgen een nieuw doel, de verbeten wil tot het maximale ingeschreeuwd."
Met andere woorden: Nederland had die tiende kunnen maken als het publiek gewoon had gezwegen. Deze kreet werkte dus uiteindelijk tegen Oranje en dat was toch echt niet de bedoeling geweest.






geplaatst op: 8-10-2007 22:08:38u. | e-mail
geplaatst op: 8-10-2007 5:28:14u. | e-mail