Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (457)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (116)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Pierre de Coubertin's Mythe van de TsaarBommeldingen op het EK Schaatsen
Door Jurryt van de Vooren 12-1-2008Het EK Schaatsen van 1971 in Heerenveen is één van de meest rumoerige ooit geweest. Door een foute wissel van de Nederlandse schaatser Jan Bols sloeg de vlam in de pan. Een verhaal met boze oude vrouwtjes, bommeldingen en internationale verontwaardiging.
Op het EK Schaatsen van 1971 stapte Jan Bols bijna uit de schaduw van Ard Schenk en Kees Verkerk. Na een goede 500 meter op de zaterdag leek hij op weg naar een Europese titel, maar toen kwam de 5.000 meter.
Normaal gesproken was die afstand geen enkel probleem voor Bols, maar juist die dag vergat hij van baan te wisselen. De Nederlander reed namelijk hoog op de baan om zo uit de wind te blijven, die erg hard was dat weekend. Hij vergat daardoor naar beneden te gaan op het gewenste moment en er was toen nog maar één straf mogelijk: diskwalificatie.

Jan Bols hoort van zijn diskwalificatie. ANP Fotoarchief
De Noorse tv-commentator had het meteen door, al tijdens de race. Daarom voorspelde hij nog voor de finish van Bols dat deze race niet zonder gevolgen zou blijven. En daarmee had hij het dus bij het rechte eind.
Het publiek in Heerenveen werd echter niet verteld waarom tot diskwalificatie was besloten en kwam daarom in opstand toen Bols opeens was uitgesloten van deelname. Bommeldingen, relletjes en zelfs geweldpleging tegen Bols' directe concurrent Dag Fornaess (Noorwegen) waren hiervan het gevolg. Het normaal zo brave Nederlandse schaatspubliek verloor zichzelf dat weekend in onsportief gedrag op een zeldzaam vertoonde manier.

Jan Bols tijdens de beruchte 5.000 meter
Een boze oma
Drie jaar geleden zond de NPS de Avond van Ard en Keessie uit. Ook Jan Bols kwam toen aan het woord, onder andere over het incident van 1971.
Alexander Tsjekuljajev was de directe tegenstander van Bols op die 5.000 meter. Fornaess had al gereden en hoorde in de kleedkamer van de diskwalificatie. Het publiek gaf de Noor de schuld van de straf, alsof hij verantwoordelijk was voor de foute wissel.

Uit de Leeuwarder Courant van 24 januari 1971. Hieruit blijkt wat de aard van de problemen is geweest.
Op de tweede dag, op zondag, werd hij helemaal mikpunt van hoon en spot. Fornaess: “Ik merkte pas iets van die problemen zondagochtend bij het stadion. Een oud vrouwtje met een paraplu kwam naar me toe en sloeg me zo op het hoofd! Ik had geen idee wat er aan de hand was. Een oud dametje! Daarna deed het publiek er alles aan om mijn start te verstoren. De toeschouwers wilden maar niet stil worden. Dat motiveerde me echter alleen maar meer om iedereen te verslaan. Ze begonnen sinaasappelen en flessen op het ijs te gooien. Er was geschreeuw en boegeroep van 20.000 man. Ik dacht: Wat gebeurt hier?”
Toch reed hij een goede tijd: “Ik reed mijn rondje uit en stak mijn armen omhoog. Er kwam meer boegeroep. Het was een gevecht: ik wilde niet van het publiek verliezen. Ard en Kees reageerden wel heel aardig. Ze bleven bij me en praatten met me. Ze gingen ook met me mee naar de huldiging om me te beschermen.”

De huldiging van 1971 met vl.n.r.: Schenk, Fornaess, Verkerk
Bommeldingen
Het is in Nederland een unicum dat bij het schaatsen een winnaar tegen het vooringenomen publiek moet worden beschermd. Maar ook de verantwoordelijke scheidsrechter Henny Roos werd bedreigd. Zijn zoon zei hierover in 2004:
“Nog datzelfde weekend is er een bommelding binnengekomen, dat er een bom in zijn auto zou zijn gestopt. Die is door de politie grotendeels uit elkaar gehaald. Onder politiebegeleiding is hij daarna naar het hotel gebracht. Het was heel naar.”
De zondag verliep verschrikkelijk voor Roos: “De spanning liep per minuut omhoog. Het was niet echt leuk. Mijn vader werd letterlijk bedreigd. Die tweede dag is hij niet op het ijs geweest - de enige dag in zijn leven dat zo iets is gebeurd. Er was een enorme druk op hem door het publiek.”
Ondanks alle protesten werd Fornaess uiteindelijk Europees Kampioen. In de terugblik was Bols heel kort over zijn diskwalificatie: “Ik had fout gewisseld. Dat is mijn schuld geweest en van niemand anders. Als ik er nu op terugkijk, heeft het zelfs nog zijn voordelen gehad ook, want nog steeds word ik herkend vanwege die wissel.”

Een kleine troost
De sportkranten in het buitenland stonden na dit toernooi vol beschuldigingen. De organisatie had gefaald en het Nederlandse publiek was verschrikkelijk. Daarover meer in een volgend deel - en dat staat hier.





geplaatst op: 13-1-2008 9:55:08u.
Eén van de publieksargumenten was, dat de diskwalificatie onterecht was omdat Bols zichzelf had benadeeld: hij had juist méér meters gemaakt dan hij verplicht was. Door zijn foute wissel had Bols namelijk een buitenbocht in plaats van een binnenbocht gereden.
geplaatst op: 13-1-2008 5:16:02u. | e-mail