Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Pierre de Coubertin's Mythe van de Tsaar



Tijdens de Watersnoodramp ging het voetbal gewoon door

Door Jurryt van de Vooren 28-1-2008

Het is deze week exact 55 jaar na de Watersnoodramp. In dat dramatische weekend werd ook gesport. Eerder deze maand stond hier al het verhaal van Kees Broekman, die net in dat weekend het EK Schaatsen won – als eerste Nederlander ooit. Er werd ook gevoetbald, want de KNVB zag geen reden de wedstrijden af te gelasten. Een blunder zonder weerga.

ANP Fotoarchief

Zoals elk weekend was er van alles gepland voor 31 januari en 1 februari 1953. In De Leeuwarder Courant stond het volgende speelschema voor de landelijke divisies in het voetbal en hockey, plus het programma voor Noord-Nederland.

Maar op zondagochtend 1 februari ontwaakte Nederland met het nieuws dat in Zeeland en Zuid-Holland de dijken waren doorgebroken, alhoewel toen nog onbekend was dat er ruim 1.800 mensen waren verdronken. Sport was opeens niet zo belangrijk meer.

Militairen werden opgeroepen om eerste hulp te bieden, waardoor veel voetbalclubs spelers misten dat weekend. Zo ook in Deventer bij Go Ahead (sinds 1971 beter bekend als de Go Ahead Eagles).

De Deventer voetballers Hölscher, Marijn en Ligtenberg waren militair en werden daarom meteen opgeroepen om naar Zeeland te komen. Omdat opeens belangrijke spelers misten, maar vooral omdat voortgang van de competitie na zo'n drama geen prioriteit had, diende Go Ahead  bij de KNVB een verzoek in om de wedstrijd van zondag uit te stellen. Hieraan werd echter geen gehoor gegeven. Een vergelijkbaar verzoek van PSV aan de Voetbalbond werd eveneens terzijde geschoven.

In het boek 1913-1993, 80 jaar PSV van Wim Wich staat hierover: ‘De bondsfunctionarissen achtten op dat tijdstip geen termen aanwezig om de wedstrijd af te gelasten.’

De woede om dit besluit was enorm. Want hoe haalde de bond het in zijn hoofd om voetbal belangrijker te vinden dan een nationale ramp?

Een slechte beurt

Kick Geudeker leidde in die jaren het tijdschrift Sport en Sportwereld. In het nummer van 2 februari knalde zijn woede van de voorpagina:

‘De KNVB heeft weer eens een slechte beurt gemaakt door Zondagmorgen, toen reeds vroeg in de ochtend bekend werd welke ontzettende ramp ons land had getroffen, niet aanstonds alle wedstrijd af te gelasten. Terwijl langs onze kusten en aan de dijken der polders vele duizenden landgenoten een heldhaftige, soms helaas wanhopige strijd streden, om het woedende water te keren, terwijl landerijen onderstroomden en vele gezinnen in doodsnood verkeerden, vermocht de KNVB geen ander devies te geven dan: Er wordt gevoetbald.

 

Een week later legde de KNVB wél het voetbal stil, maar toen was het al te laat.

Vanaf dat weekend maakte de bond blunder op blunder. De KNVB weigerde namelijk medewerking te geven aan een benefietwedstrijd van Nederlandse profs tegen Frankrijk. In die tijd bestond hier het amateurvoetbal, waardoor Nederlandse profspelers alleen maar in het buitenland konden spelen. Als straf werden deze voetballers door de KNVB uit het Nederlands Elftal gegooid en volkomen genegeerd. Zelfs voor zo´n benefiet weigerde de bond de principes van het amateurisme opzij te schuiven. Dat het om geld ging voor de nabestaanden van de 1.800 doden speelde niet. En het werd nog erger.

Eerdergenoemde profspelers dienden een tweede verzoek in voor een benefietwedstrijd en wel in Antwerpen. Dat zou gebeuren in samenwerking met het Rode Kruis, maar de wedstrijd ging niet door, omdat de KNVB moeilijk bleef doen. Het Rode Kruis miste daardoor een ton aan inkomsten.

Wij zien geen enkele reden om hier het voetbal af te lasten

Helemaal idioot werd het toen de Voetbalbond de profs van het Oostenrijkse Rapid Wien uitnodigde om voor het Rampenfonds tegen het Engelse Middlebrough te spelen. De voetballiefhebbers begrepen er toen helemaal niets meer van. Waarom mochten de Nederlandse profs niet spelen om geld op te halen voor het Rampenfonds, maar de buitenlandse profs wél? Enkele weken na de Ramp had de KNVB zich dus volkomen belachelijk gemaakt.

O ja: uiteindelijk gingen er toch ruim 25 wedstrijden uit de Eerste Klasse niet door dat weekend. Dat was echter vooral vanwege de storm. Go Ahead en PSV speelden wél. De ploeg uit Deventer speelde gelijk en PSV verloor.

 

Het eerste nieuws over de Ramp. Toen was nog niet bekend hoe erg het werkelijk was.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Er zijn nog geen reacties geplaatst bij dit artikel.
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl