Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Pierre de Coubertin's Mythe van de Tsaar



Haïti op de Olympische Spelen

Door Jeroen Heijmans 30-1-2008

Haïti is een van de armste en politiek instabielste landen ter wereld, hoewel het in al 1804, als een van de eerste koloniën in Amerika, onafhankelijk werd. In de jaren '20 van de vorige eeuw haalde Haïti zowaar successen op de Spelen.

De eerste Olympiërs uit Haïti kwamen in 1900 naar Parijs om deel te nemen in het schermen: André Corvington en Léon Thiércelin. Ze wonnen geen prijzen, maar bij de tweede deelname was het wel raak. De Spelen van 1924 waren wederom in Parijs, en het Haïtiaanse team in voor het schieten met vrij geweer pakte een bronzen plak. De grootste hindernis hadden ze echter thuis al overwonnen. De vijf schutters waren allen lid van de politie in Haïti, en hadden sportschieten geleerd van Amerikaanse mariniers. Die hadden tijdens de Eerste Wereldoorlog het eiland bezet als maatregel tegen de groeiende Duitse invloed daar. Ze richtten een gewapende politiemacht op, en leerden de agenten schieten. Toen ze hoorden dat er Olympische Spelen waren besloten ze daar heen te gaan, ondanks gebrek aan ervaring, materiaal en geld. Met behulp van de Amerikanen en de gehele politiemacht werd dat gemis opgelost. Alle agenten stonden gedurende enkele maanden 5% van hun salaris af zodat hun vijf topschutters naar Parijs konden. De Amerikaanse mariniers leverden wapens en trainden de schutters. In Frankrijk gekomen ging het ongekend goed; lange tijd lag Haïti tweede, maar zag in de laatste serie schoten Frankrijk langszij komen. Bij de barrage dolven de Haïtianen het onderspit, maar ze konden vol trots terug naar huis met het brons.

 

De eerste olympische medaillewinnaars uit Haïti (1924).

In Parijs was ook ene Silvio Cator lid van de Haïtiaanse ploeg, en eindige op onbeduidende plaatsen bij het hoog- en verspringen. Vier jaar later was dat anders: in Amsterdam pakte hij het zilver bij het verspringen. Anderhalve maand later gaf hij zichzelf definitief een plaats in de (sport)geschiedenisboeken, door met 7.93 een wereldrecord te springen in Parijs. Voor de Britten en Amerikanen was dat een opmerkelijke afstand, want hij was de eerste die de grens van 26 voet doorbrak. Mogelijk doorbrak hij ook als eerste persoon een metrische grens: er zijn aanwijzingen dat hij, weliswaar met te veel rugwind, in Port-au-Prince naar 8.04 meter vloog. Cator, die ook voor het nationale voetbalteam uitkwam, blijft Haïti's beste sporter uit de geschiedenis.

 

Sylvio Cator's wereldrecord werd vereeuwigd op een postzegel.

Lange tijd werd er weinig van Haïti vernomen op de Spelen, en tijdens het bewind van "Papa Doc" (François Duvalier) bleef het land weg van het olympische podium. Met het aantreden van zijn zoon Jean-Claude ("Baby Doc") veranderde dat, maar dat viel nauwelijks een verrijking te noemen. Duvalier stuurde diverse vrienden naar de Spelen, die er meestal weinig van bakten. De Haïtiaanse deelnemers aan de atletiekwedstrijden van 1972 en 1976 eindigden allemaal op de laatste plaats. De ergste vertoning was die van 10 km-loper Olmeus Charles, die in 1976 ruim 42 minuten nodig had voor zijn wedstrijd - de langzaamste tijd ooit geklokt op de Olympische Spelen. De organisatie slaakte een zucht van verlichting toen hij zich terugtrok voor de marathon.

Ook ogenschijnlijk goede resultaten, zoals een kwartfinaleplek bij het boksen van Yves Jeudy (1976), bleken toeval: Jeudy had zijn eerste partij op walkover gewonnen, en had een bye in de tweede ronde.

Pas in 2000 viel er weer een klein Haïtiaans succesje te vieren. Dat werd behaald door hordenloper Dudley Dorival, die in Sydney 7e werd op de 110 meter. Een jaar later haalde hij zelfs brons op het WK in Edmonton. Maar hoewel Dorivals ouders uit Haïti komen, werd hij zelf geboren in de VS. Hij kreeg pas kort voor de Spelen een paspoort voor het Caraïbische eiland. Overigens is hij niet uniek daarin: meer dan de helft van het Haïtiaanse team in Athene werd buiten dat land geboren.

Nog 191 dagen tot Beijing 2008.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

wout visser: voetbal: Haïti deed ook op het WK 1974 van zich spreken, door met 1-0 voor te komen tegen een zeer slap Italië. Meer dan dat: deze goal betekende het einde van 1.143 doelpuntloze interlandminuten voor de Italiaanse keeper Dino Zoff.

Het werd uiteindelijk 3-1 voor Italië, dat er in de eerste ronde uitvloog. Bij hun vertrek uit West Duitsland moest de Duitse politie de Italiaanse selectie beschermen tegen hun eigen woedende fans.
geplaatst op: 31-1-2008 13:12:21u. | e-mail


Sportus.nl
Headliner.nl