Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (457)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (116)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Pierre de Coubertin's Mythe van de Tsaar



Kees van Kooten als renner in de Profronde van Eindhoven

Door Ronnie van den Bogaart 24-2-2008

Een fraai stukje fictieve wielerhistorie werd geschreven door Kees van Kooten en Wim de Bie. In 1985 maakte het tweetal ‘Ik roep nog hee’, een televisiefilm van een klein uur. Daarin peutert oud-wielerprof Karel van Loenen, gespeeld door Kees van Kooten, nog een allerlaatste contractje los bij een goedgelovige sponsor.

Bron: www.kootenbie.nl

Sponsor

De sponsor is de kleine winkelier Gijsbert van der Kolk, een rol van Wim de Bie. Deze is eigenaar van de schoenenzaak Schoenorama. Dit blijkt trouwens geen verzonnen naam, de winkel bestaat zowaar echt. Karel van Loenen (derde in de Ronde van Kortenhoef 1974!) heeft een soort Amsterdams ‘Gerrie Knetemann-accent’ en pakt Van der Kolk in met sterke verhalen over zijn heldendaden in de Tour de France.

Zo verzint Van Loenen dat hij in de Tour voorop reed met de Italiaan Bonafidenti, Jacques Plumeau en de Luxemburger Schtroumpf, het Franse woord voor smurf . Vloog er toch net op dat moment bij de spoorwegovergang een ontspoorde trein door een flatgebouw. Talloze slachtoffers natuurlijk. De koers afgelast, en dat met zesentwintig minuten voorsprong. Anders had hij die dag op zeker gewonnen. Hoe vaker de renner de anekdote vertelt, hoe meer doden er vallen.

Twee thema's

De film gaat duidelijk over twee thema’s. Over de falende sporter die de overal de oorzaak van het falen zoekt behalve bij zichzelf (‘Ze rijen allemaal tegen me’). Van Kooten en De Bie werden in die tijd ‘ziek van het geouwehoer over mislukte wedstrijden’. Een dan is er nog de ijdele zichzelf overschattende zakenman. Van der Kolk spiegelt zich aan het succes van Joop Steenbergen van Kwantum Hallen, destijds sponsor van de ploeg van Jan Raas, maar laat zich het hoofd op hol brengen door alle plotselinge publiciteit. Dat kan natuurlijk nooit goed aflopen.

Sinds enkele jaren is ‘Ik roep nog hee’ verkrijgbaar op dvd. Een aardig extraatje is de versie waarin Kees van Kooten uitgebreid de achtergronden vertelt bij het maken van deze televisiefilm, gedraaid in een paar dagen met een klein budget. Soms is hij misschien net iets te veel de goochelaar die zijn eigen trucs uitlegt. Maar de aardige details overheersen. Vooral op het moment dat fictie en werkelijkheid in elkaar overvloeien, en Kees van Kooten als Karel van Loenen meerijdt tussen de profs in het criterium van Eindhoven.

Wout Wagtmans en Wim van Est

De verklaarde wielerliefhebber Van Kooten, opgegroeid in de jaren vijftig met Wout Wagtmans en Wim van Est, legt uit dat hij flink heeft moeten trainen en afzien om als renner enigszins geloofwaardig over te komen. Op zijn eigen racefiets lukte het hem om één volle ronde van vier en een halve kilometer mee te rijden in een peloton met ervaren profs als Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper en Sean Kelly. Een niet geringe prestatie! Zowel de renners als de speaker speelden het spel prachtig mee, maar er werd dus wél echt gekoerst in Eindhoven. Vanuit het publiek horen we iemand ‘Hup Kootje’ roepen.

De criteriums bloeiden in die tijd als nooit tevoren in Nederland. In de film rijdt Karel van Loenen zogenaamd ook de Lus van Schijndel, de Ster van Waalre en de Ronde van Boxtel. Van Kooten verklapt dat alle wedstrijdbeelden zijn gedraaid in Eindhoven. Dat hadden we als geboren Somerenaar, onder de rook van Eindhoven, natuurlijk zelf al gezien. Maar misschien was het de rest van Nederland ook al opgevallen.

Vermaak

Zowel renners als toeschouwers vermaakten zich zichtbaar kostelijk met de capriolen van de Schoenorama-renner. Zo rijdt de veel te vroeg overleden Bert Oosterbosch breed lachend door het beeld. Bij de start zien we Van Loenen in gesprek met een jonge Theo de Rooy, in het shirt van Panasonic. De Rooy merkte op dat Van Kooten zijn fiets wel eens wat beter had kunnen poetsen. Iets waar hij nota bene een week mee bezig was geweest! Waar Van Kooten in zijn toelichting Adri van Houwelingen meent te herkennen, is het zo te zien Nico Verhoeven.

Na de mislukte tournee in de najaarscriteria, toch het speerpunt van het seizoen voor de bescheiden Schoenorama-ploeg, valt Karel van Loenen in een leeg Olympisch Stadion het Wereldduurrecord aan. Want: ‘Een heldendaad, daar plak je een merknaam op’, aldus sponsor Van der Kolk. De baanfiets met ossenkopstuur en dicht achterwiel, een noviteit in die jaren, werd geleverd door Wim Breukink. Deze was directeur bij Gazelle én de vader van Erik Breukink. Zoon Erik was op dat moment een piepjonge neo-prof bij Skala-Gazelle.

Tot slot nog enkele niet onbelangrijke details uit de wielerhistorie. De Ronde van Eindhoven werd op 22 september 1985 gewonnen door Jean-Paul van Poppel, vóór Leo van Vliet. De Ronde van Kortenhoef, jazeker bestaat die, was in 1974 een prooi voor Eddy Peelman. Deze Belg was een veelwinnaar in kleine kermiskoersen én negenvoudig ritwinnaar in de Ronde van Spanje.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

mvdw: Twee van de bijbehorende achtergrondmuziekjes is van Spyro Gyra ("Freetime" en "Cockatoo").
geplaatst op: 13-8-2011 13:45:59u.
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl