Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Pierre de Coubertin's Mythe van de TsaarHappy Birthday, Jan van Beveren
Door Jurriaan van Wessem 5-3-2008Bij Jan van Beveren denken veel voetballiefhebbers meteen aan zijn controverse met Johan Cruijff en zijn vlucht uit Zeist, maar het zou leuker zijn om dan spontaan aan een zweefduik te denken. Vandaag is Jan jarig.
Vorig jaar werd een hele avond ingeruimd voor de zestigste verjaardag van Johan Cruijff. Vandaag bereikt Jan van Beveren deze mijlpaal, waarschijnlijk in Texas. Dat is tenminste een felicitatie waard. Happy Birthday, Jan.
Van Beveren is de beste lijnkeeper die Nederland ooit heeft gehad, waarschijnlijk zelfs de beste doelman, maar het is moeilijk om appels met peren te vergelijken. Van Beveren was in zijn actieve loopbaan een uitzonderlijk sportman, niet alleen een groot talent maar ook erg onbaatzuchtig.
De Che Guevara van Brabant
Voor de status die PSV in de afgelopen dertig jaar heeft opgebouwd legde hij in het midden van de jaren zeventig het fundament. Hij had ook voor Ajax of Feyenoord kunnen kiezen, maar hij wilde juist het gevecht aangaan met de gevestigde orde. Dat maakte hem zeker niet sympathiek bij de meeste liefhebbers, maar wel geliefd bij zijn fans. Van Beveren gold in de jaren zeventig min of meer als de Che Guevara van Brabant en dat is toch knap voor een geboren Amsterdammer.
Op deze dag is het mooi om drie hoogtepunten van zijn loopbaan terug te halen, want het ging echt niet alleen om het duel met de gevestigde orde – lees: Cruijff c.s.
In januari 1970 speelt Oranje een van zijn eerste grote wedstrijden in het ‘moderne’ tijdperk op Wembley tegen wereldkampioen Engeland. In Amsterdam troffen beide teams elkaar al een maand eerder en toen wonnen de Engelsen in de slotfase. Bondscoach Kessler, die op het punt staat om afscheid te nemen, geeft zijn ploeg de opdracht om zonder schroom te spelen.
Oranje speelt onbevangen en geen Engelsman snapt dat dit team door Bulgarije is uitgeschakeld op weg naar het WK in Mexico. Het blijft 0-0, dankzij een weergaloze Van Beveren, die met prachtige zweefduiken en katachtige saves zijn doel schoon houdt. Uit respect wisselt Gordon Banks zijn keeperstrui met de Nederlandse goalie. De Beef zal het gele shirt jaren dragen, met de Engelse leeuw op de borst. In feite groeit op deze avond het idee dat Oranje het WK in West Duitsland niet mag missen.

Willy van der Kuylen (l) en Jan van Beveren verlaten in 1975 het KNVB-sportcentrum in Zeist, nadat de beide PSV-ers een lang gesprek met bondscoach Knobel en de spelers Cruijff en Neeskens hadden gehad. Het incident speelde in aanloop naar de EK-kwalificatiewedstrijd Nederland-Polen. De PSV'ers stapten op omdat ze vonden dat Cruijff, Neeskens en Ajacieden werden bevoordeeld in Nederlands Elftal.
Ajax
In het najaar van 1973 is Van Beveren de aanvoerder van een aanstormend PSV, dat jaren onder de maat heeft gepresteerd maar aan de hand van trainer Rijvers terugklautert naar de top. PSV speelt in eigen huis elke tegenstander overhoop. Tegen Go Ahead Eagles wordt met 10-0 gewonnen.
Een week later moeten de Eindhovenaren op bezoek bij Ajax. Er rijden extra supporterstreinen mee. Bij Ajax is Cruijff net vertrokken en de kampioen wankelt. Nu moet het gebeuren.
PSV komt voor dankzij Edström, maar Ajax vecht zicht terug. Het wordt 1-1 uit een strafschop. Ajax stormt maar Van Beveren ranselt alles uit zijn doel - in de stromende regen. PSV verlaat voor het eerst in jaren Amsterdam zonder nederlaag, dat al een overwinning is. Het zal het begin blijken van een machtswisseling, die pas concreet wordt wanneer Heinz Stuy Van der Kuijlen laat scoren in een bekerduel. Na afloop van de wedstrijd in het Olympisch Stadion blijkt dat Van Beveren de gehele tweede helft met een gebroken lies heeft gespeeld. Niemand van de 50.000 toeschouwers heeft daar iets van gemerkt. Van Beveren is voor negen maanden uitgeschakeld en zal het WK-74 missen, omdat Michels hem niet voldoende hersteltijd gunt.

In 1971, tegen Real Madrid.
Cruijff
In het voorjaar van 1978, wanneer Jan van Beveren na een conflict over de belangen van Inter Football binnen Oranje heeft bedankt voor het WK in Argentinië, staat PSV op eenzame hoogte. De ploeg wordt ongeslagen kampioen en gaat op jacht naar de eerste internationale hoofdprijs.
In de UEFA Cup is na een zinderend duel met Magdeburg uitgerekend Barcelona (Cruijff!) de tegenstander. In Eindhoven verslaat PSV de ploeg van Michels en Cruijff met 3-0. De finale ligt voor het grijpen, maar in Barcelona wil Cruijff revanche omdat hij aan de Frederiklaan massaal is uitgefloten. Dit was natuurlijk meer bedoeld als steun voor Van Beveren dan als aanklacht tegen Cruijff, maar boven de Moerdijk werd dat niet helemaal juist ingeschat.
Cruijff speelt zijn laatste grote wedstrijd in zijn eerste loopbaan en is weergaloos, daarbij bespeelt hij de Franse scheidsrechter Würtz handig. Barcelona krijgt twee strafschoppen cadeau (Würtz later in zijn autobiografie: ‘Ik wilde Cruijff beschermen tegen zijn landgenoten en gunde hem een mooi afscheid.’). PSV lijkt kopje onder te gaan, maar Van Beveren toont aan dat hij op dat moment de beste doelman van de wereld is met enkele waanzinnige reddingen. Hij ranselt kopballen uit het doel en plukt schoten uit de kruising. Het blijft bij 3-1 en PSV plaatst zich in een kolkend Nou Camp voor de finale. Een kleine maand later poseert Van Beveren trots met de UEFA Cup. Zijn enige internationale hoofdprijs, een half leven geleden.
Boek kopen over Jan? Klik hier.
ANP Fotoarchief






geplaatst op: 16-11-2009 18:54:01u. | e-mail
geplaatst op: 12-9-2009 20:13:35u. | e-mail
@Wout, jammer dat je die tweede vraag niet wilt beantwoorden, ervan uitgaande dat je mijn mening over de GT niet deelt. Blijf wel kritiek leveren, want die is per definitie positief bedoeld.
geplaatst op: 7-3-2008 0:15:21u. | e-mail
geplaatst op: 6-3-2008 23:30:12u. | website
geplaatst op: 6-3-2008 23:20:38u. | website
geplaatst op: 6-3-2008 17:52:50u. | website
Als www.sportgeschiedenis.nl er bewust voor kiest om allerlei aantoonbare historische onjuistheden toe te laten: vaarwel, het ga jullie goed.
geplaatst op: 6-3-2008 17:44:10u. | e-mail
En Wout, ontken nou niet dat er in 1978 nog tegen PSV werd aangekeken als een provincieclub van zeikerds. In plaats dat die ploeg van vooral Brabanders de geschiedenis in was gegaan als de enige regioploeg die een Europa Cup wist te winnen, vergelijk maar met Athletic Bilbao maar dan wel met een gewonnen finale.
Trouwens Wout, wat is volgens jou toch de reden dat Cruijff nooit echt positief over PSV oordeelt? Twee weken geleden kreeg hij die letters niet eens uit zijn mond. Dat is toch zielig, maar die nederlaag 30 jaar geleden zit hem blijkbaar nog dwars.
geplaatst op: 6-3-2008 17:23:55u. | e-mail
geplaatst op: 6-3-2008 16:17:40u. | website
geplaatst op: 6-3-2008 16:08:00u. | e-mail
geplaatst op: 6-3-2008 15:43:59u. | website
geplaatst op: 6-3-2008 15:14:44u. | website
geplaatst op: 6-3-2008 14:51:17u. | e-mail
geplaatst op: 6-3-2008 13:17:44u. | website
We proberen gewoon eerlijk weer te geven wat er in het verleden is gebeurd. Soms is dat leuk. En soms ook niet. En soms leuk voor de een, en niet leuk voor de ander.
En wat het persoonlijke betreft: als ik al ergens fan van ben, is het van NEC. Verder speelde Cruijff in 1975 en 1978 niet bij Ajax, maar bij Barcelona.
geplaatst op: 6-3-2008 10:18:02u. | e-mail
geplaatst op: 6-3-2008 10:16:50u.
Belachelijk wat er in 1975 is gebeurd. Cruijff had nooit zo'n stempel mogen hebben, een speler is nooit groter dan zijn team.
geplaatst op: 6-3-2008 10:12:21u.
Het gedrag van het Eindhovense publiek was zonder twijfel sterk geïnspireerd door '1975'.
Cruijff zelf was hier witheet over, en speelde in de return aanmerkelijk beter.
-------------
Maar laten we ons niet door bijzaken afleiden. De GT (= Grote Tragiek) met Van Beveren is, dat deze fantastische lijnkeeper zijn carrière had in een tijd waarin Michels en Cruijff met hun Totaalvoetbal wereldwijd furore maakten. Totaalvoetbal vereist een 'meevoetballende' keeper - anders gezegd: Totaalvoetbal verdraagt zich niet met een lijnkeeper.
Ik heb 'Klem!' niet gelezen - en ik heb er al genoeg over gehoord & gelezen om te weten dat ik er niet mijn geld aan ga uitgeven. Als de schrijver de bovengenoemde GT heeft gemist, kan er maar één conclusie zijn: deze sporthistorische publicatie is mislukt.
geplaatst op: 6-3-2008 7:06:03u.
geplaatst op: 6-3-2008 0:43:53u. | e-mail
Eén voorbeeld van meerdere onzuiverheden in het verhaal hierboven: Cruijff werd in 1978 in Eindhoven liederlijk uitgefloten omdat hij (1) kort voor tijd van het veld ging en daarmee dus alle aandacht op zich vestigde, en (2) omdat het Eindhovense publiek hiermee wraak nam voor het gedwongen vertrek uit Oranje van de twee prominente PSV'ers in 1975.
Dit is dertig jaar geleden boven de Moerdijk perfect juist & correct ingeschat ... en er is dan ook geen enkele reden om dat anno 2008 te verdraaien.
geplaatst op: 5-3-2008 21:48:29u. | e-mail