Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Pierre de Coubertin's Mythe van de Tsaar1001 voetbalmomenten
Door Jurriaan van Wessem 11-3-2008‘De 1001 grootste voetbalmomenten’ is een boek, dat veel weg heeft van een project om de geschiedenis van het mondiale voetbal te schetsen. Vanaf de oprichting van de eerste voetbalbond in 1863 heeft een speciale redactie een canon gemaakt van de duizend belangrijkste (of meest tot de verbeelding sprekende) hoogtepunten in de voetbalhistorie. Het aantal geeft meteen aan hoe omvangrijk het boek is.
Overzicht
Voor een ieder die een kort en bondig overzicht van die geschiedenis wil hebben is het boek zeker een aanrader. Daarbij is het boek prachtig geïllustreerd met (soms legendarische) foto’s waarin de sterren zijn afgebeeld. Met name de geschiedenis van alle WK-toernooien is mooi in beeld gebracht. Daarbij staan er enkele feitjes in, die altijd leuk zijn om in een omgeving mee te strooien op regenachtige avonden. Bij voorbeeld dat in 1878 al een wedstrijd bij kunstlicht werd gespeeld, dat de finale om de FA Cup in 1930 werd verstoord door een Zeppelin of dat Eddy Treytel een meeuw uit de lucht schoot in 1970.
Het boek is een mooie pil, met 1001 kleine verhaaltjes. Maar de kracht van het boek is tevens zijn zwakte. De keuze van die momenten is heel arbitrair en vaak krijgen niet onbelangrijke momenten geen of nauwelijks aandacht, terwijl er ook nietszeggende anekdotes aan bod komen.
Probleem
Het grootste probleem is mijns inziens dat het boek samengesteld is door een Engelse redactie en dat het boek vooral geschikt is voor een Engelse markt, waar de visie op het mondiale voetbal pijnlijk gechargeerd is. Zo is er extreem veel aandacht voor het Engelse voetbal. Tot de Tweede Wereldoorlog zou dat nog gerechtvaardigd zijn, vanwege het inmiddels achterhaalde uitgangspunt dat het Engelse voetbal tot 1939 op eenzame hoogte stond. En dat is jammer want bepaalde hoogtepunten buiten Engeland komen niet aan bod, doordat er te veel aandacht is besteed aan niemendalletjes.
Het feit dat Luiz Felipe Scolari als bondscoach van Engeland is gepolst mag natuurlijk de hattrick van Marco van Basten tegen Engeland tijdens het EK van 1988 niet verduisteren. Nog erger is dat er wel aandacht is voor de eerste vrouwelijke commentator bij de BBC of de deelname van Jimmy Greaves aan een rally of een persboycot van Alex Ferguson in 2004, maar dat er geen letter staat over de Europa Cup-winst van Ajax in 1972, HSV in 1983, PSV in 1988 of Rode Ster in 1991 is ronduit hinderlijk.
Foutjes
Soms staan er slordige fouten in wat betreft jaartallen. Een minpunt is dat er vrijwel geen aandacht is voor de wereldcup voor clubs en dat de EK-toernooien, de UEFA Cup, de Copa Libertadores en de Copa America er met een hapsnap selectie afkomen. Maar van 1001 momenten zijn er zeker 750 de moeite waard om kennis van te nemen en dat maakt het boek voor de voetballiefhebber die iets meer over het verleden wil weten een aantrekkelijk standaardwerk. Daarbij heeft elk verhaal een foto om even bij weg te zwijmelen in de geschiedenis.
Boek kopen?





