Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Pierre de Coubertin's Mythe van de TsaarDe button van een olympische legende
Door Jurryt van de Vooren 17-4-2008Tijdens de legendarische huldiging van de 200 meter atletiek in 1968 had Tommie Smith een button met de tekst Olympic project for human rights. Die werd toen gedragen door alle zwarte Amerikaanse atleten. Jan Janssens van het Sportfilmfestival heeft deze nu gekregen. Maandag misschien te zien in het museum van Holland Sport.

De button zelf, met handtekening van Tommie Smith. Origineel uit 1968!
Zoals al vaker gemeld op Sportgeschiedenis was Tommy Smith eregast van het Sportfilmfestival in Den Bosch. Zijn protest tegen racisme in de Verenigde Staten tijdens de medailleceremonie van de 200 meter was toen wereldnieuws en is veertig jaar later opnieuw een belangrijk onderwerp in de Nederlandse media.
De drie atleten – Smith, John Carlos en Peter Norman uit Australië - die in 1968 werden gehuldigd, droegen allemaal de button met de tekst Olympic project for human rights. Dat was de naam van een organisatie, die was opgericht door socioloog Harry Edwards.
In eerste instantie werd door deze organisatie een boycot overwogen van Mexico-1968, maar uiteindelijk werd bepaald dat iedereen op zijn eigen manier aandacht moest vragen voor de rassendiscriminatie in de VS. De button met de naam van deze organisatie was uiteindelijk de bindende factor van deze zwarte sporters.

Tommie Smith en Jan Janssens zelf met de button. Mevrouw Smith wilde niet op de foto. "That's a man's thing."
Alhoewel Norman, winnaar van zilver, niets te maken had met deze acties, droeg hij toch deze button. “Do you have one for me?” vroeg hij vlak voor de ceremonie. Hiermee toonde hij zijn solidariteit.
Op het Sportfilmfestival had Smith de button bij zich en gaf die aan de organisatie, inclusief zijn handtekening. Als het een beetje meezit, is deze volgende week te zien in Holland Sport. Er zijn namelijk gesprekken gaande om dit object toe te voegen aan het museum van dit programma.
Maandag kijken dus. Het verhaal is bij deze al verteld. Holland Sport zorgt wel voor de beelden.

Goed kijken en je ziet de buttons zitten, rechtsboven




