Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (458)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (117)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Film oer keatsen yn de oarloch



Eerst ontvoerd en daarna olympisch kampioen

Door Patrick Gouw 11-8-2008

Lopez Lomong is geboren in Sudan, maar liep tijdens de openingsceremonie in Beijing met de Amerikaanse vlag. Net als Nikostratos was hij als klein kind ontvoerd door rovers. Nikostratos werd een legende tijdens de klassieke Spelen, Lomong is er nog mee bezig.

Lopez Lomong zelf

De meest opmerkelijke vlaggendrager tijdens de recente openingsceremonie was zonder twijfel Lopez Lomong. Met de keuze voor hem gaven de Amerikanen een duidelijk politiek statement af aan de Chinezen. De 1500-meterloper werd immers geboren in Soedan, het land waarbinnen de conflictueuze regio Darfur is gelegen. Wereldwijd is er grote kritiek op China, de voornaamste handelspartner van het Afrikaanse land, om het voortouw te nemen tot een snelle oplossing van de gerezen crisis.

Het levensverhaal van Lomong is bijzonder. Op zesjarige leeftijd werd hij ontvoerd door de Janjaweed, de door de regering gesteunde militie van lokale Arabische stammen, en in een trainingscentrum voor kindsoldaten geplaatst. Uiteindelijk wist hij te ontsnappen en kwam hij gedurende negen jaar in een vluchtelingenkamp terecht. Daar zag hij op een zomerdag in 2000 op een kleine zwart-wit televisie Michael Johnson namens Team USA de 400 meter winnen tijdens de Olympische Spelen van Sydney. Naar eigen zeggen wilde hij vanaf dat moment niets anders dan in datzelfde tenue en onder diezelfde vlag ooit aan de Spelen meedoen.

 

 

 

 

 
Op zijn zestiende werd hij door een Amerikaanse familie geadopteerd en kwam hij in New York terecht. Daar kwam zijn aanleg voor de middellange afstand tot volle wasdom. In 2007 verkreeg Lomong het Amerikaanse staatsburgerschap en wist hij zich voor Beijing te kwalificeren. In een recent interview vatte hij zijn opmerkelijke levensverhaal als volgt samen: ‘From running through the wilderness to save my life, now I am doing this for fun’. Hij is inderdaad, in alle opzichten, van ver gekomen.  

Nikostratos

Het verhaal van Lomong doet mij enigszins denken aan een atleet uit de eerste eeuw n. Chr. Zijn naam was Nikostratos. Hij werd geboren in een adellijke familie uit Prymnesssos, een klein stadje in de bergachtige streek Phrygië, het huidige centraal-Turkije. Als baby werd hij het slachtoffer van rovers, een veel voorkomend probleem in dergelijke onherbergzame streken, en meegenomen naar een slavenmarkt. Daar werd hij verkocht aan een zekere Isodotos uit Aigai.

Nikostratos zelf

De eigenaar van het kind droomde vervolgens naar verluidt dat voor hem een grootse carrière in de atletiek was weggelegd, hetgeen ook geschiedde. Nikostratos groeide uit tot een groot atleet en kreeg zijn vrijheid terug.

In het jaar 37 n. Chr. won hij in Olympia zowel het worstelen als het pankration op één dag. Hij trad daarmee in de voetsporen van de halfgod Herakles, die dat in een mythisch verleden als eerste had weten te presteren. Nikostratos was pas de zevende atleet in de geschiedenis van de antieke Spelen die deze dubbelslag wist te behalen en behoorde daarmee tot een illuster rijtje van vechtsporters.

Zijn buitengewone kracht werd zelfs het onderwerp van een antiek spreekwoord: Zo sterk als Nikostratos. Zijn naam lag op eenieders lippen, zelfs bij voorname Romeinse schrijvers als Tacitus en Quintilianus, intellectuelen die normaal gesproken niets van de Olympische Spelen en sporters moesten hebben.

Meer dan 200 jaar na dat bleek zijn nagedachtenis nog altijd springlevend. Toen een groep archeologen aan het einde van de negentiende eeuw in het antieke Antiochië (het huidige Antakya) een groot bad- en gymnasiumcomplex opgroeven, troffen ze in een van de zalen een prominent portret aan van niemand anders dan Nikostratos.

Ten tijde van de bouw van het complex was hij al meer dan drie eeuwen dood. Maar hij fungeerde nog altijd als een rolmodel voor jonge atleten, die trainden met onder hun voeten de aanblik van de vroegere kampioen. Net als Johnson een kleine jongen uit Afrika inspireerde, zo deed Nikostratos dat voor talloze jonge atleten uit de derde eeuw n. Chr.

Of Lopez Lomong tijdens deze spelen even grote successen zal gaan vieren als Nikostratos, moet worden afgewacht. Hun beider levensverhalen laten in ieder geval zien hoezeer de sport een uitweg kan zijn uit een schier uitzichtloze situatie. Moge Lomong een hedendaags rolmodel zijn voor velen.

 

Het levensverhaal van Lomong
 

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Er zijn nog geen reacties geplaatst bij dit artikel.


Sportus.nl
Headliner.nl