Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (458)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (117)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Film oer keatsen yn de oarloch



Filmbeelden van Sparta uit 1921

Door Jurryt van de Vooren 16-8-2008

In Rotterdam wordt vandaag een boek over de geschiedenis van Sparta gepresenteerd. Daarom hebben wij originele filmbeelden van de Rotterdamse voetbalclub uit 1921 – nog met Bok de Korver erbij! Ze staan hier.

Het is een filmfragment van Haarlem tegen Sparta en komt uit het archief van Beeld en Geluid - de schatkamers van de Publieke Omroep. Het is het oudste bewegende beeld van de Nederlandse voetbalcompetitie. Het was dan ook een bijzondere wedstrijd in de Westelijke Eerste Klasse, want voor de eerste keer in Nederland reisde een grote supportersgroep mee om een voetbalclub te steunen.

De N.R.C. schreef op 27 februari in een voorbeschouwing 'Deze dagen is er, waar er ook maar jonge menschen en voetballers bijeenwaren, gesproken over den grooten wedstrijd, van welken men allerwege denkt dat hij beslissend zal zijn.' Aldus de N.R.C., die nog wees op het belang, want bij verlies op Haarlem zou Sparta degraderen.

Het Rotterdamsch Nieuwsblad – de concurrent van de N.R.C. - had daarom besloten de club te steunen. Vanaf de Coolsingel vetrokken die dag dertig gevulde vrachtauto's naar Haarlem. Meer dan 2.000 Rotterdammers - ook met eigen auto's en soms zelfs met de fiets - zaten daarom in Haarlem op de tribunes. Zo iets was nog nooit vertoond in het Nederlandse voetbal.

De N.R.C. schreef hierover:'Ongetwijfeld een aardig plan en een origineel idee, waar Sparta inderdaad mee gebaat kan zijn, omdat het altijd zeer animeerend werkt als een elftal zich omgeven weet door een publiek, hetwelk het een goed hart toedraagt.'

Menschen in honderdtallen

Sparta won door deze steun met 1-2 en bleef zodoende in de race voor handhaving in de hoogste divisie. En de mensen in Haarlem hadden iets meegemaakt, waar ze nog lang over zouden praten: 'Zelden of nooit zal in Haarlem een voetbalwedstrijd zóó de algemeene belangstelling van de Haarlemmers getrokken hebben. Uren voor het begin van den wedstrijden stonden de menschen in honderdtallen opgesteld langs den weg, waarlangs de Rotterdamsche auto's zouden komen.'

En wat zien wij allemaal op deze geluidsloze film? Allereerst is er een Spartaan, die op de schouders wordt genomen. Het is Bok de Korver zelf, die om het één of ander werd gehuldigd - trouwens pas in de rust.

Daarna is het de beurt aan scheidsrechter J.H. Elzinga met de toss. Vlak voor de aftrap maken enkele spelers van Haarlem drie maal het hoezee gebaar - misschien een traditioneel begin van een wedstrijd in die tijd. Het lijkt er trouwens op dat er één camera aanwezig was, die moeilijk was te hanteren. Van de wedstrijd zien we vooral beelden vanaf dezelfde plek, maar het was dan ook de eerste keer dat er een competitiewedstrijd op film werd vastgelegd.

En kijken daarna doe je dus hier.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

W-J: Naar aanleiding van het "hoezee-gebaar:

In 1976 speelde ik met de selectie van een Amsterdamse amateurclub in Duitsland, met een juniorenelftal. (junioren in Dld spelden overigens 2 jaat ná 1974 nog gewoon op een aangepast gravelveldje......)

Voor aanvang van de wedstrijd dankten de Duitse spelers de tegenstander en de scheidsrechter in koor, iets als" Wir wünchen unserer Gegner und den Schiedsrichter ein gutes Spiel !" Uiteraard verloren wij met 2-1. Op de terugweg dacht ik nog aan die welgemanierde Duitse spelers, terwijl enkelen van mij teamgenoten de bus aan het slopen waren.....
geplaatst op: 16-8-2008 20:09:14u. | e-mail | website


Sportus.nl
Headliner.nl