Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Andere Tijden Sport (27)
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (351)
Auto- en motorsport (82)
Ballen (28)
Basketbal (56)
Boksen (146)
Bowls (2)
Cricket (20)
Darts (16)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (17)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (61)
Hoe verder met sportgeschiedenis? (15)
Honk- en softbal (25)
Judo (36)
Koningshuis en sport (15)
Lacrosse (5)
Nederlands goud (117)
Nico Scheepmaker Beker (68)
Olympisch Stadion Amsterdam (597)
Olympisch vuur (80)
Olympische Spelen Algemeen (248)
Olympische Winterspelen (232)
Olympische Zomerspelen (860)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (17)
Overig (216)
Paardensport (51)
Roeien (49)
Rugby (27)
Schaatsen (515)
Schermen (14)
Schietsport (11)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (17)
Sport en politiek (497)
Sport in beeld (630)
Sportboeken (696)
Sportdocumentairefestival (36)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportjournalistiek (138)
Tennis (91)
Turnen (50)
Vergeten sporthelden (111)
Voetbal (2150)
Volleybal (18)
Wielrennen (729)
Zeilen (25)
Zwemmen (127)
Subside Sports
Casual schoenen
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Teamkleding
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Sportfashion nieuws
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Instituut voor Nederlandse Geschiedenis onderzoekt de sport
Door Jurryt van de Vooren 14-10-2008ING is niet alleen de afkorting van een Nederlandse bank, maar ook van het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis. Op de website kondigt deze een onderzoek aan naar de Nederlandse sport in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog. Hiervoor wordt een databank gemaakt voor voetbal, gymnastiek, korfbal, hockey, tennis en schaken – de zes grote sporten.

Het ING meldt: ‘De databank bevat de namen van alle bonden en clubs van deze takken van sport, die vóór 1 augustus 1940 waren opgericht. Vermeld worden naam (namen) van de bond of vereniging, plaats van vestiging, datum van oprichting (of eerste vermelding) en eventueel datum van opheffing (of laatste vermelding). Ook wordt aangegeven welke verenigingen meerdere sporten beoefenden en welke clubs voortkwamen uit bepaalde bedrijven of uit maatschappelijke organisaties (bijvoorbeeld Volksweerbaarheid, politieke partijen, rijks- of gemeentelijke instellingen).
De databank verschaft ook nadere inlichtingen over het archief van de bond of club, indien dit archief in een openbare archiefbewaarplaats of documentatiecentrum is ondergebracht. Het gaat hierbij in hoofdzaak om de aanwezigheid van lijsten van bestuursleden, notulen van bestuurs- en ledenvergaderingen, jaarverslagen, correspondentie en financiële stukken. Tevens is voor de bonden opgenomen in welke bladen alle officiële mededelingen werden gepubliceerd tot 1 augustus 1940.’

En waarom gebeurt dit allemaal? Opnieuw het ING:
‘De databank biedt tal van mogelijkheden om de opkomst en groei van voetbal, gymnastiek, korfbal, hockey, tennis en schaken nader te onderzoeken en te vergelijken. Dat biedt allerlei mogelijkheden voor sporthistorici, die willen weten in welke plaatsen veel sportclubs waren of welke namen en afkortingen als clubnaam populair waren. Zij kunnen door de gegevens over de archieven bepalen welke bonden en clubs voor specifieke onderzoeksvragen in aanmerking komen.
Maar ook onderzoekers naar de verzuiling in Nederland in de twintigste eeuw kunnen de databank raadplegen om te achterhalen waar rooms-katholieke en protestants-christelijke bonden en clubs gevestigd waren.’
Sportgeschiedenis.nl is blij, maar heeft één vraag. Waarom geen schaatsen? Als er iets historisch tot de grote zes Nederlandse sporten behoort, is het dat wel.





geplaatst op: 16-10-2008 11:41:34u.
Nederland en de Nazi-spelen: verslag van een onderzoek naar de houding van Nederlanders in het bijzonder afkomstig uit de sportwereld tegenover de Olympische Spelen van 1936 in Berlijn
Dit proefschrift staat vast wel online
geplaatst op: 16-10-2008 10:54:51u. | website
geplaatst op: 14-10-2008 17:58:28u. | e-mail