Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Pierre de Coubertin's Mythe van de TsaarJeugdwedstrijd leidde tot Heizeldrama
Door Jurryt van de Vooren 16-10-2008De Europa Cup 1-finale van 1985 tussen Liverpool en Juventus herinneren we ons als het Heizeldrama. Door een aanval van Engelse supporters op het Juventus-vak vielen er toen 39 doden. De problemen ontstonden waarschijnlijk door een voorwedstrijd van jonge voetballers van zo’n elf jaar oud, aldus Andere Tijden.
Dit dieptepunt in de voetbalgeschiedenis vond plaats in Heizelstadion in Brussel: Liverpoolfans bestormden het vak waar de aanhangers van Juventus zaten. Nadat de muur het begaf vielen er 39 doden en honderden gewonden.
Als opwarmer van de avond speelden twee teams met jeugdvoetballers van een jaar of elf oud. Olivier Pypens was één van die spelers: “De ambiance in het stadion was overweldigend, er hing een fantastische sfeer. Er waren vooral veel Italiaanse supporters en vak X, een vak voor Engelse supporters, zat ook goed gevuld. De Engelsen zongen voortdurend liederen, dat zal ik nooit vergeten.”
De jeugdteams speelden in rood en wit en vanaf daar ging het mis. Het waren namelijk exact de kleuren van de twee ploegen die later zouden strijden om de Europa Cup. De site van Andere Tijden schrijft: ‘De Britse en Italiaanse supporters kiezen direct kleur: hun eigen kleur. Wit voor Juventus, rood voor Liverpool.’ De stemming werd al snel grimmig – alleen maar door die kleuren.

Wit scoort
De roden – volgens de Engelsen dus Liverpool – stonden aanvankelijk met 3-0 voor, totdat de witten – volgens de Italianen dus Juventus – hun eerste treffer maakten. Jorgen Cassier was de gelukkige: “Ik dribbelde de tegenstander enkele keren door de benen en scoorde op een gegeven moment zelfs. Ik nam een voorzet op de slof en de bal suisde tussen de smalle opening van de keeper en de paal het doel in.”
De vlam sloeg meteen in de pan, zoals Stephen Geldof vanaf het veld zag gebeuren: “Tussen de Italiaanse en Britse supporters stonden wel politieagenten, maar die moesten op een bepaald moment het veld ruimen. Ik zie nog voor mij hoe Engelse supporters de draad over klommen met ijzeren staven in hun hand.” Meteen hierna werd de wedstrijd stilgelegd en moesten de jonge voetballers het veld verlaten.
De jongens werden opgesloten in hun kleedkamers. Andere Tijden: ‘Op een gegeven moment zwaait de deur open en lopen mensen van het Rode Kruis de kleedkamer binnen met iemand in een laken gewikkeld op een brancard. Het is niet duidelijk hoeveel doden en gewonden de kleedkamer worden binnengebracht.’ Vanaf dat moment zaten ze dus opgesloten in een mortuarium…
Na een tijd werden de jongens eindelijk bevrijd. Ook dat verliep chaotisch, aldus Serge Sadzo: “Er werd ons verteld dat we onze handen voor de ogen moesten houden, maar dat was niet eenvoudig als je met een sporttas in de hand over mensen heen moest klauteren. Ik heb toen mensen zien liggen met blauw aangezicht, opgezwollen buik en natte broek, waarschijnlijk van de urine. De trainer had gezegd dat er relletjes waren geweest dus dacht ik dat het gewonden waren maar achteraf beschouwd zullen het waarschijnlijk doden zijn geweest.”

Droom werd hel
Andere Tijden was in 2002 de eerste die onderzoek deed naar de voorwedstrijd en daarover sprak met de jongens. Geen enkele onderzoekscommissie had ooit een verband gelegd tussen het doelpunt voor de witten en de eerste Engelse aanval op het Juventus-vak. ‘Zou het kunnen dat de voorwedstrijd aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan van de rellen?’ vroeg het programma zich dan ook af.
‘De beslissing om de twee teams in het rood en het wit te laten spelen was achteraf bekeken op zijn minst ondoordacht. Het zorgde ervoor dat beide supportersgroepen direct partij kozen. Tijdens de tweede helft raakte de sfeer hierdoor behoorlijk verhit. Er werd met stenen en andere projectielen naar elkaar gesmeten. Volgens het officiële rapport van de parlementaire onderzoekscommissie voerden de Engelse supporters hun eerste charge uit om tien over zeven. Het doelpunt van de witte ploeg, waarbij ze de nul van het bord haalden, werd op datzelfde tijdstip gemaakt.’
En zo eindigde de droomwedstrijd van jonge voetballers in een hel. David Chantrenne zei hierover: “De eerste dagen na het drama waren wel moeilijk en het heeft nog vijftien jaar geduurd voordat ik weer voet in het Heizelstadion heb gezet. Dat ik heb meegevoetbald in de voorwedstrijd was ook een enorme stimulans, want spelen voor 60.000 toeschouwers is toch de droom van elke jonge voetballer. ”
De aflevering staat dus hier.





's Middags voor de 1985 finale is een Engelse fan neergestoken door een Italiaan. Ik heb de finale thuis gevolgd en geluisterd naar het BBC radiocommentaar, hetgeen heel indrukwekkend was met een huilende Emlyn Hughes voor de microfoon.
geplaatst op: 20-10-2008 16:19:10u. | e-mail
geplaatst op: 19-10-2008 20:20:55u. | e-mail
geplaatst op: 19-10-2008 18:48:30u.
Beetje eenkennig ook om meteen de 'Engelse' fans de schuld te geven, Liverpool-fans kun je niet vergelijken met de Engelse fans van het nationale elftal ofzo. Wereld van verschil!!! Liverpool-fans een hele goede reputatie, zo'n beetje de beste van alle teams in de UK. In tegenstellig tot fans van Juventus................
geplaatst op: 17-10-2008 15:43:34u.
@ Nils, is iedereen die op zo'n stoeltje zit volgens jou een hufter? Volgens mij heeft Platini in anderhalf jaar veel puinhopen opgeruimd. Hij is alleen door de maatjes van zijn voorganger Johansson overruled bij de keuze voor Euro-2012. Aan o.a. Jeu Sprengers danken we dat Polen en Oekraïne straks gastland zijn. Platini is 'zo'n hufter' dat hij zich zonder problemen bij een beslissing van de meerderheid heeft neergelegd. Je hoeft het niet met hem eens te zijn, maar om hem voor hufter uit te maken, gaat me wel erg ver.
geplaatst op: 17-10-2008 14:33:39u. | e-mail
En inderdaad, raar dat je weigert te geloven dat die mensen die werden afgevoerd op reclameborden dood waren. Zelfs toen ik er eentje zag met een Juve vlag over z'n gezicht. Ik weet nog dat ik dacht 'pas maar op anders stikt ie'... Die voorwedstrijd kan ik me inderdaad vaag herinneren, maar ik geloof dat het meer de provocaties over en weer waren die de boel deed escaleren.
geplaatst op: 17-10-2008 14:26:24u. | e-mail | website
Het meest trieste is nog dat de doden het stadion nog niet uit zijn en meneer Platini vindt het nodig om zo belachelijk uitzinnig te staan juichen na zijn doelpunt.
Laten we er maar van uit gaan dat de spelers niet wisten dat er doden waren gevallen , maar de organisatie die gewoon liet doorspelen is wat mij betreft de grootste hypocriet. Platini zit nu ook op zo'n stoeltje dus dat maakt hem ook een hufter.
geplaatst op: 17-10-2008 11:49:19u. | e-mail
Ik denk dan ook niet dat de 'kleurenkiezer' iets te verwijten valt, tuig vindt altijd wel een aanleiding om te knokken.
geplaatst op: 17-10-2008 11:24:09u.
geplaatst op: 16-10-2008 19:58:59u.
geplaatst op: 16-10-2008 18:28:28u.
Wat er daarna gebeurde is nog onbegrijpelijker (zeker omdat we op dat moment nog niets zeker wisten, behalve dat Juve had gewonnen). Uit vrees voor rellen met Engelse fans, moesten alle Italianen door een smalle uitgang. Omdat het al middernacht was en iedereen weg wilde, werd het een enorm gedrang. Dat daar toen geen doden zijn gevallen is achteraf een wonder. Van een rijkswacht hoorde ik pas wat er werkelijk voor onze ogen had afgespeeld. Soms registreren ogen dingen, die je niet wilt verklaren. Natuurlijk had ik de lijken afgevoerd zien worden, maar je denkt dan toch dat het ernstig gewonden zijn. Het was een mooie middag en ik verheugde me op een prachtige finale.
geplaatst op: 16-10-2008 12:54:54u. | e-mail