Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (458)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (117)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Pierre de Coubertin's Mythe van de Tsaar



Verdwenen koersen: de GP des Nations

Door Ronnie van den Bogaart 3-11-2008

Op het omvangrijke kerkhof van ter ziele gegane wielerkoersen vinden we ook de Grand Prix des Nations (1932-2004). Vroeger werd deze wedstrijd beschouwd als het officieuze wereldkampioenschap tijdrijden. Jacques Anquetil won in de jaren vijftig en zestig niet minder dan negen keer.

Monsieur Chrono. Foto Guus de Jong.

“Het leuke van een tijdrit vind ik ook dat het de meest meetbare vorm van wielrennen is. Dan heb ik het niet alleen over objectieve parameters als afstand, tijd, hartslag, versnellingen, gemiddelde snelheid enzovoorts, maar ook over psychologische aspecten … Natuurlijk heb je talent nodig en de vorm van de dag, maar de belangrijkste voorwaarde is dat een renner in zijn eentje met zware inspanningen kan omgaan.” (Uit: ‘Verlangen naar de Giro – wielerbrieven naar en uit het peloton’ door Gijs Zandbergen en Marco Pinotti).

Aan het woord is hier Marco Pinotti, de regerende Italiaanse tijdritkampioen. Diezelfde Pinotti werd onlangs nog vierde in de Chrono des Nations, die werd gewonnen door onze landgenoot Stef Clement. Vroeger heette deze Franse tijdrit de Chrono des Herbiers. Twee jaar geleden werd de naam geërfd van de inmiddels verdwenen GP des Nations, een wedstrijd die lange tijd werd beschouwd als het officieuze wereldkampioenschap tijdrijden.

In 1931 werd het WK op de weg in Kopenhagen als tijdrit verreden. De afstand: 170 kilometer. En dat is geen tikfout. Winnaar werd de Italiaanse klasbak Learco Guerra. Kennelijk geïnspireerd door dit kampioenschap werd een jaar later in Frankrijk de eerste GP des Nations georganiseerd (de Belgen hebben het in verband met de taalstrijd graag over de Grote Landenprijs).

Op de erelijst van deze traditionele najaarstijdrit staan niet de minste namen: Antonin Magne, Fausto Coppi, Hugo Koblet, Louison Bobet, Raymond Poulidor, Felice Gimondi, Luis Ocaña, Eddy Merckx, Bernard Hinault, Laurent Fignon, Sean Kelly en Lance Armstrong. Om er maar eens een paar te noemen.

Eddy Merkcx zegevierde ‘slechts’ één keer. Dat was in 1973, vóór Luis Ocaña en Joop Zoetemelk. Deze laatste stond tussen 1971 en 1979 zeven keer op het podium, maar de wedstrijd winnen deed hij nooit. De veel te vroeg overleden tijdritspecialist Roy Schuiten was in 1974 en 1975 de enige Nederlandse winnaar.

Bernard Hinault won vijf keer. Maar als er één renner was die in zijn eentje met zware inspanningen om kon gaan, dan was het wel Jacques Anquetil. ‘Monsieur Chrono’ was tussen 1953 en 1966 maar liefst negen keer de sterkste in de GP des Nations. Toen Anquetil in 1953 na een pittige tocht van 140 kilometer door de Chevreusevallei zijn eerste Landenprijs won, was hij een wonderkind van amper negentien jaar en nog maar net prof.

“Hij wint met bijna zes minuten voorsprong op de nummer twee, Roger Creton, en benadert het record van Koblet ondanks regen en wind en twee lekke banden tot op dertig seconden.”, lezen we in ‘Kampioenen twijfelen niet’ van Aart Aarsbergen en Peter Nijssen.

De finish lag toen nog op de wielerbaan van het oude Parc des Princes in Parijs. Later werd de wedstrijd onder meer verreden in Angers, Cannes en rond het Lac de Madine. In de tijd van Merckx en Hinault was de lengte van het traject al teruggebracht tot een kilometer of 80 á 90.

In 1991 kwam de klad er in. Onder druk van UCI en de wereldbeker verhuisde de Landenprijs tijdelijk naar Bergamo en Mallorca, waar Johan Bruyneel in 1992 een week na de Ronde van Lombardije een overbodige wereldbekerwedstrijd won zonder enige sfeer.

De meeste toppers bleven thuis. Een jaar later keerde de wedstrijd terug naar Frankrijk.
Door de komst van het WK tijdrijden in 1994 devalueerde de waarde van de GP des Nations nog verder. In 2004 was de Duitse tijdritmachine Michael Rich van Gerolsteiner de laatste winnaar.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Jeroen: In de jaren '20 en '30 waren zulke lange tijdritten geen uitzondering. Ook de olympische wegwedstrijden waren (behalve 1896) t/m 1932 allemaal tijdritten. In 1912 moesten de heren zelfs 315 km tegen het uurwerk rijden. De laatste finisher was meer dan 15 uur onderweg…
geplaatst op: 3-11-2008 20:32:03u. | website


Sportus.nl
Headliner.nl