Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Sportbeeld van de dag
Pierre de Coubertin's Mythe van de TsaarCrisisberaad Ajax na afscheidswedstrijd Cruijff
Door Jurryt van de Vooren 8-11-2008Precies dertig jaar geleden liep Johan Cruijff met een enorme kater na zijn dramatische afscheidswedstrijd tegen Bayern München. Op 7 november 1978 verloor Ajax in het Olympisch Stadion met 0-8 van de Duitsers. Ajax kwam meteen in spoed bijeen. Een Cruijff-dossier vol film, radio en tekst staat hier.
Het had een prachtig feest moeten worden in het Olympisch Stadion, waar Cruijff afscheid zou nemen in een speciale wedstrijd tegen Bayern München. Het werd een drama, want Ajax verloor met maar liefst 0-8!
De avond erop, vandaag exact dertig jaar geleden, kwamen spelers, bestuur en trainers van Ajax bijeen in een spoedvergadering om deze ellendige toestand te bespreken. Clubvoorzitter Harmsen was bijzonder teleurgesteld: “Natuurlijk was het voor ons allemaal een opdoffer, dat een wedstrijd, die een show had moeten worden, zo is geëindigd.”
Zoals het hoort bij de Amsterdamse bluf was het natuurlijk allemaal de schuld geweest van de Duitsers. Zo was oud-bondscoach van Oranje František Fadrhonc na afloop naar Bayern toegestapt om ze te vragen hoe ze dat in hemelsnaam hadden kunnen maken.
Ajax-trainer Cor Brom – vorige week overleden - zei hierover: “Het is duidelijk dat dat is gekomen omdat onze instelling anders was dan die van de Duitsers. We wilden er een happening van maken, een glorieus afscheid van Cruijff. Daar heeft Bayern helaas niet aan meegewerkt.”
.jpg)
De Duitse versie
Twee jaar geleden schreef Hans Janssen een uitgebreide reconstructie van deze wedstrijd, waarin ook de andere kant van het verhaal aan bod kwam. Daaruit bleek dat er niemand van Ajax op Schiphol was geweest om de Duitsers te verwelkomen. Hierdoor begon de eerste irritatie, die nog groter werd toen het hotel van slechte kwaliteit bleek. Met andere woorden: Ajax toonde zich in 1978 een slecht gastheer.
Daar bleef het niet bij, zei Paul Breitner van Bayern: “Tijdens de warming up werd vanaf de tribune al 'Nazi-Schweine' geroepen. En de spelers van Ajax negeerden ons volkomen, alsof we een noodzakelijk kwaad waren. Op weg naar de aftrap werden we andermaal door het publiek beschimpt. Toch hebben we met vier man afgesproken dat we Cruijff zouden laten gaan. Maier, Müller, Oblak en ik hebben zich daar ook aan gehouden. Ik geef toe dat we een snelle jongen als Rummenigge niet helemaal in toon hebben kunnen houden. Maar dat lag ook aan Ajax. Moeten we dan niet scoren, als we zo gemakkelijk vrij voor het doel konden komen? Ik vraag mij in oprechtheid af wie eigenlijk de avond voor Cruijff heeft verpest.”
.jpg)
Teleurgesteld verlaat Cruijff het veld. Foto Guus de Jong
Ruim voor het einde waren al duizenden toeschouwers vertrokken. De wedstrijd, die live werd uitgezonden in tien landen, leverde zo’n 400.000 gulden op, die waren bedoeld voor ‘goede doelen’.





geplaatst op: 15-10-2009 17:31:17u. | e-mail
geplaatst op: 8-12-2008 10:35:55u. | e-mail
Mart Smeets
geplaatst op: 11-11-2008 16:09:50u. | e-mail | website
geplaatst op: 10-11-2008 23:23:47u.