Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Ghislain Lambert en de tragiek van de kleine renner
Door Ronnie van den Bogaart 8-12-2008Het gaat niet goed met de Waalse komiek Benoît Poelvoorde. De vooral in Frankrijk en Wallonië populaire Poelvoorde werd een paar weken terug na een verkeersongeval opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Enkele jaren geleden speelde Poelvoorde de hoofdrol in de retro-wielerkomedie ‘Le Vélo de Ghislain Lambert’.

In deze film uit 2001 speelt Poelvoorde - die volgens het persbericht al een jaar aan depressies lijdt - de rol van een bescheiden wielrenner: de boerenzoon en antiheld Ghislain Lambert. Er komt een scène voor in de film waarin de hoofdpersoon dreigt om zichzelf met een jachtgeweer een kogel door het hoofd te schieten, nadat hij betrapt is op dopinggebruik. Naar eigen zeggen onterecht. Zoals zo’n beetje iedere sporter onschuldig pleit na een positieve dopingcontrole.
De film speelt zich af in de jaren zeventig en geeft een aardig sfeerbeeld van het wielrennen in die tijd. Met veel humor komen alle wielerclichés voorbij. Zoals de ervaren ploegmaat die de naïeve Ghislain inwijdt in de geheimen van het peloton. Of de sponsor die alleen maar oog heeft voor de kopman en de knechten straal voorbij loopt. Uiteindelijk gaat de jaloerse helper voor zijn eigen kansen en biedt hij zijn diensten aan bij de concurrentie.
Ook de harde mores van het wielerpeloton komen aan bod. De kleine renner Ghislain Lambert wint verrassend een belangrijke koers. Omdat hij daarvoor alle andere renners geflikt heeft wordt hij door de rest van het peloton uitgestoten. ‘Zodra z’n kont van het zadel ging haalden ze hem terug.’ Hij wint hij geen enkele wedstrijd meer.
De overdonderende alleenheerschappij van Eddy Merckx is ook een thema. In de film kijkt een verongelijkte Ghislain Lambert naar een televisiereportage uit 1972. Daarin zijn beelden te zien van Merckx die na afloop van een slopend seizoen het werelduurrecord verbetert op de wielerbaan van Mexico City.
Terloops worden de overwinningen van ‘De Kannibaal’ van dat jaar opgesomd. Alleen al in 1972 won Merckx, zevenentwintig jaar oud en op de toppen van zijn kunnen, naast de dubbel Giro en Tour ook nog Milaan - San Remo, Luik - Bastenaken - Luik, de Ronde van Lombardije, Gent - Wevelgem en de Waalse Pijl… onder andere.
Een aardige link naar de wielerhistorie zijn de wielertruitjes. In de jaren zeventig waren deze nog eenvoudig van opzet. Twee of hooguit drie kleuren, één of twee duidelijk leesbare merknamen en verder geen overbodige toeters en bellen. In de film herkennen we retro-shirts van onder meer Peugeot, Molteni, Frisol en Bic. Frisol - Gazelle was een Nederlandse ploeg onder leiding van Piet Liebregts, waarvoor onder anderen Jan Raas, Hennie Kuiper, Fedor den Hartog en Luis Ocaña uitkwamen.
Ghislain Lambert begint zijn profcarrière bij de fictieve ploeg Magicrème - Todeka. De naam Magicrème is waarschijnlijk afgeleid van Frigicrème. In 1973 was Frigicrème co-sponsor van Gitane, een Franse ploeg waarvoor ook Joop Zoetemelk reed. Verder rijdt de hoofdpersoon voor Epedex - Tricatel en voor de privésponsor ‘Elm Leblanc’. Deze laatste firma bestaat ook in werkelijkheid.
In het midden van de jaren tachtig stond ‘Elm Leblanc’ op het shirt van een aantal werkloze Franse profs, de echte kleine renners dus, die onder de vlag van de Union Nationale des Cyclistes Professionels (U.N.C.P.) toch de weg opkonden. Een paar van deze renners konden in 1984 zelfs de Tour rijden, nadat ze waren ‘geadopteerd’ door het Portugese Sporting Lisboa.
Terug naar Benoît Poelvoorde. Hopelijk gaat het inmiddels weer wat beter met de Waalse komiek, een paar weken na het ongeval en zijn opname in een psychiatrisch ziekenhuis. Er is namelijk nog een link naar een tragische voetnoot uit de wielergeschiedenis.
Op 7 september 1999 overleed de Franse oud-renner Thierry Claveyrolat. De voormalige klimmer was een jaar daarvoor betrokken geweest bij een dodelijk verkeersgeluk. Claveyrolat, in 1990 nog winnaar van de bolletjestrui in de Tour, kon dit voorval niet verwerken. Hij beroofde zichzelf van het leven.





geplaatst op: 15-12-2008 17:09:50u. | e-mail | website