Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Hoe manipuleer ik een WK-loting?
Door Jurriaan van Wessem 2-12-2009Wat kunnen we vrijdag bij de WK-loting verwachten? Warme balletjes om Zuid-Afrika aan Nieuw-Zeeland en Slowakije als tegenstanders in de eerste ronde te helpen? Hoe eerlijk gaat het er eigenlijk aan toe bij zo’n loting? Dat Frankrijk geen groepshoofd is, geeft meteen te denken.
.jpg)
Sofia Loren stond parmantig op het podium van een prachtige tv-studio in een buitenwijk van Rome. Iedereen keek naar haar elegantie. Zij verrichte de loting voor de Mondiale, het WK-90 en de populaire tv-presentator Pippo Baudo stond naast haar. Dat de hele wereld meekeek deed er voor de twee niet toe. Voor de sterren van de Italiaanse jetset was dit vooral een routineklus voor eigen publiek. De filmster stopte haar handen in een glazen bol en moest een balletje trekken om te bepalen welke landen de eerste tegenstanders van Italië zouden worden in de komende zomer.
Hete balletjes
Loren husselde en haalde telkens het goede balletje uit de verschillende bollen. Zo kreeg Italië de Verenigde Staten, Oostenrijk en Tsjechoslowakije als tegenstanders en werden lastig geachte rivalen als Kameroen, Uruguay, Ierland en Nederland ontlopen. Op het WK-86 hadden we al kennis gemaakt met ‘de hand van God’ maar op deze middag was ‘de hand van Loren’ net zo machtig. Hoe deed ze dat toch?
Loren sloot haar ogen en voelde nadrukkelijk aan de balletjes en reageerde plotseling als een dromerige huisvrouw, die met een vinger een hete kookplaat aanraakt. Ze pakte het balletje en gooide het bijna op een tafel, waar een andere lotingfunctionaris het uitpakte. In plaats van Nederland, Spanje of Joegoslavië had ze het minder sterk geachte Tsjechoslowakije getrokken. Opluchting in de zaal bij de aanwezige Italianen. Dat ze vervolgens op haar vingers blies, alsof die toch pijn deden, was slechts bijzaak. Het opgewarmde balletje waarmee Loren kon voelen welke zij uit de bol moest halen was iets te heet voorgekookt.
Het is een van de meest bekende anekdotes over een WK-loting. Gastlanden komen er meestal nooit bekaaid van af. En alleen een zeer goedgelovige man zou dit als toevallig omschrijven. Meestal krijgen ze de op papier zwakste deelnemer.
In de zwart-witjaren had Mexico vaak deze rol (zoals bij het WK-58 en WK-66) en toen Mexico in 1970 zelf gastland was kreeg het El Salvador als een van de tegenstanders. West-Duitsland kreeg daarna het debuterende Australië, Spanje het debuterende Honduras, Mexico het debuterende Irak, Italië het bijna debuterende Team USA, dat zelf vier jaar later ook werd gespaard bij de loting met Zwitserland als Europees topland en Frankrijk kreeg het debuterende Zuid-Afrika.
Belachelijk
Natuurlijk wordt de loting vaak een klein beetje gestuurd door de FIFA. Een gastland moet natuurlijk niet meteen worden uitgeschakeld. De criteria voor de lotinggroepen veranderen telkens weer. Nu is Frankrijk, toch de vice-wereldkampioen, de klos (waarschijnlijk als een indirect gevolg van de handsbalaffaire). Dat Oranje van deze situatie profiteert, doet er niet toe. Het is ronduit belachelijk dat een land dat twee van de laatste drie finales meemaakte niet als groepshoofd wordt aangemerkt op basis van een ranglijst waar zelfs de echte kenners nooit de logica van hebben begrepen, nu wordt teruggezet.
En het ergste is dat Frankrijk op dit moment gewoon zevende is op de FIFA-ranglijst en Portugal vijfde, maar die landen stonden in oktober nog niet in de top zeven en daarom is voor die ranglijst gekozen. Maar ja, als je een criterium zoekt om een land uit te sluiten dan vind je er altijd wel een stok om de hond mee te slaan. Net als er bij de loting van de Europese play-offs werd gesjoemeld, door plotseling geplaatste ploegen aan te wijzen, worden er nu weer regels aangepast, die eigenlijk voor de start van de voorrondes bekend moesten zijn.
Hoe doorgestoken kan een loting zijn? Bij het vorige EK zagen we een uniek staaltje, toen Jürgen Klinsmann het lot van Duitsland zelf mocht bepalen en Frankrijk en Spanje tot de finale buiten bereik van die Mannschaft plaatste met een malicieuze glimlach. Gekker moet het niet worden, maar (bijna) geen haan die er naar kraaide. Zelfs de gokhuizen profiteerden door weddenschappen af te sluiten op vooraf door de stiekem veranderde toernooiopzet onmogelijk geworden finales. Over zelfverrijking gesproken.
In 1974 wilde de organisatie Nederland graag al zijn wedstrijden dichtbij de grens laten spelen. Bij de loting moest Nederland gekoppeld worden aan de nummer 13 van de wedstrijdindeling. Het ging bij de trekking tegen Schotland en Nederland en nummers 12 en 13.
Sir Stanley Rous zat achter een tafel en zag dat Nederland was getrokken op positie 12 en greep brutaal in na een korte aarzeling. ‘Number 12: Hol… eh Schotland.’ En geen camera liet zien wat er werkelijk op het papiertje. Zo kwam het met ten onrechte afgekeurde goal gekwalificeerde buurland aan het geluksgetal 13 en speelde het in de eerste ronde niet tegen Brazilië maar tegen Uruguay.
Letterlijk en figuurlijk: Frankrijk verdient een beter lot, maar speelt straks vrijwel zeker in de Groep des Doods. En Zuid-Afrika? Het moet er echt eerlijk aan toegaan als dat land NIET met Nieuw-Zeeland of Noord-Korea èn Slowakije of Slovenië wordt ingedeeld.





Mocht ik geen gelijk hebben, dan zal ik de eerste zijn die dat meteen zal toegeven.
De overtredingen die jij noemde, zoals rode kaart voor Bergkamp tegen Joegoslavië, die niet werd getrokken, ben ik zeker niet vergeten. Ook niet de komedie van Van der Sar tegen Ortega. En ook niet de elleboog der ellebogen van Wouters tegen Gascoigne, wat van invloed kan zijn geweest op de uitslag van Engeland - Nederland, waardoor uiteindelijk niet Engeland maar Nederland naar het WK ging. Maar daar ging het in deze discussie net even niet om. Wat dergelijke overtredingen betreft heb ik overigens het idee dat de vele ploegen/landen niet voor elkaar onderdoen.
geplaatst op: 6-12-2009 21:43:57u. | e-mail
Jan, de enige keer dat Italië niet veel hulp kreeg, was tegen een WK-organisator.
Natuurlijk is Nederland niet altijd benadeeld. Zelfs niet tegen Fopduik United Portugal. Had Boulahrouz al in de beginfase rood moeten hebben na zijn aanslag op Ronaldo. En op het EK (ander toernooi) van 2000 tegen Tsjechië kreeg Oranje ten onrechte een strafschop. Waardoor het ook nog eens volkomen onverdiend won. En in de WK-finale van 1974 tegen Duitsland kwamen de Duitsers op 1-1 door een strafschop na een Schwalbe van Hölzenbein. Maar vlak na rust is een zuiver doelpunt van Gerd Müller afgekeurd. Zijn beide ploegen in een en dezelfde wedstrijd bevoordeeld én benadeeld.
geplaatst op: 6-12-2009 21:25:25u. | e-mail
geplaatst op: 6-12-2009 20:03:35u. | website
geplaatst op: 6-12-2009 18:15:27u. | e-mail
In 1994 tegen Nederland kregen zij de vrije trappen mee voor overtredinkjes, waar niet voor werd gefloten als deze tegen Oranje werden begaan. Kort voor de 3-2 van Branco had Oranje een vrije trap moeten krijgen wegens een overtreding op Overmars. En die 1-0 en 2-0? Kan ik niet zeggen of dat wel buitenspel was, omdat ik niet precies weet hoe die regels toen waren.
In 1998 had Oranje in de 91ste minuut bij 1-1 een strafschop moeten krijgen, want Van Hooijdonk in de 16 aan zijn shirtje getrokken. Jammer dat de scheidsrechter dat pas de volgende dag erkende.
In 2002 werd Brazilië weer bevoordeeld. Tegen België werd bij 0-0 een zuiver doelpunt van Wilmots afgekeurd. Hoe zou de wedstrijd zijn afgelopen als die was toegekend?
Ik ben dus bang dat zo'n relatief onbekende scheidsrechter ook straks weer de opdracht krijgt Brazilië een handje te helpen. Niet alleen tegen Nederland, maar ook tegen alle andere landen behalve Italië en Frankrijk.
geplaatst op: 6-12-2009 10:22:26u. | e-mail
geplaatst op: 6-12-2009 7:58:26u. | e-mail
Persoonlijk vind ik op dit moment Spanje en Brazilië de sterkste. Maar vergeet niet dat vaak landen die een moeizame kwalificatie kenden (Brazilië in 2002 en 1994, Duitsland in 1990 en Argentinië in 1986) uiteindelijk wereldkampioen werden. En dat diverse topfavorieten voortijdig sneuvelden.
geplaatst op: 5-12-2009 14:40:14u. | e-mail
Eerlijke loting gisteren, wel sneu voor het gastland. Het krijgt dezelfde tegenstanders als Engeland in 1966, dus misschien toch gunstig. Maar het gaat niet om de eerste ronde natuurlijk. Brazilië (of Portugal) - Nederland in de kwartfinale, dat is eigenlijk gisteren getrokken. En Spanje - Italië èn Duitsland - Argentinië natuurlijk. Engeland heeft gunstig geloot, maar komt de winnaar van Oranje - Brazilië in de halve finale tegen. Heerlijk dat voorbeschouwen.
geplaatst op: 5-12-2009 12:18:30u. | e-mail
geplaatst op: 5-12-2009 11:26:27u.
geplaatst op: 5-12-2009 9:18:00u. | e-mail
geplaatst op: 5-12-2009 9:09:03u. | e-mail
Wat betreft manipulatie bij de loting, het zal wel. Voor de uitkomst van het toernooi is wat mij betreft de indeling van de eerste ronde maar verminderd belangrijk. In die fase kun je je een misstap veroorloven: een Angstgegner in die fase is veel minder dodelijk dan in de tweede ronde. Juist de tweede ronde is de cruciale wedstrijd. Verlies je die, dan zien we dat in Nederland als een mislukt toernooi. Win je die wedstrijd, dan heb je met de kwartfinale een aanvaardbaar resultaat geboekt, en zit je er ineens heel dichtbij.
Je zag dat in 2006 mooi gebeuren: groep des doods keurig overleefd, maar toen kwam met Portugal een tegenstander waar Nederland maar nooit grip op kan krijgen. Voor 2010 heb je een potentiële achtste finale tegen Italië, dat is ook lastig. Maar worden beide landen eerste (of tweede) in hun groep, dan zul je Italië alleen nog in de finale kunnen treffen en heb je in de tweede ronde de keuze tussen Paraguay, Nieuw Zeeland en Slowakije - stuk voor stuk ploegen die je kunt hebben om door te kunnen stoten naar de fase van het toernooi van waaruit je zomaar ineens richting laatste vier kunt doorstoten ...
geplaatst op: 4-12-2009 22:09:47u. | website
geplaatst op: 4-12-2009 19:21:02u. | website
geplaatst op: 3-12-2009 22:08:55u. | e-mail
geplaatst op: 3-12-2009 21:58:20u.
geplaatst op: 3-12-2009 18:46:56u. | e-mail
Het is heel moeilijk te zien, maar ik zie wel dat die nummer 4 van België al naar voren rent en alle Nederlandse verdedigers behalve Wim Jansen van het doel af rennen voordat die vrije trap wordt genomen. Naar mijn idee moet dus worden gekeken waar Wim Jansen en die Belgische nummer 4 staan op het moment dat de vrije trap wordt genomen. Dan kan deze discussie na 36 jaar eindelijk voor eens en altijd worden gesloten.
geplaatst op: 3-12-2009 18:44:22u. | e-mail
HOUD DAT NOU NOOIT EENS OP?
geplaatst op: 3-12-2009 16:35:48u.
geplaatst op: 3-12-2009 12:16:56u. | e-mail
@Dré, noem het bakerpraatjes, jij hebt helemaal gelijk. Argentinië heeft geen enkel recht op groepshoofd te zijn met de criteria die nu voor Frankrijk worden gehanteerd. Het gaat er allemaal zeer eerlijk aan toe, ik heb me vergist.
Maar voor je historische besef: de FIFA wilde Nederland in 1974 graag groepshoofd maken (zeker omdat Engeland al ontbrak), maar kon dat niet maken. Daarom werd een ingenieuze regel ingevoerd om Nederland op plek 13 te krijgen. Hannover was toen toch een stuk dichter bij Nederland dan Frankfurt, Stuttgart of München. En nu trouwens ook.
geplaatst op: 3-12-2009 12:05:27u. | e-mail
geplaatst op: 3-12-2009 10:42:14u. | e-mail | website
En de trekking manipuleren met hete balletjes werkt natuurlijk alleen als de trekker of trekster bereid is mee te werken. Ik betwijfel toch of La Loren uit vaderlandsliefde bereid was haar vingertoppen te verbranden. Dat vaderland had haar toch ook eens een paar weken in de bak gestopt wegens belastingsontduiking!
geplaatst op: 3-12-2009 6:15:43u.
geplaatst op: 3-12-2009 0:53:21u. | e-mail
Wat 1974 betreft, maakte het niet uit tegen wie Oranje speelde. De enige ploeg die Oranje toen kon verslaan, was Oranje zelf. En zo is het ook gebeurd.
geplaatst op: 2-12-2009 23:12:59u. | e-mail
geplaatst op: 2-12-2009 22:19:01u.
geplaatst op: 2-12-2009 19:16:56u. | website
geplaatst op: 2-12-2009 14:18:13u. | e-mail | website