Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Vechten voor de schaatsplekken
Door Frank Grootemaat 24-12-2009Slechts een kerstfeest scheidt ons nog van een aantal dagen schaatsgeweld. Van 27 tot en met 30 december strijden de Nederlandse schaats(st)ers voor Olympische plaatsing in Heerenveen. Vier jaar terug leverde dit toernooi een hoop startbewijzen en een aantal twijfelgevallen op. Een overzicht.

500 meter
De nummers één, twee en drie bij de mannen (Jan Bos, Beorn Nijenhuis en Erben Wennemars) hadden alle drie al een nominatie op zak, en plaatsten zich in Heerenveen definitief voor Turijn. De vierde startplek werd minder gemakkelijk vergeven. De reeds genomineerde Gerard van Velde eindigde precies gelijk met de niet-genomineerde Jacques de Koning, die daarmee alsnog een nominatie verwierf.
Was Van Velde éénhonderdste sneller geweest dan had hij hoogstwaarschijnlijk zijn koffers al kunnen pakken. Nu werd via een skate-off bepaald wie de vierde startplek zou opeisen. Begin januari bleek De Koning in Thialf de snelste. Hij diende echter nog vormbehoud te tonen tijdens de volgende wereldbekerwedstrijd om definitief afgevaardigd te worden.
In Collalbo moest hij bij de eerste zeven eindigen in het fictieve klassement over de twee 500 meters. Dit lukte niet, hij kwam niet verder dan de tiende plaats, en mocht dus niet naar de Spelen. De op een andere afstand geplaatste Simon Kuipers zou in Turijn uiteindelijk het vierde startbewijs op de 500 meter gebruiken.
Bij de dames plaatsten de reeds genomineerde nummers één en twee Marianne Timmer en Annette Gerritsen zich. Nummer drie Sanne van der Star had geen nominatie, en moest tijdens het WK Sprint vormbehoud tonen. Op de twee 500 meters eindigde ze gemiddeld zestiende, en dat was precies voldoende.
Nummers vier en vijf Marieke Wijsman en Frouke Oonk reden een skate-off, die Wijsman won, maar tevergeefs. Vanwege de limiet aan de afvaardiging (maximaal tien schaatssters) moest Wijsman thuisblijven en werd het vierde startbewijs bij de vrouwen op de Spelen niet gebruikt.
1000 en 1500 meter
Op de 1000 meter bij de mannen had de complete top vier (Jan Bos, Erben Wennemars, Beorn Nijenhuis en Stefan Groothuis) een nominatie en plaatste zich voor Turijn. Op de 1500 meter waren de startbewijzen voor de nummers één en twee Bos en Wennemars.
Nummer drie Sven Kramer moest tijdens het EK vormbehoud tonen door op deze afstand bij de eerste tien te eindigen en dat bleek geen probleem. Rhian Ket werd vierde. Simon Kuipers moest vanwege een tijdens de 500 meter opgelopen liesblessure verstek laten gaan op deze afstand tijdens het OKT. Hij had echter een beschermde status en recht op een skate-off met Ket, die hij won.
Bij de vrouwen plaatste de top drie van de 1000 meter(Ireen Wüst, Timmer, en Gerritsen) zich na eerder al genomineerd geweest te zijn. De nummer vier Paulien van Deutekom moest een skate-off rijden tegen Barbara de Loor. De Loor kon wegens ziekte niet schaatsen tijdens het OKT, maar door de in maart behaalde wereldtitel op deze afstand beschikte ze over een zogenaamde supernominatie.
De Loor won van Van Deutekom, en dat was slecht nieuws voor Wieteke Cramer. Zij was vierde geworden op de 1500 meter en mocht nu niet naar Turijn, omdat door de kwalificatie van De Loor het maximum van tien schaatssters was bereikt. Op de 1500 meter plaatste de top drie (Wüst, Van Deutekom en Renate Groenwold) zich wel.
Het vierde startbewijs op die afstand was in Turijn voor Marianne Timmer, die daar de 1000 meter had gewonnen. Het was wellicht verstandiger geweest deze plek aan De Loor te gunnen, die op de 1000 meter indruk had gemaakt met haar imposante slotronde, maar de KNSB besliste anders.
Lange afstanden
Op de lange afstanden was het allemaal wat simpeler. Carl Verheijen, Kramer en Bob de Jong eindigden op beide afstanden op het podium en konden naar Turijn. Rintje Ritsma kwam via een nieuw PR op de 5000 meter nog dichtbij, maar strandde op de vierde plek, nog voor de voormalige Olympische kampioenen Gianni Romme en Jochem Uytdehaage.
Omdat er zich maar acht mannen plaatsten op individuele afstanden mochten Rintje Ritsma en Mark Tuitert mee naar Turijn voor de ploegenachtervolging. Deze luxe hadden de vrouwen niet, onder meer vanwege de vijf verschillende namen op de twee langste afstanden.
Op de 3000 meter bij de vrouwen kwalificeerden Wüst, Renate Groenewold en Moniek Kleinsman zich. Op de 5000 meter waren de startplekken voor Carien Kleibeuker, Groenewold en Gretha Smit. En waar dat toe leidde, is de laatste weken al genoeg besproken.




