Zoeken


Nieuwsbrief

Vul uw e-mailadres in
om onze nieuwsbrief te ontvangen!



Sportus.nl; Where Sports Meets Fashion

Rubrieken

RSS feed Anno en Sportgeschiedenis WK special
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
RSS feed Atletiek
Atletiek (326)
RSS feed Auto- en motorsport
Auto- en motorsport (80)
RSS feed Ballen
Ballen (26)
RSS feed Basketbal
Basketbal (49)
RSS feed Boksen
Boksen (138)
RSS feed Bowls
Bowls (2)
RSS feed Cerilly en de Tour de France
Cerilly en de Tour de France (2)
RSS feed Cricket
Cricket (19)
RSS feed Darts
Darts (10)
RSS feed De Klassieker
De Klassieker (149)
RSS feed De verjaardag van Bep van Klaveren
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
RSS feed Diversen
Diversen (15)
RSS feed EK dagboek
EK dagboek (28)
RSS feed EK voetbal 2008
EK voetbal 2008 (67)
RSS feed Gegroet Beijing, hier Olympia!
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
RSS feed Gewichtheffen
Gewichtheffen (12)
RSS feed Golf
Golf (11)
RSS feed Het ontstaan van de Spelen
Het ontstaan van de Spelen (38)
RSS feed Het stadioncomplex
Het stadioncomplex (9)
RSS feed Hockey
Hockey (52)
RSS feed Honk- en softbal
Honk- en softbal (20)
RSS feed Judo
Judo (35)
RSS feed Karin in Peking
Karin in Peking (9)
RSS feed Lacrosse
Lacrosse (4)
RSS feed Nederlands goud
Nederlands goud (116)
RSS feed Nico Scheepmaker Beker
Nico Scheepmaker Beker (67)
RSS feed Olympisch Stadion Amsterdam
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
RSS feed Olympisch vuur
Olympisch vuur (76)
RSS feed Olympische Spelen Algemeen
Olympische Spelen Algemeen (204)
RSS feed Olympische Winterspelen
Olympische Winterspelen (225)
RSS feed Olympische Zomerspelen
Olympische Zomerspelen (795)
RSS feed Op weg naar Peking
Op weg naar Peking (558)
RSS feed Opmerkelijke sporten
Opmerkelijke sporten (16)
RSS feed Overig
Overig (211)
RSS feed Paardensport
Paardensport (42)
RSS feed Persberichtmomenten
Persberichtmomenten (10)
RSS feed Politiek
Politiek (4)
RSS feed Roeien
Roeien (46)
RSS feed Rugby
Rugby (26)
RSS feed Schaatsen
Schaatsen (467)
RSS feed Schermen
Schermen (13)
RSS feed Schietsport
Schietsport (10)
RSS feed Snooker
Snooker (22)
RSS feed Sport (niet) in beeld
Sport (niet) in beeld (15)
RSS feed Sport en politiek
Sport en politiek (458)
RSS feed Sport in beeld
Sport in beeld (604)
RSS feed Sportboeken
Sportboeken (648)
RSS feed Sportdocumentaires IDFA 2010
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
RSS feed Sportdvd's
Sportdvd's (38)
RSS feed Sportfilmfestival Den Bosch
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
RSS feed Sportjournalistiek
Sportjournalistiek (116)
RSS feed Tennis
Tennis (85)
RSS feed Turnen
Turnen (42)
RSS feed Uncategorized
Uncategorized (4)
RSS feed Vergeten sporthelden
Vergeten sporthelden (108)
RSS feed Voetbal
Voetbal (2039)
RSS feed Volleybal
Volleybal (17)
RSS feed Werk
Werk (1)
RSS feed Wielrennen
Wielrennen (686)
RSS feed Zeilen
Zeilen (24)
RSS feed Zwemmen
Zwemmen (117)



Ads
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen

Add to Google

Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Film oer keatsen yn de oarloch



Gerelateerde producten uit de shop
Barcelona 1976 longsl.
Barcelona 1960s shortsl.

Spanje lijkt steeds meer op Schotland

Door Simon Kuper 5-1-2010

De Spaanse competitie heeft maar twee kanshebbers - net als in Schotland. Toch trekken de wedstrijden een record aan publiek, zowel voor de tv als in het stadion.

Al direct na de aftrap ging Barcelona door de verdediging van Almería, als een mes door de boter; het eerste schot ging net naast en je kon de spelers van Almería zien denken: ‘Poeh, nog maar 89 minuten...’

Deze wedstrijd, eerder dit seizoen, was nooit een echte wedstrijd. Het kleine Almería heeft inkomsten van 21 miljoen euro, dat is 5 procent van Barcelona’s inkomsten; en als ze al supporters bij zich hadden, heb ik ze niet gezien. Almería kwam er die avond nog goed vanaf: ze verloren met 1-0. Toch moet gezegd dat de Spaanse competitie niet in evenwicht is.

Tot voor kort was La Liga de beste competitie in de wereld, maar nu is het een metafoor geworden voor de wereldwijde kloof tussen arm en rijk. Er zijn maar twee clubs, Barça en Real Madrid, die kans maken op het kampioenschap. In vier van de laatste vijf jaar bezetten zij de bovenste twee plaatsen in de competitie. Het Spaanse voetbal wordt beheerst door twee partijen, net zoals in Schotland. Laatst noemde iemand het ‘Schotland met zonnebloempitten’.

Tv-rechten

Nu is het makkelijk om tekeer te gaan over het gebrek aan evenwicht, maar waar het echt om gaat is of de fans het erg vinden of misschien juist wel prettig.

De oorzaak van de ongelijkheid in Spanje is dat iedere club zijn eigen tv-rechten kan verkopen. ‘Dat is niet zo’n slimme gang van zaken’, vertelde Francisco Roca Pérez, hoofd van de Spaanse profcompetitie, de aanwezigen op de International Football Arena conferentie, in september in Zürich. Volgens hem steken Barça en Real 47 procent van de totale inkomsten van de competitie: 1.8 miljard euro, in hun zak. ‘Dus is elk evenwicht zoek. Dat is internationaal gezien prima. Maar voor de binnenlandse verhoudingen is het een probleem. We moeten iets doen om de situatie te verbeteren.’

Theoretisch zou Spanje dezelfde weg kunnen gaan als de Engelsen. De Premier League verdeelt de tv-inkomsten eerlijker; zo heeft Manchester United in totaal vijf keer zoveel inkomen als de kleinste club in de league.

Maar dat zal in Spanje niet gebeuren. Barcelona heeft het beste team van de wereld dankzij de gigantische hoeveelheden geld die ze aan de televisierechten verdienen. Op geen enkele andere manier zou een land van gemiddelde grootte als Spanje kunnen betalen voor zo’n reus als Barça.

Zo is het goed

En dus piekeren de Grote Twee er niet over om cadeautjes te gaan geven aan onderdeurtjes als Almería. Bondsvoorzitter José Luis Astiazarán legt uit dat hij er in hoopt te slagen om de totale tv-inkomsten omhoog te brengen in plaats van ze anders te gaan verdelen. ‘De grote teams zijn ook van groot belang op tv’, legt hij uit. Niemand in China blijft ’s nachts op om naar Almería te kijken.

Astiazarán redeneert : ‘Er zijn nu al andere teams die ook een heel hoog niveau beginnen te bereiken, zoals Sevilla en Valencia. Ik denk dat het verschil kleiner wordt.’ Het is waar dat er meer sterke teams in Spanje zijn. Maar zij zijn sterk geworden door zich in de schulden te steken. Valencia, bijvoorbeeld, heeft een schuld van 424 miljoen euro.

Spaanse banken en lokale overheden zitten zelf genoeg in de problemen; zij hebben er geen enkele behoefte aan dit soort activiteiten nog langer te financieren. De kleine clubs merken al dat het steeds moeilijker wordt om te lenen. Het zit erin dat Valencia deze maand sterren David Villa en David Silva moet verkopen; misschien wel aan de Grote Twee.

De Spaanse fans en de media hebben ook wel door dat de andere clubs er nauwelijks nog toe doen. In het weekend van de recente clásico tussen Barça en Real bracht El Pais een speciaal supplement uit over de wedstrijd, maar ze spraken met geen woord over de wedstrijden van Valencia en Sevilla. Barça’s baas Joan Oliver: ‘Voor de Barça-fans en ik denk ook voor Madridfans, zijn de Europese competities interessanter dan de Spaanse competitie. In de Europese competitie staat nog niet alles vast.’

Toch is het niet zo dat de fans zich van de onevenwichtige Spaanse competitie afkeren. Integendeel: ze zijn er dol op. Roca Pérez zegt: ‘Zowel op het gebied van kijkcijfers als op het gebied van stadionbezoek staan we op een historisch hoogtepunt.’ Dit bevestigt wat sporteconomen al lang beweren: maar weinig sportfans willen gelijke kansen. De meesten van hen staan achter de grote clubs en hebben liever dat Barça of Real Almería verpulvert dan dat Almería het verrassend goed doet.

Zelfs de fans van kleine clubs hebben lol in de ongelijkheid. Zij genieten van de David tegen Goliath-confrontaties. Een reden om Almería of Sevilla te steunen is dat je niets moet hebben van de Grote Twee. In Spanje komen ze er achter dat ongelijkheid een goede zaak is, tenminste in de sport.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Jurriaan: Onthullend is het zeker, maar het is onzin om te stellen dat alleen Barcelona en Real het Spaanse voetbal beheersen. Villarreal was twee jaar geleden nog gewoon tweede aan het einde van de rit. In het afgelopen decennium werden Deportivo en Valencia gewoon kampioen, de laatste club zelfs twee keer. Het verschil tussen de top twee en de rest dreigt wel groter te worden en opeens niet meer te overbruggen. Zoals we in Italië hebben gezien sinds 2001 en in Engeland sinds de introductie van de Premier League. Rijken worden rijker en machtiger....
geplaatst op: 5-1-2010 16:19:56u. | e-mail
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl