Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
EK Schaatsen 1953 overschaduwd door Watersnoodramp
Door Jurryt van de Vooren 9-1-2010In 1953 won Kees Broekman als eerste Nederlander het EK Schaatsen. Zonder dat hij het wist, werd Nederland op hetzelfde moment getroffen door de Watersnoodramp.

Kees Broekman zelf als de Europees Kampioen van 1953. ANP Fotoarchief
Precies tijdens het EK Schaatsen van 1953 in Hamar braken in Zeeland en Zuid-Holland de dijken door - het begin van de gruwelijke Watersnoodramp. Na de eerste chaotische dagen bleken ruim 1.800 mensen te zijn omgekomen en was een complete regio onbewoonbaar geworden.
Maar de Nederlandse schaatsers in Hamar wisten van niets, en dus ook Broekman niet. Zodat, zo werd later gerechtvaardigd, hij niet werd afgeleid van zijn sportieve plicht. Broekman kreeg zo de gelegenheid in alle rust de eerste Nederlander te worden, die Europees Kampioen Schaatsen werd.

Serooskerke kreeg na de Ramp een nieuwe dijk. Deze foto is van drie maanden na de Ramp!
In 2004 zei tv-programma Andere Tijden hierover: 'Wie het besloten heeft, is niet meer te achterhalen, maar de schaatsers die op dat moment op de baan staan, wordt niets verteld. Het zou hun prestaties kunnen beïnvloeden. Pas na de wedstrijd krijgt Wim van der Voort te horen van de Watersnood. Maar met het ontbreken van televisie en directe nieuwsvoorziening als tegenwoordig, kunnen de schaatsers er zich geen voorstelling van maken hoe Nederland er aan toe is. Van der Voort belt met zijn vader en krijgt te horen dat er thuis niets aan de hand is. De andere schaatsers vergaat het net zo; iedereen blijft in Noorwegen.'
Bizar, maar waar. Op het moment dat Broekman naar zijn sportieve hoogtepunt schaatste, werden in zijn moederland honderden mensen vermist en heerste complete chaos in het rampgebied.
Nog vreemder wordt het verhaal met Van der Voort, die ook actief was op dat toernooi: geboren en getogen in 's-Gravenzande werd hem niet verteld dat zijn dorp behoorde tot het rampgebied.

Wim van der Voort op de Olympische Spelen van 1952
De aanwezige sportjournalisten wisten wel af van het drama in Nederland. Arie Kleywegt van de VARA bijvoorbeeld werd zaterdagavond ingelicht over de ramp. De tweede dag deed hij verslag van het EK Schaatsen om meteen na afloop af te reizen naar het rampgebied. Zijn reportages hiervan brachten hem grote roem. Maar vlak daarvoor zat hij dus nog op een sportevenement!
Hoe dan ook: door die ramp is vergeten dat Broekman de eerste Nederlandse schaatser ooit was, die Europees Kampioen werd.
Het is Studio Sport ontgaan dat de titel van Broekman werd overschaduwd




