Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Biografie over sportjournalist Joris van den Bergh
Door Jurryt van de Vooren 23-6-2010Uitgeverij De Buitenspelers presenteert volgende week in het Olympisch Stadion het boek Vijftig jaar te midden der kampioenen. Deze biografie over sportjournalist Joris van den Bergh is geschreven door Ron Couwenhoven. Van den Bergh is één van de belangrijkste Nederlandse sportjournalisten ooit.
Uitgeverij De Buitenspelers meldt:
‘Joris van den Bergh (1882-1953) was de eerste Nederlandse verslaggever die de sportjournalistiek ‘diepte’ gaf. Waren zijn tijdgenoten in het vak bovenal brave notulisten, Van den Bergh vroeg zich consequent af waarom de dingen gingen zoals ze gingen. Zijn verslagen en analyses voor dagbladen en tijdschriften blonken uit door zorgvuldig en vermakelijk geformuleerde antwoorden op de vraag waarom iemand de wedstrijd of de race gewonnen of juist verloren had.
Hij benadrukte ook als eerste sportjournalist het belang van concentratie en mentale weerbaarheid voor het leveren van topprestaties. In zijn optiek moest de geest heersen over de spier, een absolute voorwaarde om door te dringen tot het hoogste niveau.
Vanuit deze heilige overtuiging schreef Joris van den Bergh zijn meesterwerken Te midden der kampioenen en Mysterieuze krachten in de sport.
Het eerste boek, feitelijk de biografie van wielrenner Piet Moeskops, vijfvoudig wereldkampioen sprint, verscheen in 1929 en beleeft tot op de dag van vandaag herdrukken. Theo Bos, drie keer wereldkampioen sprint in deze eeuw, beschouwt Te midden der kampioenen als zijn sportbijbel.
In 1941 verscheen Mysterieuze krachten in de sport waarin Van den Bergh in breder verband dan de wielrennerij de invloed van de geest op de sportman en zijn prestatie behandelt.
Schaats- en wielerspecialist Ron Couwenhoven bestudeerde het rijke en avontuurlijke leven van de zelfingenomen sterjournalist Joris van den Bergh alsmede diens werken. Dat resulteerde in Vijftig jaar te midden der kampioenen. Dit boek is het uitvloeisel van intensief en indrukwekkend speurwerk en kan gerust als een sporthistorisch belangwekkend document worden aangemerkt.
Zoals sporthistoricus Ruud Paauw in zijn voorwoord opmerkt: Vijftig jaar te midden der kampioenen is een getuigenis dat de naam Joris van den Bergh nog altijd een paukenslag in de geschiedenis van de sportjournalistiek is.'
Tot zover het bericht van De Buitenspelers. De twee genoemde boeken van Van den Bergh zijn hier te zien.




