Zoeken
Nieuwsbrief
Rubrieken
Anno en Sportgeschiedenis WK special (5)
Atletiek (326)
Auto- en motorsport (80)
Ballen (26)
Basketbal (49)
Boksen (138)
Bowls (2)
Cerilly en de Tour de France (2)
Cricket (19)
Darts (10)
De Klassieker (149)
De verjaardag van Bep van Klaveren (19)
Diversen (15)
EK dagboek (28)
EK voetbal 2008 (67)
Gegroet Beijing, hier Olympia! (15)
Gewichtheffen (12)
Golf (11)
Het ontstaan van de Spelen (38)
Het stadioncomplex (9)
Hockey (52)
Honk- en softbal (20)
Judo (35)
Karin in Peking (9)
Lacrosse (4)
Nederlands goud (116)
Nico Scheepmaker Beker (67)
Olympisch Stadion Amsterdam (517)
Olympisch vuur (76)
Olympische Spelen Algemeen (204)
Olympische Winterspelen (225)
Olympische Zomerspelen (795)
Op weg naar Peking (558)
Opmerkelijke sporten (16)
Overig (211)
Paardensport (42)
Persberichtmomenten (10)
Politiek (4)
Roeien (46)
Rugby (26)
Schaatsen (467)
Schermen (13)
Schietsport (10)
Snooker (22)
Sport (niet) in beeld (15)
Sport en politiek (458)
Sport in beeld (604)
Sportboeken (648)
Sportdocumentaires IDFA 2010 (10)
Sportdvd's (38)
Sportfilmfestival Den Bosch (21)
Sportjournalistiek (116)
Tennis (85)
Turnen (42)
Uncategorized (4)
Vergeten sporthelden (108)
Voetbal (2039)
Volleybal (17)
Werk (1)
Wielrennen (686)
Zeilen (24)
Zwemmen (117)
Subside Sports
KillerTees T-shirts
Voetbalkleding
Vakantie Griekenland
Voetbalshirts.com
Fotogeschenken
Druh Belts
Teamkleding
MEC Training
Aart Kok Vouwwagens
Combi-Camp Vouwwagens
Tuinhuisjes & paardenboxen
Multimediaal
Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »
Geen televisie bij Nederlands eerste EK-kwalificatiewedstrijd
Door Jurryt van de Vooren 11-10-2011Nederland speelt vandaag tegen Zweden de honderdste EK-kwalifcatiewedstrijd uit zijn geschiedenis. De eerste was op 11 november 1962 in een bijna uitverkocht Olympisch Stadion. Dat het zo druk was, kwam omdat de interland niet op tv werd uitgezonden. Tenminste, niet op de Nederlandse tv.

De Nederlandse en Zwitserse aanvoerders wisselen beleefdheden uit. Foto Nationaal Archief
Het Nederlands elftal heeft er een bijna een halve eeuw voor nodig gehad om honderd EK-kwalificatiewedstrijden te spelen. Voor de statistici: van de 99 tot nu toe werden er 68 gewonnen, 14 gelijk gespeeld en 17 verloren. Oranje scoorde daarin 239 keer en kreeg er zelf 68 om de oren. Tot zover de cijfers.
De eerste wedstrijd uit bovengenoemde serie was de thuiswedstrijd tegen Zwitserland, waarvoor het Olympisch Stadion was uitgekozen. Enkele dagen voor aanvang stond er in de krant dat deze interland niet zou worden uitgezonden op tv, omdat nog niet alle plaatsen waren verkocht.
Na dit nieuws ontstond alsnog een run op toegangskaartjes, waarbij het weer voor problemen zorgde. Het Limburgsch Dagblad van 10 november 1962 meldde namelijk: ‘Vele duizenden kaarten werden binnen twee dagen verkocht, maar vrijdagmorgen ging het ineens niet meer. De op sommige plaatsen dikke mist bleek talrijke liefhebbers af te schrikken. Enige duizenden kaarten zijn nog voorradig en zo zullen zondagmorgen de loketten van het Olympisch Stadion opengaan om het publiek in de gelegenheid te stellen zich nog van een plaats te voorzien.’
Uiteindelijk werden bijna alle plaatsen verkocht. Bijna, want zeventig stoelen bleven die dag onbezet.
Toch liep er op de wedstrijddag een Nederlandse tv-ploeg rond, maar deze beelden werden alleen in Zwitserland uitgezonden. Gelukkig was Polygoon er ook, waardoor we nu kunnen zien hoe Oranje 49 jaar geleden met 3-1 won. Kijk maar:
En hiermee begon Nederland dus in het Olympisch Stadion aan zijn lange reeks EK-kwalificatiewedstrijden. De laatste keer dat Nederland in dit stadion een EK-kwalificatiewedstrijd speelde, was op 19 november 1986 tegen Polen. Dat is volgende maand dus alweer precies 25 jaar geleden.





De reden dat de wedstrijd wel als officiële interland in de boeken staat is dat de wedstrijd nou eenmaal is gespeeld. Op de site van de IFFHS staat dat volgens FIFA-statuten wedstrijden die gespeeld zijn niet kunnen worden geschrapt. Zelfs niet als deze al in de eerste minuut om welke reden ook is gestaakt.
Het is interessant dat je het onderwerp aanroert van interlands die wel zijn gespeeld maar niet door de KNVB zijn erkend. Op zich wel vreemd. Er zijn mij diverse wedstrijden bekend waarin Nederland met haar echte nationale ploeg speelde en dat die wedstrijden alleen door de tegenstanders als officieel zijn erkend: in 1929 tegen Schotland (0-2), in 1938 tegen Nederlands-Indië (9-2), in 1954 tegen Suriname (4-3 en 2-0) en in 1958 tegen Zuid-Afrika (9-3).
geplaatst op: 12-10-2011 21:55:47u. | e-mail
geplaatst op: 12-10-2011 19:46:03u. | e-mail | website
Beste zou zijn geweest als, met het ongeldig verklaren van de uitslag, de gehele interland uit de boeken zou zijn geschrapt. Maar ook dat is feitelijk weer onjuist (hij is wel gespeeld). Maar daar zijn meer voorbeelden van. Interlands die wel zijn gespeeld, maar niet door de KNVB zijn erkend.
geplaatst op: 12-10-2011 15:57:13u. | website
geplaatst op: 12-10-2011 11:45:46u. | website
geplaatst op: 11-10-2011 18:33:31u. | e-mail