Multimediaal

Olympische stadions in de tijd, De Feyenoord sportquiz, Sportnieuws op de kaart, een tag cloud, en het Sportbeeld van de dag archief. Kijk verder »


Sportbeeld van de dag

Joop Zoetemelk op de Mont Ventoux



Jerome Blanes blaast vechtsporttechnieken uit de Gouden Eeuw nieuw leven in

Door Micha Peters 22-2-2012

De in Amsterdam geboren Jerome Blanes (45) heeft de zeventiende eeuwse vechttechnieken van Nicolaes Petter nieuw leven in geblazen. In Kuala Lumpur (Maleisië) geeft hij les in de zelfverdedigingsmethodes van Petter. Een interview.

Jerome Blanes


Hoe ben je als vechtsporter in Maleisië terechtgekomen?


‘Als kind ben ik via het schermen in aanraking met vechtsport gekomen, en sindsdien ben ik erg geïnteresseerd in martial arts. Schermen houdt overigens in mijn geval veel meer in dan het hanteren van een floret. Traditionele aspecten zoals ontwapenen en worstelen, maken er ook onderdeel van uit. Amsterdam werd me op een gegeven moment te benauwd. Ik verhuisde eerst naar Londen, waar ik ook enkele vechtsporten beoefende. Vervolgens kreeg ik de mogelijkheid om in Maleisië verder te trainen in Pencak Silat.

In de studio in Kuala Lumpur geef ik nu les aan nu de meer ervaren leerlingen. Ik doe tijdens de training van alles: van zwaardvechten en worstelen tot het oefenen van mes- en arrestatietechnieken. Ik houd me bezig met zowel Europese als Aziatische vechtsporten.’


Cartoon van Nicolaes Petter


De methode Petter stamt uit de zeventiende eeuw. Zijn deze (oude) technieken nog altijd goed toepasbaar?

‘Vrijwel alle technieken in het boek van Petter zijn nu nog bruikbaar. Maar veel details zijn tijdgebonden. Een mooi voorbeeld zijn de technieken die worden geadviseerd in geval van een krop-greep. Een krop is een kraag, een kledingstuk dat we nu niet meer dragen. Blijkbaar erg uitnodigend voor een belager om vast te grijpen. Als je een van de corresponderende verdedigingstechnieken van Petter wilt trainen, dan zal je dat enigszins moeten aanpassen. Het wordt dan een stropdasgreep of een greep bij de revers. De kop- en kont grijptechniek wordt uiteindelijk dan weer meer een broeksriem- en kraag/nekgreep.’

Was Petter revolutionair met zijn boek over vechtsport?

‘Voorzover bekend is het werk van Petter het eerste zelfverdedigingsboek ooit geschreven en uitgegeven. Alle eerdere boeken waren verwant met krijgskunst of schermkunst.

De sociale klasse waarin Petter zich in bewoog was geïnteresseerd in alles wat Grieks, en Romeins was. Daarom hielden zij zich ook bezig met Neo-Greco worstelen ook wel 'Luctor' genoemd, iets dat overal in Europa werd getraind. Het moderne olympisch worstelen is een vorm van Luctor en heeft veel overeenkomsten met de methode waarin Petter heeft lesgegeven.’

Je werkt ook aan een boek over Petter. Wanneer kunnen we dat verwachten?


‘Het manuscript wordt nu afgerond. Het zal dus zeer binnenkort worden uitgegeven. Gezien de grote internationale interesse is het geschreven in het Engels. Het voorwoord wordt verzorgd door een nog nader bekend te maken beroemde vechtsporter. De Hyatt-keten bouwt op het moment een nieuw hotel op de plek waar Petters huis heeft gestaan. Ontwerpstudio Marcel Wanders, verantwoordelijk voor het interieur, heeft interesse getoond in Nicolaes Petter. Hopelijk richten ze een Petter-suite in.

Ik verwacht op zijn minst een verwijzing naar Petter op de gevel. Desnoods schroef ik zelf een plaquette aan de muur!’

Dit interview stond zaterdag 28 januari jl. ook in Het Parool.

Subside Sports - Grootste aanbod voetbalshirts

Reacties

Er zijn nog geen reacties geplaatst bij dit artikel.
Plaats reactie *


*


Sportus.nl
Headliner.nl